Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija težave pri kakanju

težave pri kakanju

Pozdravljeni. Imam punčko staro 3 mesece in me zelo skrbi saj se zelo napenja in tišči pri kakanju,cela je rdeča v obraz. In blato ni tekoče ampak gosto. Smo na AM in dajem redno kapljice Waya. Poleg trga vedno preden se pokaka se zvija in stoka. Kaj narediti?

pri porodu je bila prisotna sepsa in na uz trebuha so videli povečano vranico in jetra ter meteorizem? Na kontrolnem UZ pri odpustu v LJ je bil UZ trebuha normalen. Sama pa pri moji punčki opažam da ima velik trebuh in ko tapkam po njem se slisi kot da je notri zrak? Kaj bi to lahko bilo? Je možno da se je meteorizem pojavil nazaj? Kako se ukrepa pri meteorizmu? Kaj sploh ke meteorizem? Je nevaren? Kako ga zdraviti? Js sm čist obupana kaj naj. Hvala že vnaprej za odgovor.

Spoštovana,
sepsa v zgodnjem obdobju novorojenčka ni povezana s trenutnimi “težavicami”, prehodno povečanje jeter in vranice (hepatosplenomegalija) pa je ob hujšem bakterijskem vnetju pravilo – tudi zato, ker se v teh dveh trebušnih organih tvorijo in dozorevajo obrambne celice. In to povečanje izveni v nekaj tednih brez posledic.

Zaprtje je pri dojenčkih, hranjenih z AM, zelo pogosto. Prav tako meteorizem – napihnjenost, ki je posledica povečane količine plinov, nekaj zaradi požiranja zraka ob sesanju preko dude, nekaj zaradi tvorbe plinov ob nepopolni razgradnji sestavin AM, zlasti sladkorjev. Napihnjenost, ki ga ne spremljajo težave pri dihanju (zaradi potisnjene trebušne prepone navzgor) ali bruhanje, neješčnost, jokavost, ni potrebno zdraviti – pazite le na dosledno podiranje kupčkov.

Prav tako je nekaj normalnega večji trebušček, z občutkom napetega bobenčka, na katerega bi lahko “igrali”. Poleg večjih organov v tej starosti (zlasti jetra so pri novorojenčkih in maljših dojenčkih zelo velik trebušni organ) ter zraka so razlog še ohlapne, tanke trebušne mišice, ki slabo nudijo upor vsebini trebuščka. Trebušček se bo zanesljivo sploščil, še zlasti, če ne bo preveč špehka, tja do 2. leta.

Dojenčki, pa tudi mlajši otroci, se ob kakanju morajo napenjati – da z nežnimi mišicami naredijo povečan pritisk v trebuščku, ki jim pomaga kakati v ležečem položaju – in seveda so ob tem rdeči v obraz, nekateri kar “pojamrajo”. Pa to ni nič nevarnega ali bolezenskega (no, saj se tudi odrasli med odvajanjem v sedečem položaju napenjajo, samo da jih nihče tako pozorno ne opazuje kot vi vašo hčerkico :-)).

Če vas moti trdota blata (kadar kakajo trde bobke), ji lahko pomagate z domačimi recepti (malo sladkan čajček) ali z v lekarni nabavljenim nenevarnim pripravkom Lactecon – ki zmehča blato, nima pa nobenega vpliva na gibljivost črevesja in se ga dojenček ne more “navaditi”. Še najbolj pa pazite, da bo dojenčica (v tem vročem vremenu) dobivala dovolj tekočine – kot merilo so vam lahko polulane pleničke vsake 3 ure. Če so “prelahke”, ji ponudite dodatek vode po žlički. In bo tudi kakec zato mehkejši.

Ker bodo “težavice” najverjetneje kmalu minile, pa lahko tudi samo malo potrpežljivo počakate…

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala za odgovor! Z mojo punčko sva napoteni na nevrofizioterapijo saj se zelo zateguje nazaj…je zelo trda in roke ma skot v pestkih in stegnjene. Spi pa z glavo vedno čisto nazaj! V obliki črke c. Ali se te stvari dajo popraviti ali bodo posledice? Ob rojstvu je imela sepso…nihče mi ni omenil da bodo posledice…zdej pa čedalje bolj opažam da je drugačna od drugih…drugi že prijemajo igračke. Moja pa kr skoz nazaj gleda. Sm pa zelo zaskrbljena.

Zategovanje dojenčkov nazaj, tiščanje pesti in podobno so kar pogosta in praviloma prehodna težava, ki jo bodo na fizioterapiji zanesljivo znali spraviti v red. Do tedaj pa z dojenčico delajte vse čim bolj na način, da se bo “zmehčala v obratni smeri” – pazite, da jo vedno nosite v “kifeljcu” (npr. na boku ali pred seboj), nikoli ne obrnjeno k sebi, kar ji potisne roke navzad. Skrbite, da bo rokice vedno imela naprej, ponujajte ji igračke, da jih prijemlje in odpira dlani. Ko spi, ji pokrčite medenico in ji ne zalagajte hrbta, kar lahko siljenje navzad še poveča… Poskrbite, da se bo zanimivo dogajalo pred njo – in ne za njo, pa bo začela tudi ona – tako kot ostali – bolj uporabljati roke in se “mehčati”.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close