Opazuj in čakaj
Spoštovani.
Mojemu možu je postavljena diagnoza: MARGINALNOCELIČNI B- LIMFOM, MiB manj kot 2%, stadij II z lokalizacijami v bezgavkah v mezenteriju in retroperitoneju. Kostni mozeg je negativen. Bolezen bodo aktivno spremljali – opazuj in čakaj, (kontrola čez 3 mesece).
Ima kdo med vami izkušnje s čim podobnim? Opazuj in čaka j- kako dolgo? Kaj lahko čakajoči naredi za svoje zdravje v času opazovanja in čakanja? Vrnil se bo na delo – bo zmogel? Poraja se veliko vprašanj. Lepo prosim, če lahko posredujete svoje izkušnje.
Pozdravljeni,
metoda “opazuj in čakaj” je zelo pogosto prisotna pri bolnikih z nizkomalignimi limfomi, pri katerih bolezen še ni zelo razvita. Svetovna doktrina – tako pri teh oblikah limfomov kot pri nizkomalignih levkemijah – pravi, da se do določene stopnje razvite bolezni le-ta nič ne zdravi, ampak le opazuje. Ta obodbja so zelo različna. Pri nekom je to lahko 1 mesec, pri druge pol leta, spet pri tretjem več let, spet pri nekaterem celo življenje in človek normalno živi z boleznijo do zavidljive starosti. Ni pravila, pri vsakem je drugače.
Zakaj se uporablja ta metoda, predvidevam, da so vam razložili. Bi pa še enkrat poudarila, da se uporablja povsod po svetu. Je oa za tistega, ki ima bolezen potrjeno in se nič ne zdravi, psihično precej obremenjujoče. Ko veš, da si bolan in se moraš kakovostno in čim bolj mirno naučiti živeti s tem. V kolikor je gospod sicer dobrega počutja, teselno zmore, bo, seveda, tudi službene zadeve lahko opravljal. Večinoma se ljudje prve mesece res šele soočajo z boleznijo in imajo s tem povezane različne težave in stiske, a sčasoma se navadijo živeti z boleznijo in življenje teče v običajnih tirnicah, sledijo si kontrole druga za drugo v upanju, da ne bo potrebna kemoterapija.
Kaj lahko naredi sam zase? Zdrava in uravnotežena prehrana, veliko gibanja, mirnost v sebi. To je to. Lahko pa se gospod tudi včlani v naše združenje. Redno organiziramo posvetovalnice, informativne dneve, itd… in bo lahko tam spoznal soborce, ki imajo podobno ali enako zgodbo. Med seboj se potem podpirajo, svetujejo, itd. Tudi vi se lahko priključite. Navadno so žene še bolj zavzete in aktivne.
Če potrebujete morda vodnika za bolnike z NHL, vam priporočam, da pošljete svoje podatke preko spletnega obrazca na http://www.limfom-levkemija.org. Seveda je brezplačen.
Vse dobro in pogumno naprej.
Velja, se vidimo. 🙂 Do poletja bo še kar nekaj informativnih dogodkov. En večji bo 18.6. v Novem mestu (L&L INFO DAN), ko bodo predavanja, posvetovalnice in druženje. Do takrat bosta tudi še dve manjši posvetovalnici. Ena v MB in ena v LJ. Seveda vse brezplačne in z odličnimi strokovnjaki.
Vse dobro želim!