Bolečine po odstranitvi modrostnika
Pozdravljeni!
Preletela sem nekaj vprašanj, ampak do sedaj nisem zasledila vprašanja okrog terma “dry socket”.
V ponedeljek sem samoplačniško odstranila modrostni zob, spodaj desno, dlesen je bila vneta še od prej, ampak ker so bile korenine ravne, so se odločili, da ga bodo kar izruvali. Poseg je trajal slabih 10 minut, lokalna anastezija je dobro prijela. Koliko vem, rane nimam šivane, mislim da se to dela samo kadar je potrebno rezati dlesen? Moj modrostnik je bil malce prekrit z dlesnijo, ampak se jo je dalo umakniti in priti do zoba. Dobila sem antibioik Klimicin, ki ga moram jemati na 8 ur. Bolečina je bila vzdržna, drugi dan po posegu sem začela otekati, ampak res minimalno, danes tretji dan po posegu je oteklina skoraj izginila, imam še sicer čuden občutek in otrdelo lice spodaj. Problem je, da so se drugi dan po poseu začele močne občasne bolečine, če vzamem Nalgesin forte pomaga, ampak vseeno se še čuti bolečina. Posebej boli, ko imam v ustih hrano, takrat v roku par minut začne res zelo boleti, sem pa vedno grizla na drugo stran in pazila d ahrana ne bi zasla v odprtino. Naj še povem, da sem drugi dan po posegu izbljuvala dva temno rdeča koška, predvidevam da krva strdka, ali pa morda del nečesa, kar so mi vstavili v odprtino, nisem prepričana.
Je velika možnost, da je prišlo do “dry socket” primera? Sedaj so ravno prazniki in vikend in ne vem, če naj še počakam ali naj s eobrnem na dežurnega zobbozdravnika? Namreč nočem pretiravati, morda je pa to le normalno.
Lep pozdrav
Pozdravljeni. Po izdrtju zoba se v kosti začne celjenje. Nastane krvni strdek, ki se mora oprijeti kostnih sten in preko njega nastaja v globljem delu kost, na površini pa preko njega raste povrhnji sloj sluznice. Po odstranjevanju zob je potrebno upoštevati navodila, ki so v glavnem namenjena temu, da ne bi strdek izpadel iz kosti čeljustnice. Če se to zgodi, in prav možno je, da se je pri vas to zgodilo, potem ostane kost čeljustnice razgaljena in suha (od tod dry socket), stanje pa je precej boleče. Na žalost ni mogoče kaj dosti napraviti. Po tednu dni bolečina običajno spontano preneha. Obstaja sicer cela vrsta opisanih postopkov, ki imajo bolj ali manj omejene učinke. Edini način, da se rana zapre z novim strdkom, je, da se kost ponovno pobrusi, kar pomeni še en poseg. Redko se zgodi, da pride do resnejšega gnojnega vnetja, ki zahteva antibiotično zdravljenje, sicer pa je potrebno jemati analgetike in počakati, da bolečine minejo. Sredstva, ki se jih vstavlja v alveolo, lahko omilijo bolečino in so v prvih dveh ali treh dneh lahko koristna, kasneje pa nimajo smisla, saj samo zavirajo naraven proces celjenja. Kot torej kaže, boste imeli vsaj malo pokvarjene praznike. Če pa ust ne bi mogli odpreti in bi nastala oteklina, ki bi se širila na vrat ali v žrelo, potem pa le obiščite dežurnega zobozdravnika. Želim vam vse lepo in dobro v letu 2015. Lp David Dovšak