knjiga
prvo kot prvo, ti mora bit najprej nekaj jasno, ta knjiga je ROMAN po resničnih dogodkih. roman. drugo kar je avtor je doživetja desetih ljudi strnil v štiri. kar je jasno, ker drugače ne bi bilo tako zanimivo.
za domače branje ni primerno, ker pretirava, jasno saj je roman, fikcija.
kot, da jim daš za umetnostno zgoddovino brat davincijevo šifro….
če te zanimajo resnična dejstva, si preberi Živeti s heroinom- Družbena konstrukcija uživalca v Sloveniji.
še vedno pa je domače branje v šolah namenjeno izobrazbi, širjenju obzorij, ne pa branju prenapihnjenim zgodb, ki nimajo sloga, ne repa in ne glave.
Pa ja. Take knjige so dvorezen meč. Jaz sem tudi v OŠ požiral z očmi knjigo “mi otroci s postaje ZOO” pa se mi je droga zdela kvečjemu še bolj zanimiva.
Čez leta, ko sem bil pa že v komuni, sem pa isto knjigo bral. Prebral sem jo v prvih 2-3 urah, ko sem jo dobil v roke. 🙂
Take reči vedno nekoga prestrašijo, drugega vzpodbudijo, tretjega pa niti ne ganejo.
Prepričana sem, da branje takih vsebin vseh najstnikov gotovo ne prestraši in odvrne od drogeraške scene..
Poznam nekaj ljudi, ki jih branje takega čtiva in gledanje narkomanskih filmov prej vspodbudi k temu, da bi poskusili (nekateri tudi so), kot da jih to zgrozi in imajo do droge še večjo distanco..
Meni je te vrste literatura zanimiva, ne zdi pa se mi pametno, da bi bila obvezna v šolah. Kogar zanima, bo tako ali tako sam prebral..
LP!
Na pohodu je empirizem, saj smo v postmodernizmu. Knjiga kot taka obstaja samo kot leposlovno delo. Kakršnekoli izkušnje, opisane v njej, so bralcu neznane, pa četudi se z njimi seznani. Razen če je tudi sam nosilec teh izkušenj.
Zmeraj pravim, da si lahko o neki stvari ustvariš mnenje le takrat, če jo dodobra spoznaš. In droge spoznaš z okušanjem. S tem nikogar ne hujskam … Ampak nikoli ne moreš zagotovo vedeti, kakšen si pod vplivom neke droge, če sam ne eksperimentiraš z njo.
Jaz nimam nobenega mnenja o drogah (razen travi, cigaretih, alkoholu in kavi). Na tem mestu lahko rečem samo, da me nobena (razen izvzetih) še ni posebej zamikala.
Mi, otroci s postaje Zoo je knjiga, ki je stara več kot 20 let, pa ni tolikim odprla oči, da bi lahko delali neko statistiko …
Že 4 mesece se ni nobeden javil, pa vendarje bi omenil knjigo slovenskega avtorja Zlatka Blažiča iz Mariborja , Ki je napisal vrhunsko knjigo z naslovom Zgodovina moje heroinske odvisnosti. Knjiga je preprosto realna, brez pretirane sluzavosti okrog tragičnega življenja odvisnika, ne vsebuje dvorezne dekadence, kot jo vsebuje zimzelen Mi otroci s postaje Zoo, kar potencialnega odvisnika kvečjemu še dodatno nagovori, da poseže po obrobnih življenjskih dejanjih
Prosim za kakšno mnenje oz. kontra-mnenje, če ta del foruma ni že čisto zamrl.
Bad, saj ne veste kaj govorite-prebrala knjigo otroku, poslušal z odprtimi usti-noro, kaj pa si mislila, da bo zamahnil z roko češ-ah poznam…Ljudje iz svoje lastne izkušnje vam govorim, ko si najstnik se ti vse skupaj zdi noro romantično-heroji, ne dajo nič na okolje, so samosvoji ipd…Knjio Mi otroci iz postaje ZOO, sem kot najstnik prebral vsaj 10x in z vsakim branjem sem bil bolj prepričan kako neverjetno cool je tako življenje…uf kar besen sem, dajnsko mi je neka zafrustrirana nemška najstnica, ki ni vedela kaj bi sama s seboj POSREDNO uničila dober del življenja, jasno, da sem drogo vzel sam-a zato ker sem bil prepričan, da je to ql in da imam več samokntrole kot jo je imela on (Christianne F.). Take knjige ne bi smele biti kar tako dosegljive-vem kako se sliši, ampak ne vem kaj drugega naj napišem-te knjige delajo škodo, razumite, da čeprav nekako piše tako kot res je, najstnik tega ne prebere tako, misli si-ah strašijo ali ne vem kaj, še enkrat, če ne bi prebiral ZOO-ja dvomim, da bi me droge tako močno potegnile, kakor so me…!
Sanchez, všeč mi je, kar si napisal, tudi name je ZOO vplival s svojo morbidnostjo, da se mi je vse skupaj zazdelo odpiljeno privlačno. Ker je tema odvisnosti še relativno neraziskana, dokaj sveža in rahlo “trilerska”, je kot taka privlačna marsikateremu piscu ali ustvarjalcu filmov. Le-ti pa velikokrat prežvečijo temo po svoje, ponavadi tako, da je čimbolj krvavo, grozljivo in srh vzbujajoče (ker to se bere, stari!!!!), zraven pa izkrivljajo realnost okrog problema odvisnosti in puščajo s svojimi “blesterji” dvolična oz. dvorezna sporočila mladostniku, da potem kontraproduktivno še sam poseže po drogah.
Tudi “Kodrlajsasti piton” je vreden tovrstne kritike, če mene vprašate. Ker pa smo radi ovce, ki nam paše takšno ali drugačno čohanje, nas vsebina knjig in filmov ne zanima več, glavno, da je napeto in krvavo!
Slovenski celovečerc “Slepilo” je dokaj v redu, ne napihuje problem prestajanja abstinenčne krize, kar je v redu, saj s tem sporoča, da kriza ni glavni problem.
Sanchez, najdi si nekje v knjižnici knjigo “Zgodovina moje heroinske odvisnosti in mi sporoči svojo kritiko, ki jo začenjam ceniti.
LP, Toni
Name je čist isto uplivala knjiga Mi, otroci s postaje ZOO, kot pravita Sanchez in Toni..Tako življenje mi je postalo neustavljivo privlačno in hotela sem ga iskusiti..in sem ga. Čez par let, sem se odločila sčistiti, bila sem čista kak mesec-dva, spet prebrala knjigo (ne vem zakaj) in sem že naslednji (če ne celo isti, ne spomnim se) dan spet posegla po heroinu..Te knjige se ne dotaknem več, čeprav mi je huda..Tudi po dveh letih abstinence si ne upam te knjige vzeti v roke, pa čeprav nisem več labilna in sem trdna v tem, da mi tako življenje ne ugaja..
No, zdaj sem še prebrala Kodrlajsasti piton… na začetku se mi zdi, da knjiga opisuje tako kot, da moraš probat, ker to je nekaj uaaa…so pa vmes stvari, ki so “skoraj” nagravžne…- kaj vse so počeli, da bi dobili drogo in kam vse so se špikali, ker niso več našli žile… (zraven sramnih ustnic???!!) Mislim, da je vse v glavi? Imam prav? Kaj bi bilo, če bi (ko je kriza) dal narkomanu (rekel bi mu da je droga) kaj drugega? Npr. stopljen lekadol? (no ja) Bi sploh ugotovil? Pač bi mu “prepričal” možgane? Verjetno bi ugotovil, ko bi ga še zmeraj treslo ipd?…
Aja, še nekaj me zanima? Iz česa je heroin in čemu služi?
lp, sandra
Spoštovana Sandra!
Heroin spada med opijate in se pridobiva iz maka. Opijati – predvsem morfin služijo v medicini za lajšanje bolečin.
Naj dodam še mnenje o knjigah (romanih)s področja zasvojenosti. Ljudje smo zelo različni in zato tudi vsebine knjig različno doživljamo. Enemu se po branju tovrstnih knjig vse upre, drugi postanejo še bolj radovedni in razmišljajo…”saj bom samo poskusil…”Žal pogosto ne ostane pri poskusu. Mislim, da je podobno tudi pri kakšni drugačni literaturi. Vsekakor bi se v šolah raje držala bolj klasičnih literarnih del, na katere se mladina ne more tako zelo različno odzvati.
Urša hvala ti za tvojo osebno izkušno, ki ni osamljena. Zato je pomembno, da berejo mladostniki tovrstne knjige nekako pod mentorstvom starejših, ki pa morajo biti dovolj izobraženi in načitani, hkrati pa tudi imeti veliko življenskih izkušenj, da znajo odgovarjati na včasih sila zahtevna vprašanja s strani mladostnikov