Psihoterapevt vreden tega naziva
Pozdravljeni.
Ker se že preveč let bojujem z motnjami hranjenja (4 leta) in ker si srčno želim izboljšanja ponovno pišem na ta forum in se s tem vprašanjem obračam na vse vas, ki bi znali deliti kakršen koli nasvet.
Kaj naj rečem … imam neko “mešanico” med anoreksijo in bulimijo. Če želim oz. “moram” jesti in tega neizbruhati potem sem zelo natančna koliko lahko pojem in seveda zelo pazim. Če mi to ni potrebno se prenajem. Vse to me že po malem ubija. Imam že svojo družino, zlatega sinka in pozornega partnerja. Naj dodam da za mojo bolezen sedaj vedo že skoraj vsi – ne skrivam več. Sprejela sem to kot del sebe, kot nekaj kar si nisem izbrala sama in nekaj česar se želim ozdraviti in PONOVNO ŽIVETI. Torej moje vprašanje – a ima kdo izkušnje s kakšnim RES dobrim psihoterapevtom, kateremu bistvo niso le evri konec terapije ampak resnično počutje pacienta in njegovo stanje. Reči moram namreč da sem bila sedaj že večkrat razočarana in na koncu me še to bolj boli … ko bi to naj bili ljudje pripravljeni pomagat, a na koncu vidiš, da je vse to le daleč od resnice. Torej vsi nasveti, mnenja, usmeritve itd. dobrodošle. Naj dodam le še to, da sem brezposelna in si visokih cen na uro terapije res ne morem privoščiti.
Pozdravljena “Brezmaske”,
žal mi je, da nisi dobila pri terapevtih pri katerih si bila, tistega kar iščeš in kar potrebuješ. Verjamem, da ti ni lahko ob teh izkušnjah. Sem pa vesela zate, da nisi obupala in da še naprej iščeš terapevta, s katerim bi lahko vzpostavila dober odnos in delala na sebi.
Tvoje vprašanje ni lahko iz več razlogov. Na eni strani zato, ker ne morem vedeti kakšen terapevt ti odgovarja. To veš ti sama, ker veš kaj iščeš. Tako, da je težko kogarkoli predlagati s te strani, da boš ti z njim zadovoljna, saj boš to ugotovila šele skozi delovni proces v vajinem odnosu. Vendar je po drugi strani, to, da sedaj točno veš kaj ti v prejšnjih terapijah ni bilo všeč, tisto kar lahko uporabiš pri iskanju novega. To kar iščeš lahko že v prvem srečanju preveriš skozi vprašanja terapevtu, ki ga boš obiskala in se potem na podlagi njegovih odzivov, odgovorov in stiku, ki ga boš začutila ali pač ne, odločiš ali bi poskusila pri njem. Te izkušnje uporabi v svoj prid že takoj na začetku. Potem se boš lažje odločila.
Kar se tiče brezplačne terapije nekaj možnosti je. Npr. ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve ter enake možnosti, na svoji spletni strani http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podrocja/druzina/programi_v_podporo_druzini/
objavlja podatke o programih, ki jih sofinancirajo in so brezplačni. Prednost teh programov je, da najdeš tudi naslove brezplačnih terapevtskih organizacij v Sloveniji. Slaba stran je, da so financirani kratkoročno, kar pomeni, da če jih nehajo financirati, se lahko zgodi prekinitev terapije ali pa, da bi jo morala začeti plačevati. Torej, če bi se odločila za organizacijo s tega seznama, je dobro na prvem srečanju preveriti tudi kaj se zgodi, če izgubijo financiranje. Da boš lažje sprejela odločitev.
Tudi v nekaterih drugih društvih, ki se ukvarjajo s problematiko motenj hranjenja, se da dogovoriti za nižjo ceno ali brezplačno. Vredno je vprašati.
Še ena od možnosti, kjer bi te informacije lahko dobila je Psihoterapevtska ambulanta, ki deluje v okviru Univerze za psihoterapevtsko znanost http://www.ambulanta-sfu.si/ambulanta-za-odrasle/
Tudi pri njih se je možno dogovoriti za nižjo ceno ali celo brezplačno, če ni sredstev. Oni delujejo tako, da na prvem odgovoru glede na osebnost človeka, skušajo ugotoviti, kateri terapevt, ki dela pri njih, bi bil tebi najbolj ustrezen.
Prav tako se lahko pozanimaš v okviru kliničnega oddelka za motnje hranjenja ali pa še kje sama. Vem, da želiš ime, vendar ti tega na žalost ne morem dati. Razen smernic, ki sem jih napisala zgoraj. Ker tudi, če bi vedela za koga, še nikjer ne piše, da se boš ti ujela z njim. Vsak, ki podaja mnenje, govori o svoji osebni izkušnji, kar pa še ni rečeno, da bo ta isti terapevt ustrezal tudi tebi.
Predlagam ti, da malo pobrskaš med navedenimi podatki, greš na nekaj srečanj s tistimi, ki jih izbereš in se potem odločiš. Ne glede na slabe izkušnje, ki si jih imela, verjamem, da je tudi zate nekje terapevt, ki ti bo znal prisluhniti.
Druga stvar, ki bi ti morda lahko vsaj malo pomagala pa je naslov knjige Pravila, kako “normalno” jesti, avtorice Karen R. Koenig. Morda boš v njej našla kaj koristnega zase.
Upam, da ti bo tole vsaj malo pomagalo.
Vse dobro,
Tatjana