prehladu ni konca
zdravo nas dvoletnik 25tedenski je od konec septembra stalno prehlajen, bli pri pediatru vse ok, svetoval je samo dovolj tekocine, fiziolosko, malo inhalacije, in pa samo sirup smrekovih vrsickov…in malo se je bilo umirilo dva dni, sedaj pa pikec zopet pokasljuje in ima zabasan nosek, kaj svetujete mamici tega pikca, grlo ni vneto useska zdrava, lepo je, motec je samo kaselj, vcasih posledicno zbruha sluz od kaslja…prosim za nasvet, mogoce kak sirup?hvala ga. doktor..lp
Letos je sezona virusnih okužb dihal res pestra in napadi različnih virusov se vrstijo eden za drugim… Nedonošenčki dolgo nimajo prave odpornosti na te okužbe in jih (z izjemo RSV, kjer obstajajo protitelesa) lahko preprečujemo samo z izogibanjem virom virusov – kar pa je težko, saj je večina “prenašalcev” virusov v času bolezni samo blago prehlajena in jih niti ne opazite kot nevarnost za vašega otroka.
Obenem nedonošenčki te okužbe (zlasti v prvem letu) bistveno težje prenašajo – vsakih vodenemu izcedku iz nosu sledi suh, dražeč kašelj, pogosto piskanje, pospešeno dihanje. Mnogi slabo pijejo, ob hitrem dihanju dodatno izgubijo tekočino in so izsušeni. Pri tistih, ki so “dihalno” na meji, pa respiratorni virusi lahko hitro privedejo do pomodrevanja, ki zahteva v prvih letih lahko celo sprejem v bolnišnico zaradi zdravljenja s kisikom.
Kaj lahko naredite vi? Bistvo je preprečevanje okužbe – umivanje rok, besno skrivanje otroka pred možnimi virusnimi darovalci (saj veste, nikamor v trgovino, nič obiskov…) in veliko bivanja zunaj, tudi če dežuje in je mraz.
Ko je enkrat okužba tu, pa čiščenje noska (fiziološka, fiziološka, fiziološka…), če je nos tako zamašen, da ne more piti, razredčene kapljice za nos – kot je npr. Operil, le kot prva pomoč (1-2 dni). Veliko tekočin (po malem, da ne izbruha preveč; lahko je tudi voda). Paziti, da v sobi ni prevroče in da zrak ni presuh. Če je vročina (kar je redko), zbijanje s paracetamolom (Daleron) ali svečkami. Eterična olja (smrekovi vršički) niso ravno na mojem seznamu priporočil, ker je zelo tanka meja med ugodnim in škodljivim, dražečim vplivom.
Seveda je olajševalna okoliščina, da je vaš 25-tednih že 2-letnik. Pri tem morda njegovo prebolevanje viroz niti ni težje niti pogosteje kot pri tistih, ki so bili rojeni ob roku s 3 kilogrami.
Zanesljivo bo kmalu bolje, tudi vi ne boste več tako zaskrbljeni, kot ste sedaj, ko vas je prebolevanje viroz pri malčku očitno presenetilo (bruhanje ob kašlju pa je čisto običajna reakcija malčka med virusno okužbo dihal; in ker je kašelj obramben in ščiti pred nabiranjem sluzi v spodnjih dihalih, so kakšna zdravila “za kašelj” samo škodljiva). Če ne prej pa proti pomladi, ko bo vse manj krožečih virusov.
Pozdrav,
Pozdravljeni dr. Cerar.
Naš fant se je rodil v 27 tednu in 1/7, danes pa je star 4 mesece oz. 2 meseca korigirano. Doma sva oba s partnerjem zbolela – prehlad, nahod. Nosiva maske, umivava roke in razkuzijeva, prezracujeva prostore z otrockom pa gremo kar se da veliko ven, zdaj ne ko je polarni mraz in pri nas res piha. Zal se je nas fant kljub vsemu danes zbudil s polnim noskom na zacetku je bil zelo jokav zdaj pa se je nakako pomiril. Skoraj na vsako uro mu dajem fiziolosko raztopino v nos. Kaj lahko se naredim? Verjetno ni se potrebno k pediatru zaradi tega ali pac? Z noska mu tudi ne tece zaenkrat. Upam da ne pride do dihalnih premorov, pomodrevanja. Drugace je bil ze dvakrat cepljen za synagys – a to cepivo deluje takoj ali sele po zadnjem, petem cepljenju?
Drugace pa se je sedaj zacel tudi sliniti oz. dela mehurcke, penasta slina. Po zlicki mu dajem caj ali vodo ali je mogoce to znak da je zejen? Ali je kaj drugega?
Hvala vam za vse odgovore, velikokrat prebiram vase nasvete na tem forumu.
Lp,
Natasa
Spoštovana,
zaradi zamude pri odgovoru je čas za uporabne nasvete že zdavnaj mimo. Pa naj bo teh nekaj besed za kdaj drugič…
“Bivše” nedonošenčke res zelo ogrožajo virusne okužbe dihal, saj je pri njih drugačna zgradba in funkcija tako dihalnih poti kot obrambe. Dihalne poti so bistveno ožje, iz žlez se izloča več sluzi, ki je gosta, mišice spodnjih dihalnih poti bistveno hitreje reagirajo – posledice so oteženo dihanje, piskanje, dražeč kašelj. Ker je obenem slabša tudi njihova obrambna sposobnost, težko zmanjšajo razmnoževanje virusa.
Dokler gre le za voden izcedek iz noska, je fiziološka raztopina (v nos, lahko tudi inhalacije) čisto dovolj. Koristno je tudi gibanje na svežem zraku.
Če imajo težave pri pitju zaradi zamašenega noska ob nabrekli nosni sluznici, so za kratek čas (največ 3 dni) v pomoč kapljice za nos, ki “stisnejo” žilice in tako zmanjšajo nabrekanje sluznice in izcejanje (npr. Operil, Otricorten…). Obenem je treba skrbeti za vlago v prostoru, preprečevati pregretje otroka ter povečati vnos tekočine.
Ko je dihanje zelo pospešeno ali se pojavijo še druge resnejše težave (pomodrevanje, odklanjanje pitja, bledica, prekomerna zaspanost ali razdražljivost), pa je treba takoj k zdravniku, ki bo – kot prvo – preveril nasičenost krvi s kisikom (saturacijo). In če je ta nizka, bo napotil dojenčka v bolnišnico – na zdravljenje s kisikom, včasih celo z dihalno podporo.
Palivizumab (Synagis) ni cepivo, daje le pasivno zaščito – so protitelesa, ki zmanjšujejo razmnoževanje respiratornega sincicijskega virusa in na ta način preprečijo težko obliko okužbe, bronhiolitis. Ne pa tudi prehlada. Učinkovita so že po 1. odmerku, najvišja pa je zaščita med prejetim 2. in 5. odmerkom ter še kakšna 2 tedna po zadnjem odmerku. Razlog je predvsem kratka razpolovna doba teh protiteles ter prenizek zaščitni nivo neposredno po 1 . odmerku.
Seveda palivizumab daje (delno) zaščito le pred RSV, v sezoni pa med ljudmi kroži še kup drugih, večinoma prav tako zoprnih virusov – od virusa gripe, rinovirusov, humanega metapneumovirusa, bokavirusov, virusov parainfluence, adenovirusi… Vsi lahko povzročijo podoben potek, morda le malo manj “zloben” kot RSV in večinoma težka okužba z njimi ni povezana z dolgotreajnimi težavami (astmi podobno boleznijo) kot pri RSV.
Upam, da ste sedaj že zdravi. Če pa kdaj potrebujete nujen nasvet, raje ne pišite na forum, ampak me kar pokličite po telefonu, saj še veste, kje me najdete :-)…
Srečno,