kefalhematom
Lep pozdrav!
Moj 5-dnevni sin ima od poroda buško na glavi – cephalhaematoma. V porodnišnici so predpisali Lokohepan z navodilom, naj masiram buško 4x dnevno. Potolažili so me, da bo buška hitro izginila. Danes pa me je patronažna sestra prestrašila, saj je rekla, da te buške rade okostenijo in ostanejo. Sedaj me zanima kaj je res. Ali je mogoče kaka povezava med to buško in sluhom? V porodnišnici mu namreč sluha ravno na desni strani (tu je buška) niso mogli izmeriti.
Pa še to – ali je možno, da že ima krče? Danes je cel dan jokal, spal trikrat po samo eno uro, dajali so ga vetrovi.
Najlepša hvala za pomoč!
Spoštovani jberger,
kefalhematom, podkožni izliv krvi na otrokovi glavici, nastane zaradi pritiska materine medenice. Videti je kot velika buška, ki pa ni nevarna in bo postopoma izginila. Za razliko od porodne otekline izgine šele po nekaj tednih.
Le zelo obsežen kefalhematom je potrebno opazovati zaradi organizacije hematoma (kri se mora počasi resorbirati). Možen je seveda tudi kakšen zaplet, vendar brez znakov, bolečin ne poteka in ni možno spregledati, da se nekaj dogaja.
Povezave s sluhom pri kefalhematomu ni.
No, bom samo to rekla, da je treba pač paziti, kako in kdaj stegnemo jezik, predvsem zdravstveni delavci. Pač ni potrebno nepotrebno strašenje, preveč podatkov lahko naredi samo nepotrebno paniko. Meja med pojasnilno dolžnostjo in strašenjem s podatki je v medicini zelo tanka.
Ne bojte se, kefalhematom najkasneje do 6. meseca izgine, se resorbira. Če pa bi se kaj zakompliciralo, boste to zagotovo videli.
lp
Tanč
Naša mlajša hči se je pravtako rodila s kefalhematomom. Na glavi je imela rožiček – kot so ga imenovale sestre v porodnišnici – velik za pest odraslega človeka. Pri nas je izginil nekako po treh tednih brez kakršnih koli posledic. Buška je resda videti grozna a verjemi mi, da bo kmalu izginila. Prav hecno je ko gledava z malo slike s porodnišnice (kefalhematom se namreč dobro vidi) in me mala sprašuje, če ji bo še kdaj zrasel rožiček.
Lep pozdrav!
Imamo dva meseca staro dojenčico, ki se je prav tako rodila z buško na desni strani glavice, veliko za pest. Porod je potekal normalno..Buška se je nekoliko zmanjšala, ampak tudi nekoliko otrdela, tako kot cela glavica. Babica pa nas je opozorila, da buška ne sme otrdeti, spremeniti barve ali postati boleča. Zato sem se posvetovala z našo pediatrinjo, ki pa je rekla, da je normalno, da buška otrdi in da bi morala izginiti en mesec po porodu..Rekla je še, da enim otrokom buška pač ostane vse življenje..Prosim vas, če mi lahko poveste kako je s tem? Kakšne so lahko komplikacije, ki nastanejo in kot ste napisali, da je treba buško opazovati, kdo naj bi jo opazoval, kdaj je potebno vključiti specialiste in katere, ter kako se ta buška obnaša in spreminja(če se) v primeru, ko je vse normalno in v primeru, ko ni?
hvala