kronični ostitis
Spotovani,
Iz rentgenske slike je zdravnica na čeljustni kirurgiji (ko sem bila na pregledu zaradi modrostnih zob) ugotovila tudi, da je na estici levo spodaj prisoten kronični ostitis (nekako tako se reče). Kaj to pomeni? Rekla je samo, da mi bo znalo to predstavljati večje probleme kot pa modrostniki, ki trenutno rastejo. Ali me bo torej ta estica pričela boleti, kdaj, kako, kaj potem storiti? Kakni so znaki tega ostitisa? Trenutno pa čutim samo, da imam levo stran obraza (lice in čeljust) rahlo zatečeno v primerjavi z desnim, kar pa na pogled ni opazno.
Najlepe se vam zahvaljujem za odgovor in vas lepo pozdravljam,
Andreja
Spoštovana Andreja,
verjetno je kirurginja omenjala kronični osteomielitis. Gre za posebno obliko vnetja kosti, ki ima več vzrokov nastanka.
Znaki so v večini primerov odvisni od oblike osteomielitisa. Lahko najdemo oteklino, majavost in občutljivost zob v predelu vnetja, oteženo odpiranje ust, povečene in otečene področne bezgavke,…. Vsekakor je potrebno stanje zdraviti, tudi terapija je odvisna od vrste osteomielitisa ( sanacija karioznega zoba, dolgotrajno zdravljenje z antibiotiki, eventuelna kirurška odstanitev prizadete kosti,..).
Lepo pozdravljeni!
Spotovani,
Najlepa hvala za odgovor. Napisali ste: Vsekakor je potrebno stanje zdraviti – Ali to pomeni, da bi mi ta zob e zdaj moral zobozdravnik pričeti na nek način zdraviti, čeprav e ni nekih hujih bolečin ali vsega, kar ste nateli? Upam le namreč, da je kirurginja oz. moj osebni zobozdravnik toliko dosleden in zaveden, da vse to ve, da ne bi prepozno se začeli s tem zobom ukvarjati; ali pa jih moram jaz na to opozoriti e posebej! Kaj se pa lahko npr. v najboljem primeru zgodi, ali lahko zob ostane tako kot je? Kaj pa v najslabem primeru?
e eno vpraanje:
Včeraj popoldan mi je osebni izruval estico zgoraj levo. Ali je normalno, da me vse to področje, ki ga ne morem natančno določiti (leva stran obraza) e danes kar dosti močno boli? Kako dolgo takna bolečina ostane? Zob je namreč imel 3 korenine, blizu sinusov, bil je gnojen pri koreninah in se je kar namučil, da ga je lahko izruval. Jemljem zaradi tega e antibiotike Amoksiklav.
Ponovno se vam zahvaljujem za odgovor.
Andreja
Spoštovana Andreja,
če gre za kronični osteomielitis, je stanje res potrebno začeti zdraviti. Če se ne motim, pa ste vi to samo slišali in nimate v rokah izvida, ki bi natančno opisoval vašo diagnozo. Prav lahko je, da gre za kakšno drugo stanje, za katerega so potrebni drugi načini zdravljenja. Vsekakor pa je vsak kronični proces v ustih potrebno začeti zdraviti in ga nikakor ne smemo kar pustiti – to pa prav gotovo vesta, tako vaša kirurginja kot vaš osebni zobozdravnik.
Kar se tiče ekstrakcije zgornje šestice, vas bo verjetno bolelo še nekaj časa, še posebej, ker je verjetno šlo za težjo ekstrakcijo. Okolica vas verjetno boli, ker so bila pri ekstrakciji nekoliko ranjena tudi okolna tkiva. Antibiotik, ki ga že jemljete bo preprečil širjenje gnojnega procesa oz. kakšno dodatno infekcijo rane. Če so bolečine močne, vzemite še kakšen analgetik ( npr. Naprosyn, Naklofen, Ketonal..). Če se stanje v nekaj dneh ne bo začelo izboljševati, se obrnite na svojega zobozdravnika.
Lepo pozdravljeni!
Spotovani,
Se opravičujem, ker se spet javljam.
V prvem izvidu iz čeljustne kirurgije pie: “V apikalnem delu zoba 36 je prisoten kronični osteitis.” Ko pa sem prinesla e RTG sliko tega zoba, pie v naslednjem izvidu: “Prinaa RTG sliko reg. 36: vidna zgočena kost v apikalnem delu, zlasti ob mezialni korenini zoba 36. Zob reagira na vitaliteni poizkus pozitivno, je pa perkutorno občutljiv.
Th: svetujem revisio zalivke in po potrebi tudi osnovne laborat. preiskave krvi.”
Spomnim se, da je takrat moj osebni zobozdravnik res odstranil zalivko in dal novo. Rekel je, da ni nič videti. Pa tudi rezultati preiskave krvi so takrat bili v redu.
Spotovani, kaj mi svetujete e vi ? Je to to, kar ste mi vi opisovali? Izvid je namreč od 06.07.2001.
Najlepa hvala,
Andreja
Spoštovana Andreja,
po izvidu sodeč ne gre za stanje, ki sem vam ga opisala. V vašem primeru se je kost na prizadetem mestu zgostila in ne razredčila. Ko so preverjali vitalnost zoba, se je ta odzval pozitivno ( kar pomeni, da je “živ” ), bil pa je občutljiv, če so nanj potrkali. Ponavadi je vzrok za tak odziv telesa kariozen zob, zato so tudi svetovali zamenjavo zalivke.
Ker nimam izkušenj s podobnimi primeri, vam težko kaj svetujem. Mislim, da se vam ni treba bati, do nejasnosti je prišlo predvsem zaradi zelo skopih podatkov, ki ste mi jih namenili na začetku.
Vsekakor ste v rokah dveh zdravnikov ( kirurga in zobozdravnika ), ki bosta prav gotovo storila vse potrebno.
Lepo pozdravljeni!
Pozdravljeni, zanima me kaj sploh pomeni osteomelitis chronica. Kaj pomeni naslednji izvid, ki Vam ga bom kar izpisala, ker se iz njega ne znajdem niti besede, ko pa je bratranec, ki je pacient vprašal doktorico če mu lahko z preprostimi besedami razloži kaj ima je rekla da vse piše (nismo vsi tako pametni da bi študirali medicino!!), prosim da mi čim več razložite saj bi rada pomagala bratrancu. Zanima pa me še če so mogoče kakšne stvari (zdravila, kapljice, kakšne rastline,..), ki bi lahko omilile bolečino saj ga še vedno vse močno boli in po daljšem delavniku, ki ga ima (dela na strehi kot krovec- torej na mrazu, vetru, soncu in dežju!) ves oteče. Za vsak odgovor in pomoč bom zelo hvaležna.
Diagnoze: KO5.2 Osteomelitis chronica reg 36 , 37, 38
Pozdravljeni,
očitno gre za kronično vnetje kosti v spodnji čeljustnici. Vnetje je lahko precej trdovratno in sodi v roke specialistom maksilofacialne kirurgije.
Srečno.