Najdi forum

dograditev plombe

Ker me je ena stara majhna plombica na zgornji enki začela skelet in rahlo zbadati sem šla k zobozdravniku , ki mi je to plombo zamenjal. Pri menjavi se je ugotovilo da je spodaj nastal karies , tako da je bilo treba pobrati nekaj več zoba. Pred vstavitvijo plombe je bilo narejeno direktno kritje?? Ne vem kaj točno pomeni ta izraz.( izvrtano mesto je bilo na enem mestu občutljivo) . Sedaj je 5 dni od tega pa me še vedno rahlo zbada na tem mestu t.j. stanje ni kot pri običajnih plombah , ko se po nekaj dnevih umiri.Ali lahko to stanje traja dlje časa oz. koliko časa je normalno , da te pri globejših plombah zob še nekaj časa boli. (bolečina ni huda, gre zgolj za občutek , da se zob “čuti”)

Obenem , mi je zobozdravnik na dvojki dogradil nekaj mesecev staro plombo, ker je bila pretanka in zato proseva. Zavrtal je v plombo in dodal nekaj materiala in ponovno obrusil. Sedaj po nekaj dnevih me je tudi ta zob začel rahlo boleti. Ne znam si razlagati zakaj, saj ni bilo vrtanja v zob ampak samo v plombo .Ali je možno da pri vrtanju lahko od vibracij svedra plomba malenkost odstopi od zoba in nastane drobna špranja , ki se s prostim očesom ne vidi , ki je potem razlog za dostop bakterij pod plombo? IN ali je dopustno da se bele plombe kasneje popravljajo??

Naj še dodam , da imam en zob trenutno odprt zaradi kronične gangrene. Zob je mrtev že nekaj let , vendar za to sploh nisem vedela.Stanje ni akutno , vendar je zdravnik zob pustil nekaj tednov odprt po odstranitvi plombe , zaradi umiritve šele nato bo dal noter zdravilo. Ali bi mi moral zdravnik pred menjavo plomb , zapreti ta zob zaradi okužbe pri menjavi plombe , saj vmes spiraš zobovje z vodo?

Hvala in lep pozdrav

Spoštovana Sonja,

izraz “direktno kritje pulpe” pomeni, da je dano zdravilo direktno na zobno pulpo (živec). To uporabljamo pri poškodbah ali pa (podobno kot v vašem primeru) pri zelo globokih kavitetah. Pogoj za to je, da je popolnoma odstranjen ves karies in da je pulpa popolnoma zdrava. Gre za poseg, s katerim poskušamo ohraniti vitalnost zoba – v nasprotnem primeru moramo odstraniti pulpo in zob zdraviti. Ker je bil zob še živ, so vaši občutki normalni. Če pa se bo bolečina ojačala, bo potrebna odstranitev zalivke in zdravljenje zoba.
Nanašanje materiala na belo zalivko je dopustno in sicer na tak način, kot je to vaš zobozdravnik naredil. Odstaniti je potrebno predele, ki so prišli v stik s slino in nanesti dodaten material. Če je zalivka pravilno narejena, ne more nastati špranja, ker se novejši materiali za bele zalivke na zob vežejo tudi kemično. Zob je verjetno občutljiv zaradi vibracij.
Glede zoba z gangreno je težko odgovoriti z enim stavkom. Vse je odvisno od tega, kje se ta zob nahaja. Če je na drugi strani, potem zapiranje ni potrebno, ker voda do njega ne more. Morate upoštevati tudi to, da imate zob odprt tudi med jedjo in da vanj tako ali tako pride veliko stvari. Ko pa bo zob zdravljen, bodo morali biti postopki drugačni.
Lepo pozdravljeni!

Sedaj bo kmalu dva tedna od menjave plombe , ki sem jo opisala pa jer stanje še nespremenjeno. Še zmeraj me občasno zaboli enica.Občutek imam , kot da je pod plombo še zmeraj ostalo malo kariesa in ta deluje naprej, saj gre za podobno zbadanje kot pred menjavo stare plombe. Dvojka na drugi strani je še vedno odprta v njej je sedaj zdravilo in mislim da se gangrena v redu zdravi saj ni bolečin .
Sedaj me zanima naslednje:

Ali naj rečem zdravniku , da še enkrat odstrani plombo ker se mi zdi da je pod njo ostalo še malo kariesa ? (strah me je da bo užaljen )

Ali naj še malo počakam ( tu me spet skrbi , da če je ostal karies pod plombo , da bo le ta slej kot prej prodrl do pulpe )?

Pri prejšnjem vprašanju sem mislila na okužbo tega, zoba ki ga plombiramo od strani zoba z gangreno tj. ali je bilo dopustno , da sem po izvrtanju luknje za plombo , ki je bila že zelo blizu živca izprala ustno votlino z vodo , pri čemer je dvojka z gangreno v odprtem stanju?? Ali pa je ta okužba nemogoča , in je moja skrb odveč.

Rada bi naredila vse , da čim dlje obdržim sprednje zobe žive , saj po odstranitvi živca zgubijo barvo itd.

Hvala za odgovore

Mogoče naj še dodam da zob na udarec s prstom od spodaj ni občutljiv prav tako ni občutljiv pri grizenju.

Recimo, da gre za vnetje zobne pulpe. Ali bi se moralo to po dveh tednih že pokazat z močnejšo bolečino? Ali se da pri začetnem stanju pomagat z kakšnimi antibiotiki (mogoče lokalnimi ) ali celo injekcijo in se vnetje pomiri?

Spoštovana Sonja,

kot je že bilo napisano, če je bilo na zobu narejeno direktno kritje, potem je možno, da na zobu pride do vnetja in posledično do odmrtja živca. Direktno kritje pulpe uporabljamo predvem v želji, da bi ohranili vitalnost zoba. Ker je prišlo do izpostavitve živca, je razumljivo, da vas boli in da je zob bolj občutljiv. Pomemben znak bi bila občutljivost zoba pri grizenju in če nanj potrkamo, kar omenjate, da se ne pojavlja. O ostanku kariesa pod zalivko ne bomo razpravljali, ker je to nedopustno in ne verjamem, da bi zobozdravnik to naredil. Skratka, če vam zob še povzroča težave, potem je čas, da se odpravite nazaj. Potrebno je najmanj rentgensko slikanje zoba in nato ocenitev sprememb in nadaljna terapija.

Dokler je zob odprt ( dvojka ), ni možno govoriti o uspešnem zdravljenju. Kako se bo obnašal, je odvisno od trenutka, ko ga bo zobozdravnik z zdravilom vsaj provizorično zaprl. Glede bližine tega zoba in omenjene enojke – vsako kaviteto moramo pred izdelavo zalivke dobro očistiti. Če je na zobu prišlo do izpostavitve pulpe, potem vam nikakor ne bi smeli dovoliti izpirati usta, ker lahko pride do okužbe že z mikroorganizmi iz normalne ustne flore.

Lepo pozdravljeni!

Spoštovana Sonja,

če zob ni občutljiv na trkanje in ob grizenju, je to dober znak. Lahko, da je le bolj občutljiv po nekoliko večjem posegu.
V primeru vnetja sistemski antibiotiki ponavadi niso učinkoviti. Živec moramo odstraniti in po potrebi zdraviti prizadeta okolna tkiva z lokalnimi antibiotiki, ki se jih aplicira v kanal prizadetega zoba.
Lepo pozdravljeni!

Spoštovani!

Prosim, če mi lahko pojasnite sledeče:

Zob, sedmica, je bila plombirana oktobra 2001. Marca 2002 sem imela občutek, kot da me bo ta zob začel boleti. Maja se je to res zgodilo; pojavila se je bolečina ob grizenju.

Zobozdravnica mi je ob pregledu rekla, da je zob plombiran zelo globoko, skoraj nad živcem, da pa po njenih izkušnjah bolečine na ugriz ne pomenijo nič dobrega in da mi bo:
1. zob najprej reševala z neko snovjo, ki jo bo namazala in pustila učinkovati vsaj en mesec
2. šele nato odstranila živec

Razumela sem jo v smislu, da naj bi se obnovil dentin??
Ali gre za kak rastni hormon ali kaj?

Po tem posegu imam občutek, da ni več tako tipične bolečine ob ugrizu, pač pa me je prve 3 dni od časa do časa v zobu zbadalo, in še v sosednjih zobeh (5, 4). Šestice vmes ni. Ali je to slab znak in naj se vrnem na pregled?

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Darja

Spoštovana Darja,

predvidevam, da vam poskuša zobozdravnica zob vseeno ohraniti vitalen (živ). To dela s preparatom, ki pa ni rastni hormon. Ponavadi uporabljamo zdravila, ki imajo za osnovo kalcijev hidroksid, ki ugodno deluje na tvorbo dentina. S tem bi rada med zalivko in živcev pridobila še nekaj zobovine (dentina), kar bi lahko zmanjšalo neprijetne občutke.
V primeru, da to težav ne bo odpravilo, pa še zmeraj preostane odstranitev živca.
Po posegu je zob lahko občutljiv, pomembno je, da je izginila občutljivost pri grizenju. V primeru težav pa je vsekakor potreben ponoven obisk pri zobozdravniku.
Lepo pozdravljeni!

Stanje je še kar nespremenjeno.Vmes sem bila pri svojem zobozdravniku , ki mi je rekel da bomo še počakali kaj se bo razvilo.Vmes sem imela tudi rahlo povišano temperaturo 37.1 v ustih in to kar nekaj dni , vendar zob na poklep ne boli prav tako so nasploh znaki bolj neznačilni.
Dejali ste , da sistemski antibiotiki ponavadi niso uspešni. Zanima me če ne bi bilo dobro vseeno poskusit in s katerim naj poskusim? Ali bi bilo uspešno tudi odstranitev plombe in vstavitev ustreznega zdravila ter provizorično zaprtje. Bi to zdravilo prodrlo do pulpe skozi dentin ali ne?
Prosim, če je bilo kakšna rešitev razen odstranitev živca mi jo prosim nakažite.

Še enkrat hvala za vse vaše odgovore. Upam da se bo kmalu končala tale mora, saj sem že skoraj diplomirala iz zobozdravstva :)).

Lep pozdrav

Spoštovana Sonja,

vaše težave nekoliko presegajo dopisovanje po internetu, ker vse skupaj visi v zraku. Lahko vam le ponavljam ustaljene postopke, bolečine oziroma neprijetnih občutkov pa tako ne bo moč odpraviti.
V ustih je temperatura vedno nekoliko višja od temperature pod pazduho, tako da o povišani T ( 37,1) ne moremo govoriti. Antibiotikov vam ne morem priporočiti, ker je to delo zdravnika ali zobozdravnika in se samozdravljenje odsvetuje.
Če sem prav razumela vaša predhodna pisanja, že imate v zobu zdravilo ( direktno kritje pulpe ). Če je bilo narejeno direktno kritje pulpe, potem zdravilo že deluje direktno na živec in ni možno delovanje preko dentina.
Naslednja stopnja je vsekakor odstranitev živca, ker so bili pri vaš že uporabljeni vsi ostali postopki. Če bolečine niso prehude oziroma stanje ni zelo moteče, vam lahko le svetujem, da poskusite še nekaj časa počakati ( in malo odmisliti težave).
Lepo pozdravljeni!

New Report

Close