Demineralizacija stalnih zob pri otroku
Pozdravljeni,
Na vas se obraćam z vprašanjem, ki mi ne da miru. Moj 6.5 letnik je dobil tri stalne šestice. Zobozdravnica je že ob izraščanju opazila, da gre za demineralizirane zobe. Ko so sedaj vsi prišli ven, so popolnoma rjavi in “prhki”. Zunaj ima tudi sprednji enici, ki sicer izgledata OK.
Sedaj iščem podatke kaj naj pričakujem glede ostalih zob… Kakšna je možnost, da bodo ostali zobje ok?
Sedaj imamo napotnico za slikanje, v primeru da so vidni zametki sedmic, bodo kirurško odstranili vse šestice, na njihovo mesto bodo potem šle sedmice.
Kaj recimo se zgodi, če ima otrok vse zobe demineralizirane? Menda se ne populi vsega?
Hvala in lp
Spoštovani,
popolnoma razumem vašo zaskrbljenost, vendar žal tukaj nimate nič kaj dosti za storiti. Počakati je potrebno, kako bo z ostalimi stalnimi zobmi. Vsekakor je na mestu to kar vam je predlagal zobozdravnik. V primeru, da so šestice hipomineralizirane in so potem kariozne in lahko pride tudi do koreninskega zdravljenja, je bolje, da se odstranijo in ortodontsko na mesto šestic umestijo sedmice. Načeloma se ne dogaja ravno, da bi bili vsi stalni zobje hipomineralizirani, razen ob določenih genskih boleznih kot je amelogenesis imperfecta, kjer se vključi zdravljenje pri specialistu pedontologu.
MIH kot mu v strokovnih krogih pravimo pomeni hipomineralizirano sklenino v področju kočnikov in sekalcev. Do tega pride že v prenatalnem obdobju, ko v 8.mesecu nosečnosti začnejo z delovanjem celice, ki tvorijo sklenino, lahko se stvari za slabšo mineralizacijo sklenine dogajajo ob rojstvu (nizka porodna teža itd.), ali pa še do 3.leta otrokove starosti, odvisno od kakšnih bolezenskih stanj, kot so astma, bronhitis, vnetja srednjega ušesa itd.
Torej, če je otrokov zobozdravnik ocenil,da so zobje preveč prizadeti, potem je smiselno zobe odstranit in si pomagati z ortodontsko terapijo, ki daje odlične rezultate.
Upam,da sem odgovorila vsaj na del dileme. Srečno!
Hvala vam za izcrpen odgovor.
Zanima me, ali je mozno, da to stanje ostane le na šesticah in da so ostali ok? Ali je bolj realno pricakovati, da se bo pojavilo tudi drugje?
V primeru, da je recimo enica spodaj ze izrascena ter da je v redu, ali lahko hipomineralizirana še postane kasneje, ali lahko sklepam, da bo ostala ok še naprej?
Hvala, ampak res me zelo skrbi. Malo sem prebrala zadeve okorg tega in moram priznati, da me je kar potrlo.
Sploh ker neko ucinkovito zdravljenje ne obstaja… najbrz potem, ko stalni zobje dobijo stalno pozicijo in otrok odraste pridejo v postev luske? Ali je tudi za to zob prekrhek?
Seveda se lahko zgodi, da ostane le na šesticah in nikjer drugje….tudi ni nujno, da je na vseh šesticah. Lahko doleti le en zob.
Če je spodnja enka zunaj in je v redu, potem je to dober znak in bo skoraj zagotovo tudi tako ostala, saj je hipomineralizacija znak razvoja in zorenja sklenine, ki se konča nekako do tretjega leta začne pa se že prenatalno.
Kar vi lahko sami naredite je to, da dobro vzdržujete ustno higieno in uporabljate zobne paste s fluoridi, ter da redno obiskujete zobozdravnika, da oceni stanje in morebiti premaže z zaščitnimi premazi.
Kar se protetike tiče, pa je zaenkrat še prezgodaj za razmišljati, kasneje se pa seveda oceni stanje in kakšna prizadetost zoba je.
Vse dobro!
Pozdravljeni ponovno,
žal so se moji strahovi uresničili. Malemu sta izrastli spodnji enici, ki kažeta madeže, prav tako zgornja enica, ki je polovica drugačne barve, tudi druga enica kaže male madeže. Se pravi od izraščenih 8 stalnih zob je prizadetih vseh 8 😥
Naše zobozdravnice še en mesec ne bo, meni se kar meša od skrbi.
Eno šestico greva odstraniti naslednji teden.
Ali lahko moj otrok ostane brez vseh stalnih zob?
Mi lahko prosim napišete kakšne so opcije, ki mu bodo preostale?
Spoštovani,
Če so prizadeti vsi stalni zobje, ki so do sedaj izrasli, je potrebno ugotoviti stopnjo prizadetosti in nato napotiti otroka k specialistu pedontologu. Ni kar vse za odstranit, pomembno je, da uporabljate fluoridno zobno pasto in redno ščetkate….čez noč se ne bo nič bistveno poslabšalo. Počakajte, da se zobozdravnik vrne in se pojdita pokazati, da se oceni stopnja prizadetosti na izraslih zobeh, običajno se jih zaščiti z koncentriranim fluoridnim premazom ….nato bi ga jaz poslala z napotnico k specialistu pedontologu.
Ne skrbite, vse se lahko uredi.
Srečno.