Tekačice in tekači,
Ljubljanski maraton je pred vrati in vsi smo sredi priprav, bodisi na 10, 21 ali 42 km. Tule lahko kakšno rečemo in pokomentiramo o različnih pristopih k treningu, prehrani in prehranskih dodatkih, regeneraciji, intervalih, maščobicah, hidraciji, tempiranju forme, izbire taktike na tekmi, trasi tekme, opremi, poškodbah in še o čem.
Povabim vas torej da skupaj oblikujemo konstruktivno debato in s tem ustvarimo koristno branje za vsakogar, ki se ukvarja s tekom, pa naj bo to čisti začetnik ali resen tekač.
Pozdravljeni!
Ravno prav za tale forum in za tole temo o ljubljanskem maratonu! Pri meni je pa tako, da imam res zelo malo časa za pripravo, ker sem pač dobila prijavnino:) in ajde gremo!
Sicer se že tako ukvarjam rekreativnoi s športom, ampak so to bolj hribi, čez leto je bil pilates, oz. nekaj takega, kjer se preznojiš. Tako da kondicije lahko rečem, imam nekaj. Ampak tek je pa sedaj nekaj novega. A Imam čas se v dveh pičlih mesecih na to pripravit? Kako vse to prenest na drugo disciplino?
Hvala za predloge/nasvete.
Pozdrav!
pred vsako aktivnostjo se je potrebno ogret. Pomembnost premosorazmerno raste z leti 🙂 Torej, moj “recept” za ogrevanje pred maratonom bi bil: 5-10′ rahlega teka, nato temeljit stretching ter nato še 5′ rahlega teka s 3-5 kratkih pospeševanj do šprinta.
Kar se pa zgodnjega vstopa v boxe tiče…tam nas je vedno veliko in je zato topleje 🙂 In na mestu poskakovat, se zibat na stopalih, predkloni…samo na stat na mestu!
Dva meseca je po eni strani veliko, po drugi pa malo časa. Odvisno od “zgodovine” ter ustroja posameznika. Kot razumem gre za tekaškega začetnika in zatorej prijavo na 10km. Predlagam postopen začetek v smislu 1’+2′ (minuta teka + dve minuti hoje) v dolžini 30′. Nato postopoma skrajševati hojo ter povečevati celotno dolžino aktivnosti. Lahko pa se oglasite v tekaški skupini Cekinčice 🙂
Pozdravljeni,
imam vprašanje glede tempiranja forme. Tekla bom na 10 km, sicer pa tečem redno, do 4x tedensko, najdaljši tedenski tek znaša do 15 km. Ali v mojem primeru sploh lahko govorimo o tempiranju forme, ker bo tekmovalna razdalja tolikšna, kot običajen tedenski tek? V kakšnem primeru pride prav tempiranje forme?
Hvala za odgovor.
sama razdalja na tekmi za vas zagotovo ni noben problem, saj že na treningih delate kilometrino, ki presega tekmovalno, tako da vzdržljivost zares ni vprašljiva. drugo pa je hitrost in hitrostna vzdržljivost. in tu je seveda še kako pomembno tempiranje forme, saj nihče ne more biti v top formi daljše obdobje. Ko govorimo o formi to pomeni optimalno razmerje med telesno pripravljenostjo ter spočitostjo(oz.utrujenostjo). V top formi boste, ko boste 10km na tekmi pretekli v svojem najboljšem času, za to pa je potreben ustrezen strukturiran trening in še kaj. Odvisno od vaših ambicij torej, ali pride tempiranje forme prav ali ne. Če je cilj zgolj preteči 10km, potem zagotovo ne. Konec koncev to počnete vsak teden. Če pa bi radi izboljšali svoj PB, potem pa zagotovo!
Andrej Bivic
www.andrejbivic.com
Razteg ali, bolj popularno, stretching naj bi bil obvezni sestavni del tekaškega treninga. Žal prepogosto podcenjen in izpuščen, navadno zaradi pomanjkanja časa. Dober stretching zagotovo pomeni boljšo in hitrejšo regeneracijo (manj musklfibra čez dva dni 🙂 ), predvsem pa dolgoročno naložbo vase, preprečevanje poškodb in preobremenitev. Težko pri tem govorimo o % časa, ki naj bi ga namenili strechingu. Priporočil bi vsaj 5-10′. Velja “pravilo”, da se v vsaki raztezni vaji vztraja vsaj 30s.
Osebno menim, da tekači premalo (beri – nič!) ne trenirajo glave, pač pa samo fizično pripravljenost. Vse je lažje v življenju, če ima človek jasen cilj. Če se k temu doda še discipliniran in kvaliteten trening, potem tudi samozavest zraste. Mogoče namig: med tekmo nikoli ne razmišljat koliko je še do konca, temveč si raje razdeliti traso na posamezne segmente in se nato fokusirati na posamezne “mikro cilje”.