ZASVOJENOST S TABLETAMI
Običajno ljudje niti ne pomislijo, da se lahko s tabletami tudi zasvojijo. Zato jih toliko bolj preseneti, ko končno tudi uvidijo, da brez njih ne morejo. Torej moj nasvet bi bil v smeri pogovora z lečečim zdravnikom, tistim, ki ji tablete predpisuje. Če bi se pogovorila in dogovorila, da počasi zmanjšuje dnevno količino tablet bi lahko uspela. Če pa je zasvojenost že bolj razvita bo pa potrebno poiskati pomoč v enem oizmed programov. Splošni zdravniki imajo pri sebi naslove teh programov, sicer pa jih najdete na spletnih straneh Urada za droge.
Zelo pomembno pri tem je ali so te tablete narkotični (Tramal,Tadol,…) ali nenarkotični (Lekadol, Aspirin, Ketonal, Panadol,…)analgetiki – zasvojenost z narkotičnimi analgetiki zna biti precej resna zadeva, saj je prisotna tudi hujša telesna zasvojenost (podobno kot pri heroinu in drugih opiatih), ki se je bo težko znebila brez strokovne pomoči. “kriza” lahko traja tudi več tednov (odvisno od količine in vrste zdravila), zato ji priporočam posvet s kakšnim strokovnjakom (osebno in ne prek neta). Naslove kam se lahko obrne lahko najdeš na internetu,…
Lp,
tudi jaz imam probleme. Moj mož s katerim sem poročena 40 let vsa leta odkar ga poznam uživa plivadon in podobne tablete proti bolečinam v velikih količinah, sedaj mislim da že od 5 do 10 tablet na dan, glede na količino kupljenih zavojčkov vsak mesec, ki jih sicer skriva pred mano. Občutek imam, da je zaradi tega (in seveda občasno popitega alkohola) vedno bolj zmeden. Ima preganjavice, napada me, da sem hudobna in da me bo ustrelil in podobno. Grdo se obnaša do otrok in vnukov. Prav do vseh v družini je odklonilen le pred drugimi ljudmi se dela dobrega in ustrežljivega človeka. Davno bi ga že zapustila če bi imela možnosti za to, pa jih nimam, zato tiho trpim. Se pa bojim, da mu bodo tablete popolnoma zameglile razum in bo res naredil kako neumnost ali celo tragedijo………ne vem kako ukrepati dokler je še čas…..
1. Nasvet pri socialni službi
2. Pokličite Materinski dom Škofljica in Višnja Gora
Gumnišče 5
1291 Škofljica
tel.:366-77-21
Elektronska posta:
materinski.dom(@)karitas.si
3. Pogovarjajte se s človekom, ki vam je blizu, ki mu zaupate
Po teh korakih, ki jih lahko naredite prav kmalu, pa se le oglasite, da se vidi kako naprej.
Prav imate, vredni ste boljšega življenja!
D.P.
Pozdravljena oliva 12345,
se pridružujem odgovoru D.P., da kontaktirate s katero izmed ustanov in poiščete pomoč, saj se verjetno situacija sama od sebe ne bo umirila, kot ste pa tudi sami napisali, pa postaja vse bolj agresiven in sumničav. Ste se že poskusili pogovoriti z njim? Mogoče pa je tudi bolje, če najprej sami poiščete pomoč strokovnjaka, ki vam bo pomagal pri nadaljnjih odločitvah, kaj menite?
Pogumno!
Odgovarjala,
Špela