Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Ustno zdravje in higiena Umivanje zob fluor

Umivanje zob fluor

Nekateri pravijo, da flour v zobnih pastah ja, drugi, da ima na organizem škodljive posledice (ubija intuicijo).
Kakšen je po vašem mnenju prednost od fluora na zobe in ali jih ni mogoče drugače ohraniti zdrave?

Z odgovor sem prosil specialistko otroškega zobozdravstva Špelo Burnik Bobič. Opravila je raziskavo (randomized clinical trial) o uporabi zobnih past z različnimi koncentracijami fluoridov pri otrocih.

Za ohranitev zdravih zob lahko naredimo sami zelo veliko. Pomembna je prehrana, vzdrževanje dobre ustne higiene, redni obiski pri zobozdravniku in seveda tudi uporaba fluoridnih preparatov. Pri nas je skoraj edini vir fluoridov zobna pasta, saj imamo pitno vodo, ki ima naravno zanemarljivo vsebnost fluoridov. Ponekod fluoride dodajajo pitni vodi, mleku ali soli, da bi znižali pojavnost kariesa v populaciji. V Sloveniji ne.
Seveda pa je pri otrocih, ki so mlajši od 6 let pomembno uporabljati ustrezne količine zobne paste. Pravilno je ščetkati dvakrat dnevno s količino zobne paste, ki je primerljiva z velikostjo otroškega nohta ali malega zrna graha. Uporabljajte otroško zobno pasto, ki ima nekoliko manj fluoridov kot pasta za odrasle oz. otroke starejše od 6 let (do 2. leta 500ppm, od 2.-6. leta pa 1000 ppm F).
Intuicija pa je menda bolj vezana na spol, kot na uporabo fluoridov 🙂

Zakaj sploh imamo fluor v pastah?

Treba je vedeti, da po vsakem obroku ali pitju sladkih napitkov v ustih pade pH, kar pomeni, da okolica zoba postane kisla. Takrat se na površini zoba dogaja demineralizacija, kar pomeni, da zob izgublja mineralne snovi. Če je v okolici zoba dovolj velika koncentracija fluoridov, je zavrta demineralizacija zoba in je spodbujena remineralizacija zoba. Poleg tega, fluoridi zavirajo rast bakterij, ki povzročajo karies.
Prisotnost fluoridov torej zmanjšuje možnost nastanka kariesa.

New Report

Close