Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Manualna medicina – zdravljenje gibalnega sistema Težave in razlaga MR izvida glave in vratne hrbtenice

Težave in razlaga MR izvida glave in vratne hrbtenice

Pozdravljeni,

Po operaciji vratne hrbtenice (vstavljeni 2 zero P kletki 5mm in 6mm) pred 6 meseci imam še vedno omrtvičeni, odreveneli, zategnjeni, mravljinčasti, špikajoči občutek v delu leve roke (3, 4 in 5 prst), delu leve dlani in delu leve podlakti ter bolečine ob premikanju prstov in dotikanju predmetov in stvari. Prav tako me občasno špika in boli še v vratu in v glavi in imam občutek težkega vratu. Občasno imam tudi težave z dihanjem, vrtoglavico. Moč in energija mi večkrat zmanjkata pri normalnih vsakodnevnih obveznostih in aktivnostih, imam nemoč v predvsem levi roki, se hitro utrudim in takrat mi tudi desna noga začne klecati in jo ne morem normalno koordinirati pri hoji. Tudi ponoči imam težave z levo in tudi z desno roko, ker mi roki “zaspita” in nato pri obračanju v postelji mravljinčita, špikata in mi povzročata bolečine. Občasno mi pa “zaspi” in me nato mravljinči tudi desna noga. Jemljem 3 mesece tudi Lyrica 75mg/12 h. Delam tudi vaje za vrat in plavam, ampak bistvenega izboljšanja ni. Težave so zelo moteče, utrujajoče in me zelo ovirajo pri vsakodnevnih obveznostih. Ali je rešitev še kakšna konzervativna terapija ali bo potrebna mogoče spet nova operacija?

Prosim vas za razlago najnovejšega MR izvida in že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor.

Hvala vam in lepo vas pozdravljam.

Andrej

___________________________________________

Napotna diagnoza:Stanje po op. vratne hrbtenice

MR glave

Narejene so bile fast spin echo T2 sekvence, FLAIR sekvenca in gradient echo T2 sekvenca v transverzalni ravnini. Naredili smo fast spin echo T1 sekvence v sagitalni in koronarni ravnini. Naredili smo tudi DWI sekvence v transverzalni ravnini.

Aplicirali smo gadolinijevo kontrastno sredstvo in ponovili T1 sekvence v koronarni, sagitalni in transverzalni ravnini .

Desno parietalno je vidna do 1,5 cm v premeru velika arahnoidna cista. Utesnitev spodaj ležeče možganovine ni videti.

V možganovini in intrakranialno ni videti patoloških sprememb.

Razmerje med belo in sivo možganovino je v mejah normalnega.

Centralni likvorski prostori so normalno široki.

V področju zadnje kotanje, pontocerebelarnih kotov in temporalnih kosti ne vidim patoloških sprememb.

Področje hipofize in hipofizne lože je v mejah normalnega.

Po aplikaciji gadolinijevega kontrastnega sredstva ni videti patoloških obarvanj.

Orbiti in obnosne votline so v mejah normalnega.

MNENJE:

Manjša benigna cista desno parietalno.

V ostalem je izvid MR preiskave glave v mejah normalnega.

 

MR vratne hrbtenice

Narejene so bile fast spin echo T2 in T1 sekvence v sagitalni ravnini. Naredili smo gradient echo sekvenco v sagitalni in transverzalni ravnini. Ponovili smo fast spin echo T1 sekvenco v transverzalni ravnini.

Vidno je stanje po op. odstranitvi medvretenčnih ploščic v višinah C5-C6 in C6-C7. v področju medvretenčnih ploščic in terminalnih plošč vretenc C5 in C6 so vidne pooperativne spremembe v smislu degeneracije.

Od višine C4 do TH1 je vidna zmerna stenoza spinalnega kanala. Spinalni kanal je zožen na 2/3 normalne širine.

 

V višinah C4-C5 in C5-C6 je vidna manj izrazita mielomalacija. Bistvenih utesnitev korenskih rokavčkov oz. medule spinalis s strani medvretenčnih ploščic ne vidim.

V področju posteriornih elementov vratne hrbtenice so vidne zmerne degenerativne spremembe od višine C3 do TH1 – spondilartrosis.

Po aplikaciji gadolinijevega kontrastnega sredstva ni videti patoloških obarvanj.

 

MNENJE:

Stanje po op. hernie disci C5-C6 in C6-C7.

Stenosis canalis spinalis.

Spondilartrosis.

Pozdravljeni,

najprej naj poudarim, da gre za izredno resen primer. Zaradi inštaliranih kletk v vratnem delu hrbtenice je zdravljenje zelo omejeno, vsakršni neprimeren in nestrokoven poseg pa tudi kritičen.
Po 6 mesecih od operativnega posega se stanje verjetno še ni popolnoma normaliziralo. Občutki, ki jih opisujete bodo po vsej verjetnosti sčasoma izveneli oziroma se zmanjšali.
Brez kliničnega pregleda ter pregleda vseh slik vam resnično težko svetujem, kako naprej. Priporočam, da se za natančen nasvet obrnete na specialista nevrokirurga, ki je poseg opravil in razpolaga z vsemi informacijami.
Morda bi bila kot rehabilitacijska terapija primerna akupunktura, posebna telovadba, tudi oblike strojne fizioterapije, Vendar kot rečeno, brez kliničnega pregleda v vašem primeru ne morem svetovati glede nadaljnjega zdravljena, primer je žal prezapleten za konkreten odgovor preko foruma. Dodatno operacijo pa vam toplo odsvetujem, saj vsakršni poseg, še posebej na vratnem delu hrbtenice, pušča posledice, rehabilitacija pa je lahko dolgotrajna ali celo neuspešna. Le v primeru stanja nujnosti, ob jasnih nevroloških znakih.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

New Report

Close