Najdi forum

Uravnavanje zobka

V mladosti mi je eden izmed sprednjih zob rastel malenkost bolj navzven.Tedanja
zobozdravnica je bila mnenja, da ni potrebna uvedba zob. aparata, ampak mi je predpisala “strokovno terapijo”, ki bi jo naj sam izvajal, in sicer je rekla, da naj vsak dan za nekaj casa pritiskam doticen zob navznoter. Ne bi mogel reči, da sem to izvajal vsak dan ampak sem pa kar pogosto.

In kaj se je zgodilo ? Ta zob je zacel rasti vse bolj ven. Kaj je šlo narobe ? Ali se to ne bi zgodilo, če bi dosledno izvajal “terapijo” čisto vsak dan ? (retorična vprašanja-ni potrebno odgovarjat)

Po moji teoriji je pristop cisto zgresen. Zob drži in uravnava neke vrste vezivno tkivo, podobno misici. Misica, ce je pod intenzivno obremenitvijo (recimo pri fitnes vadbi) se oslabi, vendar ko se regenerira se misica kompenzira-se pravi postane mocnejsa in vecja kot je bila prej. Ta pristop uporablja telo na vecih podrocjih, saj se le tako prilagaja na novo nastale situacije.

In kaj se zgodi če zob vsak dan močno za kratek čas pritiskaš v neko smer ?! Zob se zacne vse bolj nagibati v drugo smer. Seveda je pri zobnem aparatu drug nacin, tam je sila, ki pritiska na zob sibkejsa in predvsem stalna, tako da zob “nima casa” za regeneracijo, saj je nenehno pod pritiskom. Regeneracija pa zahteva dolocen cas sprostitvenega stanja.

In sedaj na koncu se en logicen zakljucek, ki bi ga najbrz vsak napravil. Ce bi recimo vak dan (ali drugo bolj ustrezno casovno obdobje) kratkotrajno intenzivno pritiskal zob v tisto nezazeleno smer v katero se ti krivi, potem bi se zob zacel “upirat” in se zacel nagibat v obratno smer. Tako bi si lahko popravil lego zoba brez zob. aparata.

Trudil sem se napisati cim bolj razumljivo,kot jaz vidim stvar. Upam da vam bo vsaj priblizno jasno, kaj sem hotel povedat.

Vse pripombe,ideje,mnenja mocno zazeljena.

lp, Studentek

Spoštovani razmišljujoči študentek,

kljub relativno zgodnji uri, sem skoraj popolnoma razumela vaše razmišljanje, ki pa, žal, ni čisto pravilno.
Zob v čeljustni kosti res učvrščujejo vezivna vlakna, ki pa NE delujejo tako kot mišice. Z vajami, ki naj bi jih izvajali ( pogosto ), bi zob premaknili v željeni smeri in ne nasprotno kot sami razmišljate. Kot dokaz za to trditev, si vzemite čas in najdite otroka ( ne dojenčka ), ki vztrajno vleče palec ali dudo. Po vaši teoriji bi njegovi zobje morali biti obrnjeni navznoter – pa temu ni tako.
Pri premikih zob je zelo pomembno nalaganje kosti. V smeri delovanja sile, se kost razgrajuje, na nasprotni strani pa se nalaga. To je tudi osnovni mehanizem delovanja ortodontskih aparatov. Če so sile prevelike oz. premočne, se zob prične majati ( in se ne ojači ali celo nagne v nasprotno smer – kot predvidevate v svoji teoriji ).
Miofunkcijske vaje so zelo pomembne in koristne v ortodontski terapiji. So tudi zelo uspešne, če jih redno izvajate.
Ker me vseeno mika, vam bom odgovorila tudi na vaše retorično vprašanje. Sami priznavate, da niste vadili niti vsak dan, kaj šele večkrat dnevno. Zato mislim, da je vsako filozofiranje v tej smeri popolnoma nepotrebno. Lahko se pa vseeno vprašate, kam bi se zob nagnil, če bi vadili po priporočilih zobozdravnice.
Lepo pozdravljeni!

Najprej lepa hvala za odgovor, ki mi je celotno stvar postavil v malce drugačno luč.

Prosil bi vas če mi lahko razložite še kaj več o tej miofunkcijskih vajah.

Do katerega leta starosti je še smiselno-učinkovito izvajati miofunkcijske vaje?
A se zob s temi vajami lažje premakne samo recimo navznoter ali deluje enako učinkovito tudi za uravnavanje navzven?
Kako pogosto se izvajajo; omenjate večkrat dnevno,kolikokrat je to?
S kakšno intenzivnostjo se zob pritiska in kako dolgo?

Že vnaprej hvala za odgovore pa lp, Študentek

Spoštovani študent,

načeloma imajo take vaje največ uspeha takrat, ko se jih pacientu predpiše – konkretno v tem primeru – v času, ko zobje še niso popolnoma učvrščeni v čeljustni kosti in so zato premiki najhitrejši.
Z vajami se okrepi določena skupina mišic obraza, ki potem pridobi ustrezen tonus, da deluje na nepravilno postavljene zobe. Obstaja več skupin vaj, ki so namenjene določeni skupini mišic. Vaje naj bi pacient izvajal 50 do 60-krat na dan oz. do občutka mišične utrujenosti, terapija traja vsaj 3 mesece oz. dokler mišice ne pridobijo ustreznega tonusa.
Lepo pozdravljeni!

New Report

Close