Imunski deficit
Pozdravljeni!
Enkrat ste mi že pomagali pri odločitvi in kljub temu, da niste imunologinja, bi vas prosila za nasvet.
Naša punca je sedaj stara 7 let. Rodila se je v 37. tednu in bila deklarirana kot nedonošena. Tekom prvega leta starosti so ji diagnosticirali imunski deficit – hipogamaglubolinemija (IgG), ki je do drugega leta izzvenela, vseeno pa je imela še nekaj odstopanj od povprečja nekaterih limfocitnih populacij, vendar so okoli tretjega leta vseeno odobrili cepljenje OMR (pred tem smo imeli odlog).
cca. 10 dni po cepljenju je dobila visoko vročino in osip po telesu (drobne pikice). Zadeva je dokaj hitro izzvenela, drugih posebnosti nismo opazili.
Do sedaj je bila vse ostalo redno cepljena po programu, dodatno pa še za rotavirusi kot dojenček in klopni meningitis. Vse je prenesla bp. Bila je tudi operirana na žrelnici zaradi pogostih gnojnih vnetij srednjega ušesa in angin. Sedaj je stanje občutno izboljšano. DA bi drugače kaj bolj pogosto obolevala kot ostali otroci nimam občutka.
Pred vstopom v šolo bi morala biti ponovno cepljena OMR, vendar se je otroška zdravnica odločila, da zamakne to cepljenje na 3. razred.
Mene pa je pričelo skrbeti, kaj bi lahko to cepljenje prineslo in ali ima lahko še hujšo reakcijo kot prvič. Ne vem zakaj so me nekako “napsihirali”, da je to cepljenje OMR pa res rizično.
Njena osebna pediatrinja je dala napotnico za ponovno testiranje imunskega statusa. Jaz pa je raje ne bi peljala, če ni res nujno. Tam vzamejo res veliko krvi, že vnaprej vem, da bo mučno, ker to traja, da se nateče toliko epruvet krvi, vmes neha teči, se strdi, morajo pikniti drugam….otrok pa vrešči, ko da bi ga iz kože dajali in je vse skupaj še težje izvedljivo, ker ne sodeluje.
Je res potrebno iti na to preiskavo pred cepljenjem? Se običajno na drugem cepljenju pričakuje hujša reakcija kot po prvem ali ne? Pri nekaterih cepljenjih vem, da je reakcija na vsako naslednjo dozo lahko bolj burna.
V naprej hvala za vaš odgovor.
Spoštovana,
res nisem imunolog (zato je treba morda moj odgovor vzeti malo z rezervo), a vseeno nekaj znam in sem že marsikaj v svojem strokovnem življenju videla in izkusila.
Kot prvo – če je otrok zdrav, je malo verjetno, da bi bili njegovi imunoglobulini prenizki – seveda pa so lahko ob laboratorijskem določanju nizki, kadar jih ni nič izvalo k nastajanju (npr. cepljenje ali bolezen).
Kot drugo – o opisu sodeč po prvem cepljenju ni šlo za “reakcijo” na cepljenje ampak za (pogost sopojav) pri cepljenjih z “oslabljenimi živimi” virusi in ne z mrtvim cepivom, ko vnos oslabljenega cepljenja sicer sproži imunski odgovor, a tudi pripelje do blage bolezni – ošpic. Po literaturi sodeč je tak odgovor na cepivo povezan tudi pozitivnim – in sicer bistveno višjimi, bolj zaščitnimi titri protiteles v prvem desetletju. Ki pa žal ne zadostujejo za doživljenjsko zaščito. In ošpice pri petdesetih, šestdesetih so res nevarna bolezen.
Zato se povsem strinjam z vami, da ni potrebe po določanju imunoglobulinov in vseh možnih imunskih celic in njihovih produktov.
V času, ko je virus ošpic spet aktiven, pa bi vseeno forsirala, da bi bil moj otrok revakciniran. Je tveganje kakšnih zapletov tako majhno, da nikakor ne opravičuje odloga.
Pozdrav,
Dober dan,
ker je moja hčerka (3.mesece je bila stara 16.03.2015) zbolela za praznike, smo jo ravno v petek zvečer peljali na metelkovo zaradi nekih bolečin, izkazalo se je, da je imela tako močne krče, ki so jo držali 2 uri in pol. Kot dodatek je pljuvala še neko sluz in so jo posledično poslali na pregled krvi, sedaj pa sem že dva dni razvalina, ker ne razumem točno kaj ti testi/rezultati pomenijo.
Hemogram:
Levkociti: [center]H 17.08 4.0-10.0[/center]
Eritrociti: [center]L 3.3 4.2-6.3[/center]
Hemoglobin: [center]L 94 120-160[/center]
Hematokrit: [center]L 0.27 0.37-0.54[/center]
MCV: [center]84 81-94[/center]
MCH: [center]29 26-32[/center]
MCHC: [center]343 310-350[/center]
Trombociti: [center]H 466 140-340[/center]
Diferencialna krvna slika:
Segmentirani: [center]L 29.7 40-70[/center]
Limfociti: [center]H 57.7 20-50[/center]
Monociti: [center]H 10.1 2-10[/center]
Eozinofilci: [center]1.9 1-6[/center]
Bazofilci: [center]0.6 0-1[/center]
Segmentirani: [center]5.08 1.6-7.0[/center]
Limfociti: [center]H 9.85 0.8-5.0[/center]
Monociti: [center]H 1.72 0.1-1.0[/center]
Eozinofilci: [center]0.33 0.1-0.6[/center]
Bazofilci: [center]0.10 0.0-0.1[/center]
Navodilo je bilo, če bo vročina ali bruhanje naj pridem nazaj in bodo naprej orgirali. Hvala bogu ni bilo nič od tega, ampak krvna slika pa mi še vedno ne da miru in ne vem zakaj. A mi jo lahko prosim bolj po “domače” raztolmačite, ker prvi pogled na test je kot bi gledela kakšno najhujšo bolezen. Saj verjamem da pretiravam, ampak to počnemo vsi starši pri svojih otrocih.
Hvala za odgovor že vnaprej,
in lep dan
Spoštovana,
vaš strah je povsem odveč.
Pojasnilo k izvidu:
v uvodu naj zapišem, da velike črke ob izvidu H = high in L = low pomenijo previsoke ali prenizke vrednosti posameznih kazalcev glede na normative, ki veljajo za ZDRAVE ODRASLE. Vrednosti so pri otrocih, še zlasti pa pri dojenčkih, povsem drugačne.
Število belih krvničk = levkocitov je pri vaši dojenčici blago povečano – kar je lahko posledica prebolevanja kakšne okužbe, še verjetneje pa zmerne izsušitve ob slabem pitju zaradi krčev. Na to, da ni to število nič posebnega, kaže tudi razporeditev teh celic v DKS, ki je normalna.
Število rdečih krvničk (Eri), hemoglobin in hematokrit so znižani – kar kaže na slabokrvnost, ki je v starosti 3 mesecev najbolj izrazita pri vseh dojenčkih. Ker je prostornina Eri (MCV) znižana, kaže, da vaši deklici primanjkuje železa – in boste dobili recept zanj pri svojem pediatru.
Število krvnih ploščic (trombocitov) je nekoliko zvišano – a še normalno za dojenčka.
Upam, da je malčica že brez težav in da je tudi mama pomirjena.
Pozdrav,
Dober dan,
mamica je pomirjena in hkrati tudi malo jezna, ker sem vse skozi opominjala zdravnike (v porodnišnici, petronažno in pediatra), da sem zadnje tri mesece nosečnosti morala jesti tablete z železom in da nekaj ni ok, z njo, ker je bledolična in bila že dvakrat prehlajena, kar se mi je zdelo preveč. Kot bi bila bolj dovzetna do okužb in ni dobila dovolj vitaminov. A je to možno??
Torej ni nič kritičnega, samo dodajanje železa bo potrebno. To se najbrž dodaja v kapljicah? Ali kako drugače? Pregled pri pediatru imam 12.5. in me zanima, a naj bom malo tečna ali ne, ker bo prvič cepljena, saj sva bili nazadnje ravno prehlajeni in vročični pa smo premaknili cepljenje. Nimam težav s samim cepljenjem ampak želim, da je takrat popolnoma zdrava, ko bodo to izvedli.
A je lahko to pomanjkanje razlog za nespanje oz slabo spanje? Veliko se zbuja in je nemirna med spanjem. Podnevi pa ima samo po eno urco spanja na tri urce budnosti. Drugače je fajn deklica, ki rada pase kravice in je včasih malo preveč radovedna, ona bi rada že sedela.
Hvala lepa za odgovor.
Draga malo jezna mamica,
prav nič ni treba biti jezna, saj slabokrvnost nosečnice nima bistvenega vpliva na slabokrvnost dojenčka v starosti 3 mesecev.
Razlog slabokrvnosti (ki je kar pri polovici dojenčkov…) je čisto naraven – ko se otrok rodi, ima zaradi slabih pogojev v maternici (slabša oskrba s kisikom) relativno preveč rdečih krvničk, ki imajo svojo življenjsko dobo 2-3 mesecev. V tem času je tvorba novih malo uspavana – in šele ko dojenček postaja mejno slabokrven, se ponovno “zbudi” nastajanje novih. V tem času pa dojenčki hitro porabijo zaloge železa, ki jim jih je dala mama – in ker je pri dojenih vnos železa manjši kot pri tistih na “formuli”, ga je pač potrebno dodajati. Večinoma v obliki srupa (Ferrum Lek ali Legofer), redkeje kapljic (večinoma jih je treba nabaviti v tujini, npr. Actiferrin – je bolj koncentriran kot so “naše” in naj bi zato dojenčki imali manj težavic pri jemanju – kot so npr. krčki).
Mirno lahko počakate na pregled pri pediatru, da vam predpiše železo. Katerega mejno pomanjkanje pa kljub vražam ni povezano s povečanim nagnjenjem k okužbam. Te so v starosti 3 mesecev pogostejše tudi zato, ker se pri dojenčku izteka življenjska doba (in s tem zaščita) materinih, preko posteljice posredovanih protiteles. Tudi spanje ni povezano z ravnijo železa v organizmu – oziroma ravno obratno: zelo slabokrvni dojenčki so bolj zaspani in manj aktivni kot tisti z normalnim hemoglobinom. Razlog v nemirnem spanju bi prej iskala v pregretju – da je preveč oblečena in pokrita, zato ji je neprijetno in se zbuja, brca, razkriva…
Lep pozdrav,