Zdravljenje alkoholika
Zanima, me kako se lahko prideš do pomoči oziroma kdo lahko pošlje alkoholika na zdravljenje. Moj mož je alkoholik, je brez službe, pije vedno huje, čeprav obljublja da bo nehal, njegova obljuba drži samo nekaj dni. V takem zakonu ne zdržim več, razen če bi dobil strokovno pomoč, pa ne vem kam naj se obrnem.
Če mi kdo lahko svetuje, kam naj se obrnem. Hvala!
Pomoč lahko poiščete vi, vaš mož ali oba. To zadnje je najbolj učinkovito. Kam se je najbolje obrniti po pomoč, je odvisno od vaših potreb, možnosti in želja. Najbolj pogoste možnosti:
* Program AA in AL-ANON (anonimni alkoholiki in njihovi svojci): v programu sodelujeta oba.
Telefon: 01 / 433-82-25; 01 / 548-15-70; 01 / 542-44-19; 01 / 230-18-83.
* Terapevtska skupnost ali komuna za odvisnike: v programu sodeluje mož, vi pa samo občasno.
Telefon (komune Skupnosti srečanje): 080 1221.
* Bolnišnično zdravljenje v eni od psihiatričnih ustanov, kjer imajo organizirano zdravljenje alkoholikov: v programu sodeluje mož, vi pa samo občasno.
Telefon (Ljubljana): 01 / 300-34-75 in 01 / 300-34-50.
* Skupinska psihoterapija alkoholikov – Rugljeva metoda: v programu sodelujeta oba. Telefon: 01 / 561-31-67 in 01 / 561-31-71.
* Zakonska terapija: v programu sodelujeta oba. Telefon (Frančiškanski družinski center): 01 / 200-67-60.
Upam, da boste našli ustrezno pomoč. Omenjeni programi potekajo tudi v drugih krajih po Sloveniji, ne samo tam, kjer sem napisala telefonske številke. Če pokličete na omenjene telefonske številek, vas bodo usmerili v ustrezne programe, ki so najbližje vašemu kraju bivanja.
Če rečemo, da je ultimat oblika prisile, potem je odgovor na vaše vprašanje pritrdilen. Včasih pri odvisnostih ni druge rešitve kakor ta, da odvisniku postavimo ultimat: ali greš na zdravljenje (s tem ostaneva skupaj, imaš vso mojo/našo podporo…), ali greš na ulico (oz. greva narazen ali kaj podobnega).
Draga Darja
Sem Damijana. Jaz sem pomoč zase našla v skupnosti Al-Anon. Čez nekaj mesecev mi je sledil tudi fant. Tudi jaz kot prijateljica alkoholika imam veliko težav, ki se jih učim obvladovati s pomočjo 12-ih korakov programa. Poleg tega mi je program pomgal tudi pri mojem duhovnem življenju. Alkoholizem kot tudi posledice ki jih imamo svojci. Bolzen začne zdraviti tisti, ki se je prej zave. Če si to ti začni pri sebi.V skupini Al-Anon spoznaš ljudi, ki so šli skozi podobne izkušnje. “Delimo si izkušnje, moč in upanje” Dobrodošla inf. o srečanjih po celi Sloveniji avt.odzivnik 01/432 30 01 (moj tel 041 953 308)
Pozdravljena Darja
Mogoče bi samo dodala k sporočilu z dne 17.10 da v skupinah Al-Anon ni potrebno, da sodelujeta oba. Sama sem začela, ko sem začutila, da nekaj v odnosu z mojim partnerjem ne ‘štima’. Takrat še nisem vedela, da je bil moj takratni partner alkoholik. Problem začne reševati tisti, ki ga prej zazna. Z načinom delovanja in razmišljanja, ki sem si ga sčasoma pridobila v skupini je v AA prišel tudi partner – dolgo za mano. Ni za obupat pridi in poglej, veseli te bomo na naših srečanjih.
Srečnih 24 ur
Vidim,da imate težave z alkoholiki,ki si tega ne priznajo.Jaz pa vem,da to sem,pa si ne znam pomagat.Nimam nikogar,ki bi mu to lahko priznala,ki bi me podpiral.Zdravim se zaradi psihičnih težav,tablet ne jemljem,rajši kakšno pivo spijem.Vsak dan.Kao da bo lažje.Saj tudi je.Samo,podiram si ves svet.Vse…oba,ka me imata rada sem odgnala.Kako naj neham?
Praviš oba ki te imata rada si že odgnala , če ji h imaš tudi ti resnično rada ( v kar ne dvomim ) RAJE KOT PIVO OZ ALKOHOL pogumno , reagiraj takoj in pojdi do skupine za samopomoč kot so AA brez strahu in sramu tam bos razumljena saj so tam vsi na istem kot ti oz so bili to da priznaš je velika potrditev da imaš dovolj osebne moči da premagas odvisnost in tega priznanaja da si alkoholik ne izrabljaš za to da lahko piješ , in verjemi mi da nikoli ne ostane SAMO NA PIVU GRE VEDNO LE NAVZDOL , TOREJ POGUMNO VIDIM DA IMAŠ MOČ DA TI USPE , MOGOČE SI V TEM ČASU TO ŽE USPELA !!
Brane
Post – 40 DNI BREZ ALKOHOLA
Ob letošnjem postu je Slovenska Karitas pripravila posebno postno pobudo; 40 dni brez alkohola v znamenje solidarnosti z vsemi, ki trpijo zaradi bolezni, ki so posledica alkohola, nesreč na cestah in zaradi nasilja v družinah. Gotovo se vsi po malem zavedamo, kakšne hude posledice ima prekomerno pitje alkohola. Zato je pred nami predlog, da bi letošnji post usmerili v odpoved alkoholu. Glavni namen tega predloga je aktivirati širšo javnost k razmišljanju o negativnih posledicah prekomernega uživanja alkohola in s skupnimi močmi prispevati k preoblikovanju kulture pitja.
Strokovnjaki ocenjujejo, da je v Sloveniji vsaj 170.000 oseb, ki so zasvojene z alkoholom. Če povemo poenostavljeno, to pomeni, da se s tovrstni problemom srečuje vsaka četrta družina. Najbolj ranljiva skupina za začetek tovrstne odvisnosti so osebe med 25 in 35 letom. Praviloma se resne težave pokažejo šele čez nekaj let. Najhujše posledice so nasilje nad partnerjem in otroci, razbitje družine, nezmožnost za delo in duševna ranjenost otrok. Trpljenje in agonija družin se lahko vleče leta in leta. Druge še bolj vidne posledice se kažejo na naših cestah, na katerih je po navedbi Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu v zadnjih petnajstih letih umrlo 1777 ljudi in bilo povzročeno za več kot miljardo eurov družbene škode. Kar vsako tretjo nesrečo s smrtnim izidom je povzročil voznik pod vplivom alkohola. Tudi na področju zdravja številke govorijo same po sebi. Po navedbah Inštituta za varovanje zdravja je bilo npr. v letu 2006 zaradi zastrupitev z alkoholom in alkoholu pripisljivih bolezni 3.578 primerov hospitalizacij, kar je povzročilo 1.466 primerov začasnih odsotnosti z dela in s tem izgubljenih 76.348 koledarskih dni. Skupaj je zaradi bolezni, ki so posledica prekomernega pitja alkohola, v tem letu umrlo 674 oseb. Najpogostejši vzrok smrti je alkoholna bolezen jeter. Vendar vse te številke in podatki niso le statistika: so očetje, matere, otroci, sodelavci.
S skupnimi močmi lahko tudi v Sloveniji spremenimo odnos do alkohola in zmanjšamo tragične posledice prekomernega pitja. Pot ne bo lahka in enostavna. Prav pa je, da čimprej začnemo. Prvi in najpomembnejši korak je zagotovo osebna odločitev. Vsak iz med nas se lahko odloči in se v času posta za 40 dni odpove alkoholu. Darujmo svojo odpoved Bogu za vse družine in posameznike, ki na tak ali drugačen način trpijo zaradi alkohola. To je zagotovo največ, kar lahko storimo kot posamezniki. Druga možnost je, da se za to odločimo kot družina in v svojem domu v času posta ne postrežemo z alkoholom. Mogoče se nam zdi taka odločitev težka, vendar naši prijatelji nas bodo gotovo razumeli, če jim bomo to na primeren način razložili. Nenazadnje pa se lahko zato odločimo tudi kot župnijsko občestvo in v času posta iz družabnih dogodkov in srečanj izključimo alkohol. Še bolje pa je, da v župniji v znamenje solidarnosti z vsemi, ki trpijo zaradi alkohola, s tako odločitvijo nadaljujemo preko celega leta. Simbol pobude 40 dni brez alkohola je spomladanski zvonček, ki predstavlja pomlad in novo življenje. Vsaka naša odločitev za tovrsten post predstavlja en zvonček. Upajmo, da jih bo to pomlad res veliko in da bodo pobelili travnike ter prinesli vsem ljudem sporočilo upanja.
(Peter Tomažič, Slovenska Karitas)
Dodajam še eno možnost, kjer lahko poiščete pomoč:
Naš namen je širjenje človeške topline med ljudmi na način, ki nam pomaga spremeniti škodljivo odvisniško vedenje v zdravo sožitje in trajno abstinenco od alkohola.
Sem človeško bitje, ki ima potrebo po slišanju dobrih besed, prejemanju toplih dotikov, čutenju iskrene bližine. Prejemati moram razumevanje, da lahko poslušam druge s toplim srcem. Slišati moram hvaležne besede, da se lahko drugemu zahvalim z istimi besedami, ki so nahranile mene. Nekdo mi mora podariti svoj mir, da ga prejmem in predam naprej. In za vse to si moramo prizadevati sami in z vsem srcem.
Nudimo individualne in skupinske terapije, odločite se in nam svojo željo sporočite na:
e-mail: [email protected]
tel. štev.: 041/448-611 ali 01/7877 062