Prediktivni genetski testi direktno potrošniku
Pozdravljeni,
pred dnevi sem spoznal agenta slovenskega podjetja GenePlanet d.o.o., ki mi je ponujal za 500 eur genetski test, ki naj bi mi povedal h katerim boleznim sem nagnjen. Po njegovih besedah naj bi to bila odlična priložnost, da izvem, česa se moram paziti preko genetske analize.
Najprej mi je bilo čudno, ker ta agent ni imel nobene medicinske izobrazbe, za Geneplanet pa deluje preko lastnega s.p.-ja.
Ko sem dodatno preveril na internetu, sem opazil, da podjetje vodi nek manager matjaž Petrovič, ki je bil pred tem predstavnik za stike z javnostmi pri Porsche Slovenija, še pred tem je pa deloval v turistični agenciji.
Geneplanet se sicer predstavlja kot visoko tehnološko podjetje, vendar je to precej sumljivo, ker na njihovi spletni strani, twitter računu in facebooku tega ni videti. V podjetju nimajo zaposlenih doktorjev medicine, na istem naslovu so pa ustanovili nekakšen Inštitut za farmakogenetiko, kjer je petrovič prav tako manager. Podjetje mi deluje kot nekakšen “one man band”, ki prodaja t.i. vissokotehnološke genetske teste, kar je zelo sumljivo, še posebej, če je cena tega testa visokih 500 eur.
Ko sem dodatno raziskal gradiva na internetu glede teh prediktivnih genetskih testov, ki se dajejo direktno uporabniku, brez pregleda in konzultacije z zdravnikom, sem naletel na mnoga moralnon sporna vprašanja glede takšne dejavnosti, ker si laični končni uporabnik ne zna pravilno razlagati ugotovitev testa. Tudi način oprave testa je izjemno nenavaden, saj se dobi po pošti epruveta, v katero se da vzorec sline in se potem vrne pošiljatelju, brez posredovanja zdravnika.
Zanimajo me mnenja, ali so taki testi sploh uporabni, zanesljivi in ali lahko pomagajo npr. lečečemu zdravniku pri diagnozi oziroma zdravljenju. Cena je zelo visoka, vse skupaj deluje bolj kot nekakšen mrežni marketing, predstavljajo se pa kot visoko tehnološko podjetje.
Pozdravljeni,
Genetsko testiranje direktno potrošniku (DTC), ki vas je vznemirilo, je tip genetskih testov, ki je dostopen potrošniku neposredno, brez predhodne klinične obravnave zdravnika.
Slovensko in mednarodna strokovna genetska združenja in svet Evrope, so izdali priporočila, da se genetsko testiranje opravlja le v medicinskih ustanovah in le pri preiskovancih pri katerih je koristnost testiranja in veljavnost uporabljene metode dokazana in v njihovo korist.
Kljub temu so v Sloveniji posredniki, ki ponujajo različne diagnostične genetske teste direktno potrošniku: za monogenske bolezni, za ugotavljanje prenašalstva, testiranje multifaktorskih bolezni, nutrigenomski in farmakogenomski testi in DNA analiza prednikov. Ponudniki se sklicujejo na večjo dostopnost genetskih preiskav in na podlagi “rezultatov” svetujejo zdrav življenjski slog, diete in prehranska dopolnila. Praviloma ne navedejo imena diagnostičnega laboratorija kamor je bil vzorec poslan na testiranje niti metode, ki je bila uporabljena za analizo. Izvidi niso zapisani tako, da bi lahko zdravnik z genetskimi znanji z njega razbral medicinsko diagnozo, zato so večinoma pri medicinski obravnavi neuporabni. Slovenija je ena od redkih evropskih držav, ki kljub priporočilom EU, zakonodaje na tem področju še ni pripravila.
O moralno etični spornosti komercializacije prediktivnih testov zaradi posledic, ki jih lahko utrpi preiskovanec pa ste tudi sami že pisali.
Lep pozdrav,
Anamarija Brezigar