strah
Pozdravljeni!
Moj problem je e star, a se ga komaj sedaj, v tem letu, začenjam zares zavedati. Teava je v tem, da se vsakega novega dela lotim z veliko mero strahu. Vedno, ko mi naloijo (v slubi na primer) kakno novo zadolitev, me popade neznanski strah, ki me potem utesnjuje vse dokler delo ni opravljeno. Povedati moram, da se vsaka taka stvar ponavadi srečno konča in da jo opravim e bolje, kot se od mene zahteva. A strah se vedno znova pojavi. Ko dobim neko novo zadolitev, najprej pomislim na to, kako, da so izbrali mene, ko pa sem totalno nesposobna to izvesti in opraviti. Tako novo delo, ki je pred mano, vidim kot neko nejasno meglo, polno pasti, v katere se lahko ujamem,… To ponavadi traja nekaj dni. Ko se z delom spopadem, je nekoliko bolje, saj vidim, da bo nekako lo. A strah ne pojenja do konca, dokler ni vse opravljeno. Kar naprej razmiljam, kaj vse lahko naredim narobe, na kaj vse lahko pozabim in kako bodo potem rekli, da sem neumna in nesposobna. Tako se namreč tudi počutim. Kljub temu, da doivljam uspehe in da je bilo do sedaj e vse O.K.
Včasih razmiljam, koliko manj bi bilo zakomplicirano moje ivljenje, če tega strahu ne bi imela in bi delala bolj spročeno. Včasih si pomagam na ta način, da enostavno poskuam odpoditi črne misli. To za nekaj časa tudi pomaga. Mi lahko prosim svetujete, na kaken način lahko e kaj naredim zase?
Spoštovana Darja!
Vaše težave v najboljšem primeru izvirajo iz pomanjkljivega samospoštovanja, v najslabšem pa so že del depresivnosti. Sami ugotavljate, da vaša učinkovitost ni tako slaba, da ste v končni fazi celo zadovoljni s svojim uspehom, da je le trenutek, ko sprejmete novo nalogo tisti, ki vas preplavi s strahom. Ko smo že pri preplavljanju – obstaja namreč psihoterapevtska metoda s tem imenom – deluje pa tako, da si v varnem zavetju domačega fotelja poskušate predstavljati najbolj zoprno in strah vzbujajočo situacijo, ki se vam sploh lahko zgodi, ali pa tako, za katero ni možnosti. Ker boste začutili pospešeno delovanje srca, si izmerite pulz in poskušajte doseči čim višje število udarcev. To naj vam bo merljivi parameter za strah. Takšno navidezno neprijetnost pogosto vadite in ko boste soočeni z dejansko, boste pač ugotovili, da ste zmožni prestati dosti hujši strah brez težav , seveda se pred tem orientirajte po številu udarcev pulza. Če metoda ne bo dovolj uspešna, obstajajo zdravila za kratkotrajno in ne prepogosto uporabo, še bolje pa bo, če se vključite v katero od psihoterapevtskih skupin, ki jo vodi šolan strokovnjak.