Nekaj vprašanj
Pred mekaj dnevi mi je zobozdravnik plombiral spodnji zadnji levi kočnik. Dobil sem injekcijo , vendar me je še vseeno grozno bolelo.Brat ki hodi v 5 letnik stome je rekel da bi moral dobit prevodno injekcijo ki omrtvi 4 zobe naenkrat.Ali gre za neznanje ali pa je pač praksa takšna , da je težko povsem omrtviti kočnik??
Ko mi je vstavljal plombo sem še tudi čutil manjšo bolečino … ali je to vse normalno ali bi moral tak zob zdraviti. Kdaj je potrebno zdravljenje zob –Ko karies doseže korenine in ali pacient to čuti kot prvo bolečino zoba?
Odločil sem se za belo zalivko. Zdravnik je dejal da gre za japonske materiale .
ali obstaja več vrst belih zalivk?
Ali se pri menjavi plomb VSAKIČ ODBRUSI NEKAJ ZOB-A ??
Na sprednjem zobu mi je zobozdravnik pri plombiranju spredaj svetil z nekakšno majhno rdečo svetilko …..ali morda grel ?? za kaj gre (morda samo za glajenje bele zalivke??
Zakaj je porcelan tako drag ?? Ali je glavni strošek material ali delo??
Spoštovani Kiki,
glede na to, da imate doma že skoraj pravega strokovnjaka, bi se o vsem tem lahko pogovorili tudi v krogu družine……
1.) Da, za popolno anestezijo kočnikov v spodnji čeljusti uporabljamo t. im. prevodno anestezijo, ki “omrtviči” vse zobe na eni strani in deloma še nekaj zob na nasprotni strani zaradi prepletanja živcev v predelu brade. V večini primerov je taka anestezija zadostna in omogoča delo brez bolečin. V praksi pa se velikokrat pokaže, da je potrebna ponovna aplikacija anestetika oz. ob zdravljenju koreninskih kanalov tudi aplikacija anestetika direktno v zobno pulpo.
2.) Zobe “zdravimo” kadar za to obstaja ustrezna indikacija – se pravi, ko je zobna pulpa vneta ali okvarjena do te mere, da jo je potrebno odstraniti. Zdravljenje izvajamo v eni ali več fazah – odvisno od prizadetosti tkiv, ki obkrožajo korenino.
3.) Pri menjavi zalivk vedno odnesemo še nekaj zoba.
4.) Materiale za zobozdravstvo izdeluje več proizvajalcev ( kot večino stvari nasvetu ), tako je tudi z belimi zalivkami.
5.) Pri izdelavi belih zalivk uporabljamo modro svetlobo – z njo polimeriziramo material. IR svetilko uporabljamo za gretje in nima z izdelavo belih zalivk nobene povezave.
6.) Večina zobozdravstvenih storitev je dragih, vendar pa se tega ne zavedamo, dokler so krite iz strani zavarovalnice. Porcelan zavarovalnica prišteva med nadstandardne materiale in ga je potrebno doplačati. Visoko ceno mu dajejo njegove lastnosti in tudi posebni postopki obdelave.
Lepo pozdravljeni!
Še nekaj glede porcelana. Res je, da so vse stomatološke storitve drage. Zanima pa me sledeče. Vzemiva, da želim dobiti eno fasetirano prevleko, in eno porcelansko prevleko (obe samoplačniško). Kakšni so dodatni stroški zobozdravnika pri porcelanu (napram fasetirane prevleke). Res je, da zobni tehnik uporablja drugačen material, drugačen način dela… vendar se cene teh dveh prevlek pri zobni tehnikih razlikujejo za največ 6.000 SIT in ne za 20.000 SIT, kot pri zobozdravnikih. Kje je ta razlika 14.000 SIT?
Hvala za korekten odgovor?
Spoštovani Primož,
ker ne vem, kaj je za vas korekten odgovor, bom odgovorila po svoje.
Sama delam v javnem zavodu in nimam nobenih bonitet, če pacientu naredim navadno ( fasetirano ) ali pa porcelansko, tako da se nikoli nisem poglabljala v njihovo ceno. Razlika v ceni gre verjetno v žep zavoda ( v mojem primeru ) ali pa zasebnega zobozdravnika. Za bolj natančnejše pojasnilo pa se boste morali obrniti na kakšen drug naslov. Žal.
Lepo pozdravljeni!