manjkajoče šestice -kaj zdaj
Spoštovani!
Prosim Vas za nasvet, da se bom lažje odločila, katero izmed predlaganih variant naj izberem. Pred približno letom dni so mi med nosečnostjo izpulili šestico levo zgoraj (zdravljenje zaradi nosečnosti ni bilo mogoče), pred mesecem dni pa se mi je delno zlomila še šestica desno zgoraj. Polovico tega zoba so mi izpulili, polovico pa ga še imam in je bil najprej predviden za zdravljenje. Ker pa je potrebno zapolniti vrzel zaradi mnjkajoče šestice levo zgoraj, mi je zobozdravnica predlagala, da tudi preostali del šestice desno zgoraj izpulimo in potem vrzeli izpolnimo s pomočjo fiksnega ortodontskega aparata, ki bi ga nosila približno leto in pol. Druga varianta je, da se mi pri majkajoči šestici levo zgoraj naredi mostiček – vendar je pri tem potrebno, če sem prav razumela, obrusiti tudi dva zdrava zoba. Ker pa je tudi prihodnost preostalega dela šestice desno zgoraj negotova, bi se lahko zgodilo, da bi tudi na tej strani kmalu potrebovala mostiček.
Stara sem 31 let.Prosim, če mi lahko poveste katera od variant je boljša, kakovostnejša in ustreznejša, tudi v smislu trajanja – kolikor vem, je potrebno mostičke po določenem času zamenjati – kako je z ortodontskim aparatom, kaj se zgodi, če se sosednjim zobom kaj zgodi. Predvsem bi rada čim več informacij v zvezi z ortodontskim aparatom , saj sem prvič slišala za tak način zapolnjevanja zobnih vrzeli.
Lep dan Vam želim!
Spoštovana Neža,
mislim, da imate srečo, ker je vaša zobozdravnica naklonjena “novostim” na našem področju.
Kar se tiče mostičkov, naj bi kvalitetno narejeni zdržali več let, vsekakor pa jih je po določenem obdobju potrebno zamenjati. Prav tako drži, da je potrebno za premagovanje take vrzeli ( šestica je velik zob ), obrusiti dva sosednja zoba.
Pri fiksnem ortodontskem aparatu vam na zobe pritrdijo “zvezdice”, preko katerih se napelje posebne vrste žica. S to žico potem na razne načine uravnavajo premike zob. Verjetno je situacija v vaših ustih taka, da omogoča premikanje zob proti vrzeli in s tem zapiranje praznega prostora. Po končani terapiji morate še nekaj časa nositi snemni aparat, ki preprečuje povrnitev prvotnega stanja.
Glede obeh variant se sama bolj nagibam k ortodontski rešitvi. Ko se enkrat vzpostavi željeno stanje, ga je sicer potrebno vzdrževati, ostanejo pa vam popolnoma nedotaknjeni zobje.
Lepo pozdravljeni!
Spoštovana Neža,
Ker Vam je dr. Šenk Erpičeva podala natančen odgovor glede na Vam predstavljeni možnosti zdravljenja oz. nadomestitve manjkajočih šestic, bom dodal le še tretjo možnost, ki je danes v razvitih stomatoloških deželah že zelo uveljavljena, a žal pri nas še premalo uporabljana.
Vsak zob je mogoče nadomestiti tudi z zobnim implantatom – to je kovinskim vsadkom iz titanija, ki ga kirurg privije v kost. Po 3-mesečni dobi vraščanja nato na implantat izdelamo prevleko (krono).
Menim, da morate pri odločanju za način nadomestitve kot pacient upoštevati predvsem štiri kriterije: prijaznost do sosednjih zob in tkiv, trajnost, čas potreben za zdravljenje, ceno.
1. Prijaznost do sosednjih zob in tkiv: najugodnejša sta ortodontsko in implantološko zdravljenje, najmanj pa mostiček.
2. Trajnost: najugodnejše je ortodontsko zdravljenje, sledi implantološko in fiksnoprotetično zdravljenje
3. Čas: najhitreje je moč narediti mostiček (1 teden), implantološko zdravljenje traje pribl. 4 mesece, ortodontsko pa vsaj 6 mesecev (praviloma več).
4. Cena: najcenejši je gotovo mostiček (za dve prevleki in člen od 100.000 do 200.000 SIT), cena implantata (od 200.000 – 250.000 SIT), cena ortodontkega zdravljenja (okoli 300.000 SIT-a je pri vas za to ceno verjetno mogoče izpolniti vrzel na obeh straneh!)
Seveda je za dokončno odločitev potrebno temu dodati še nekatere strokovne kriterije, o katerih pa žal na ta način ( po elektronski pošti)ni mogoče odločati.
Želim Vam čimprejšnjo rešitev Vašega problema!
asist. Matija Gorjanc, dr.med.,dr.stom.
maksilofacialni kirurg