Prosim za pomoč – notranje tresenje, vibriranje telesa
Spoštovani,
sem 25-letna ženska brez diagnosticiranih zdravstvenih težav, poskušam živeti kar se da aktivno in zdravo. Pred približno desetimi dnevi sem ob ležanju na kavču opazila, da moje telo drgeta, kakor da bi me mrazilo, pa mi ni bilo mraz in ni me oblival mrazeč občutek, ki navadno spremlja drgetanje zaradi mraza. Lokacija tega vibriranja se spreminja, najprej je bilo v vratu in glavi ter v rokah (čutila sem tresenje, ko sem naslonila glavo na roke), čez par dni pa sem ugotovila, da me zelo trese v nogah, predvsem na zadnji strani meč in zadnjici, bolj izrazito je na desni strani, v rokah in vratu pa ni čutiti tresljajev. Intenzivnost vibriranja se spreminja, tresenja ne čutim, ko sem aktivna, opazim ga le v mirovanju, predvsem pri sedenju in ležanju, sicer pa nimam spremljajočih težav z ošibelimi mišicami ali s koordinacijo. Ne morem biti več mentalno mirna, ker se mi notranjost trese, navzven pa nihče nič ne opazi, tudi če jih prosim, naj me skrbno opazujejo. Trenutno je torej težava predvsem v nogah. Mislim, da obstajajo zelo kratka obdobja (minute), ko se ne tresem, lahko pa gre samo za večjo koncentracijo na nekaj drugega. Poskušam se sproščati z napenjanjem in spuščanjem mišic in menim, da za nekaj minut celo pomaga, ampak se začnem hitro spet tresti. Osebna zdravnica bo gotovo rekla, da je samo stres, jaz pa sprejmem takšno diagnozo le, če bi s testi lahko izključili vse ostale vzroke, ker sicer ne morem biti mirna. Ali gre za težavo, ki lahko izzveni? Ali sem si nevede poškodovala kakšen živec? Ali obstaja nevarnost za MS, Parkinsona ali ALS? Priporočate obisk kakšnega specialista, poleg vas? Razpišite se. Cenim vaše mnenje, lep pozdrav.
Spoštovani,
na podlagi vašega precej natančnega opisa lahko kot prvo z gotovostjo ovržem vaš sum na morebitno bolezen ALS ali Parkinson, ti dve stanji se pojavljata pri starejših osebah, vsaj nad 40 let. Glede diagnoze MS je slika zelo jasna: potreben je klinični pregled, na podlagi katerega se diagnoza potrdi ali ovrže.
Sam sumim, da gre v vašem primeru za t.i. vegetativno distanijo, katere vzrok so lahko razvojne posebnosti avtonomnega živčnega sistema ali pa spremembe v vratnem delu hrbtenice.
Vsekakor bi vam najprej svetoval obisk specialist anevrologa, po potrebi vas bo napotil na slikanje vratnega dela hrbtenice in glave.
V kolikor bo sum na spremembe vratnega dela hrbtenice potrjen, se lahko naročite v eni izmed naših ordinacij.
lep pozdrav,