Kefalhematom pri dojenčku
Pozdravljeni.
Moj sin je imel ob porodu poškodbo glavice, v odpustnici so navedli izraz kefalhematom. Ob pregledih pediatrov v porodnišnici ni noben omenil, da je lahko to kaj posebnega oz me opozoril, naj oteklinco spremljam… Tudi v prvi posvetovalnici je pediatrinja rekla, da bo to izvenelo.
Sedaj pa me malo skrbi, saj je oteklinca čisto otrdela. Isto kot cela glavica. Sinček bo junija star tri mesece. Res, da je manjša kot je bila ob rojstvu, vendar še vedno precej vidna.
Lepo prosim za nasvet kako naprej. Me mora skrbeti da mu bo to ostalo in ali lahko to vpliva tudi kaj na razvoj možgančkov? Seveda bom veliko bolj ‘tečna’ sedaj v drugi posvetovalnici (pri treh mesecih), naj mi malo več povedo o tem. Pa vseeno, bo dodatno mnenje več kot dobrodošlo.
Najlepša hvala za odgovor in lep dan,
Polona
Kefalhematom izzveneva lahko tudi več mesecev. Gre za t.i.organizacijo izliva krvi in njegovo “topljenje”, včasih je za to pač potrebnih več mesecev. Kot lahko preberete na internetnih strokovnih virih tudi sami, je zatrdlina lahko tudi vedno trša, kar je posledica procesov, ki odstranjujejo strjeno in razpadlo kri.
Kefalhematom:
Gre za izliv krvi pod pokostnico ene od lobanjskih kosti, največkrat gre za temensko kost. Od otekline se loči po tem, da je trši, pod prsti se čuti pretakanje tekočine in je ostro omejen z robovi kosti. Lahko se pojavi simetrično na obeh straneh in novorojenček zgleda, kot bi imel rožička. Značilnost podliva krvi je tudi zelo počasna resorpcija. Ostanek krvavitve je viden več tednov po porodu, »rog« je vedno manjši in trši. Včasih so kri odstranjevali, vendar so to prakso opustili zaradi možnosti okužbe podkožja. Sedaj pravimo, da je v razpadli krvi zaloga železa za kasnejše potrebe. Če bi otroku slikali lobanjo, bi tudi po več letih opazili zadebeljeno pokostnico, kar pa nima neugodnega vpliva na otrokov razvoj.
http://mama.si/nosecnost/porod/porodne-poskodbe