Najdi forum

Zobozdravnica je pri slikanju zoba, opazila na dvojki neko liso, ki naj bi bila cista.Zob me nič ne boli, sicer pa ima plombo. Pravi tudi ,da je mrtev.Seznanila me je, da bo potrebno odstraniti živec, nato pa še na kirurgiji cisto.
Zanima me , čemu je vzrok tej bolezni, namreč zobe skrbno negujem
Kaj se lahko zgodi , če ne opravim te operacije? .

Spoštovana Lucija,

cista je s tekočino napolnjena votlina, ki jo obdaja vezivno tkivo. V ustih oz. v čeljustni kosti nastajajo ciste, ki se razvijejo iz zobnih tkiv.
Pri vas gre verjetno za t.im. radikularno cisto, ki nastane na vrhu korenine zoba, ki je “odmrl”.
Na nastanek ciste sami niste mogli vplivati, ker gre za reakcijo prizadetih tkiv na kronično vnetje. Lahko, da je prišlo do odmrtja zoba kmalu po izdelavi zalivke.
Prav zaradi tega, ker je bil zob predolgo nezdravljen, je cista verjetno nastala, tako da je zdravljenje takega zoba nujno.
Tudi odstranitev ciste vam toplo priporočam. Cista namreč stalno raste ( počasi ) in povzroča vedno večji kostni defekt. Lahko se tudi inficira in vname.
Na vaše vprašanje bo verjetno odgovoril še dr. Gorjanc, ki vas bo natančneje seznanil s samim kirurškim postopkom.
Lepo pozdravljeni!

Hvala za odgovor, res pa bi še prosila dr.Gorjanca za opis operacije.

Spoštovana Lucija,

Res je Vaša težava precej oralnokirurška, zato bom poskusil kaj dodati, a ob tem kar je (natančno in popolno) napisala dr.Šenk Erpičeva se bom omejil le na terapijo.
Radikularno cisto je v daleč največ primerih mogoče učinkovito ozdraviti (odstraniti) le kirurško, a ob sodelovanju vačega zobozdravnika/-ice. Glede na vaš opis je cista še dokaj majhna in jo bo mogoče z enim posegom odstraniti v celoti. Najprej mora zobozdravnik/-ica odmrli zob odpreti in odstraniti ostanke pulpe (“živca”). Neposredno pred operacijo, na katero vas bo naročil oralni ali maksilofacialni kirurg, vam bo zobozdravnik/zobozdravnica korenino prizadetega zoba napolnil/-a z ustreznim materialom, sam kirurg pa bo z operacijo, ki se opravi ambulantno in v lokalni anesteziji (traja pribl.45 min.) odstranil cisto in nekaj mm vrška v njo segajoče korenine (ta del posega se imenuje apikotomija). Predvidevam, da bo na samo korenino potrebno med operacijo narediti še majhno plombico (strokovno se to imenuje retrogradna polnitev). Ranica na dlesni, skozi katero se opravi poseg, se zašije, šive pa odstranimo po tednu dni. Po operaciji je običajno potrebna še rentgenska kontrola.

Lep pozdrav,

asist. Matija Gorjanc, dr.med.,dr.stom.
maksilofacialni kirurg

New Report

Close