Najdi forum

V priponki Vam prilagam izvid MR. Opravil sem pregled pri nevrokirurgu v MB (2x), kjer so mi pri drugem pregledu predlagali operativni poseg na vratni hrbtenici in sem uvrščen na čakalno listo. V tem času sem se odločil za perkutano nukleolizo diska z diskogelom, ki sem ga opravil pred 3-mi tedni, vendar je stanje nespremenjeno oz. slabše. Prosim vas za mnenje oz. nasvet. Sem iz MS.

Pozdravljeni,

t.i. nukleoliza pri vašem stanju žal ne more pomagati. Gre za vkleščenost živčnega pleteža s pripadajočim osteofitom (izrastkom), kar pomeni, da gre za mehansko draženje, ki ga je kot takega potrebno tudi zdraviti. Vidni so tudi znaki prizadetosti hrbtenjače.
Brez pregleda se sicer težko natančno odločim, pa vendar menim, da v vašem primeru brez operativnega posega stanje ne bo možno izboljšati. Lahko pa z vsemi izvidi pridete na pregled v ordinacijo v Mursko Soboto, kjer dvakrat tedensko delujem in natančno svetujemo glede možnosti nadaljnjega zdravljenja.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Spoštovani dr. Fedorov,
V naslednji temi
http://med.over.net/forum5/read.php?111,5382078
ste mi zadnji odgovor podali 19.11.2014, za kar se vam iskreno zahvaljujem. Sedaj pogovor nadaljujem tu, ker ima g. »borusak« podobne težave kot jaz, tudi jaz sem vpisana v čakalni vrsti za operacijo vratne hrbtenice, le da jaz v Ljubljani. Istočasno pa gospoda »borusak« z MS prosim za kontakt, e-naslov, ker bi si želela izmenjati mnenja, če seveda g. to želi.

V decembru sem opravila še preiskavo EMG zgornjih okončin, prepis izvida:
Gospo pošilja nevrokirurg za pregled zgornjih udov. Ugotovljeno ima mielomalacijo v višini C6 ter kronične spremembe od C5 do C7. Nevrokirurg svetuje laminektomijo. Gospa sicer od težav izpostavi nočno mravljinčenje v prstih obeh rok, občasne bolečine, ki se pojavljajo predvsem v ramenih in nadlakteh. V vratu pravzaprav večjih bolečin nima. Ima pa tudi bolečine v križu, ki se širijo v spodnja uda.
Pri pregledu na zgornjih udih ni atrofij, moč je povsod normalna, refleksi so simetrični in lepo izzivni. Občutek za dotik je normalen. Tudi na spodnjih udih je moč normalna, tonus je normalen, refleksi lepo izzivni, plantarna odziva sta flekcijska. Hoja je normalna.
Izmerimo normalno prevajanje v motoričnem in senzoričnem nitju perifernih živcev zgornjih udov. Tudi z igelno elektrodo v mišicah miotomov C5 do Th1 ne najdem posebnosti.
Mnenje:
Pri gospe je nevrološki status popolnoma normalen. Ni znakov za morebitno koreninsko okvaro ali okvaro dolgih prog. Opisano mravljinčenje se zdi posledica morebitnega sindroma zapestnega prehoda kot koreninske okvare, vendar pa so današnji parametri prevajanja popolnoma normalni. Tako elektrofizioloških znakov za morebitno koreninsko prizadetost ali pa za sindrom zapestnega prehoda ni, kakor tudi ni kliničnih znakov za okvaro perifernega živčevja ali hrbtenjače.

Spoštovani dr. Fedorov, ali mi lahko prosim ponovno podate vaše mnenje? Sedaj v februarju bom opravila še magnetno resonanco LS hrbtenice z IV KS, v marcu pa še enkrat magnetno resonanco vratu, ker splošni zdravnik vztraja, da jo opravim še enkrat (prvič sem jo opravila julija 2014), zato ker EMG izvidi ne govorijo o okvari. Ko bom dobila izvide, bom šla ponovno k nevrokirurgu in če bo mnenja, da je operacija kljub vsemu potrebna, se bom odločila za njo, ker mu popolnoma zaupam.

V decembru in v januarju sem bila na fizioterapijah, dvakrat po 8 dni in sedaj se dosti boljše počutim.

Ali je vaše mnenje, da je operacija kljub vsemu opisanemu nujna, oziroma ali jo vi priporočate preventivno, da ne bi nastopila hromost? Če prav razumem, lahko hromost nastopi ob napačnem gibu, eventuelnem padcu, prometni nesreči …?
V kolikšnem času predvidoma pa lahko hrbtenjača začenja odpovedovati, oz. kako hitro napreduje mielomalacija?

V naprej se zahvaljujem za odgovore, Primorka 1964

Hvala na odgovoru g. Fedorov. Skoraj isto mi je povedal tudi nevrokirurg g. Ravnik v Mariboru, vendar sem se kljub temu odločil za poseg z diskogelom. Stanje po posegu je bilo slabše, kar je zaradi povečanega volumna hernije tudi razumljivo. Danes 4 tedne po posegu je stanje sicer nekaj boljše, vendar še vedno slabše kot pred posegom. V torek 3.2. začnem s fizioterapijo in upam, da bo po njej stanje boljše.
Kontakt: [email protected]

New Report

Close