Menjava ogrevalnega sistema
Zdravo.
Doma se ravno odločamo za menjavo ogrevalnega sistema. do sedaj smo ogrevali na drva – centralni sistem z radiatorji. Hiša je dvostanovanjska, skupaj cca 250m2. Okna so menjana, plastična troslojna, fasada je obnovljena, prav tako streha in izolacija. Če se zanimam pri različnih ponudnikih kaj je najboljše, seveda vsak pelje vodo na svoj mlin, pa me zanimajo vaše izkušnje, mnenje, ideje.
Hvala
Največkrat se trenutno investitorji odločajo za vgradnjo toplotne črpalke zrak-voda, sploh pri novogradnjah, pri adaptacijah tudi, ker so na voljo tako nizko kot visoko temperaturne (ali imate tlano ogrevanje ali radiatorje?).
Pri taki prenovi je bistveno, da so se zmanjšale toplotne potrebe stavbe in glede na to se izbere napravo, ki pokrije potrebe po toploti.
Če imate možnost priklopa na zem.plin, je to tudi dobra opcija, izkoristki dobri, vgradnja nezahtevna, neomejene količine tople vode, ni zun.enote (hrupa…), nakupni stroški naprave so manjši.
Obe opciji nudita komfort uporabe energenta, ko ni treba skrbeti za količino drv, peletov itd. Delovanje enostavno.
Morda pot do energetskega svetovalca ali do projektanta, ki bi preveril toplotne potrebe.
MateYa,
bom dodal k moderatorkinem komentarju.
V nekaj primerih smo pustili drva za ogrevanje; zamenjali samo peč . Vgradili uplinjevalni kotel in zalogovnik.
Tudi stara peč je ostala , a dodali zalogovnik. Peč malce dodelali.
V obeh primerih ni bilo financ v izobilju.
Radijatorsko ogrevanje deluje na visoki temperaturi , TČ na nizki. Če imaš radijatorje velike ( predimenzionirane) se bo obnesla tudi TČ. ( nekja nazaj zmontirali dve). Če je to v redu , potem je TČ primerna odločitev.
Cena energenta je en vidik , udobnost ( neobiskovanje kurilnice) je drugi, finance je tretji.
Opcija so tudi peleti , a so letošnjo kurilno sezono cene šle v višavo ( sosed vgradil TČ, ker so peleti predragi = njegov komentar + leta seveda :-)) ).