Najdi forum

dedni postopek, pomoč prosim

Pozdravljeni, tule imate polno izkušenj, ta, ki me zanima, je žalostna, ampak življenje je tako.
Oče je pokojni, takrat sva se z mlajšim bratom odpovedela dediščini in je brat dobil vse po očetu. Ta brat je živel “doma”, zdaj je umrla mama in seveda imamo zapuščinsko razpravo na sodišču. Vem, da se mamino premoženje deli na 1/3 nam otrokom. Imela je veliko parcel ipd. Starejši brat si misli, da je itak zdaj vse njegovo, midva z bratom pa se tokrat ne nameravava odpovedati svojemu deležu po mami. mama ni naredila oporoke. Zdaj pa me zanima:
– ali sodišče samo ugotovi, npr. po zemljiški knjigi, kaj vse je bilo mamino?
– kako se potem to deli? Mi otroci se me sabo ne bomo mogli dogovoriti katero zemljišče bi kdo dobil , ker je starejši brat nemogoč in misli, da je že vse njegovo. Ali potem sodišče samo določi , katero zemljišče komu od nas pripada kot delež ali kako?
– bo to jasno že na 1. razpravi, ali se zato ker se ne moremo zmenit razprava prelaga in bo trajajlo celo večnost, ker se ne moremo sami zment?
Prosim, povejte mi, kaj lahko na 1. razpravi pričakujem da bo. Starejšega brata se kar malo bojim in me je strah razprave. Najlepša hvala za vaše izkušnje, informacije, nasvete.

Dedinja po mami – naj te pomirim, ni vse tako kot si to zamišlja tvoj bratec. Ko je oče umrl, je polovico premoženja dobila mama, ostalo pa se je delilo med vami tremi. Tu sta se odpovedala deležu. Pazi, po mamini smrti vam tudi pripada delež. Torej mamino premoženje se bo delilo med vami. v prednosti je tisti, pri kateri je mama živela in ki je skrbel za njo. V vsakem primeru pa vama z bratom pripada nujni delež, po črki zakona. Poskusi si nabaviti seznam maminih nepremičnin (ZK, kataster…) kakor tudi drugega maminega premoženja (prihranki na banki, morebitni dolgovi…..) in predlagam ti, da se poskusite dogovoriti. Vzemi v roke še zakon o dedovanju, boš še več izvedela. Če ne gre drugače, vzemi nepremičnino (zemljo, njivo , travnik…), saj ga boš lahko prodala. toliko, da boš vedela, tudi DOLGOVI POKOJNIKA se dedujejo enako kot premoženje.
Sodišče samo po sebi oziroma po uradni dolžnosti ne ugotavlja premoženjskega razmerja, potrebno je vložiti za smrtovnico.

Moj nasvet, nič se bat starejšega brata – imata enake pravice kot on, razen če je on skrbel za mamo, pa ima pravico do večjega deleža (če vidva nista nič prispevala).

vzemi v roke zakon o dedovanju in Obligacijski zakonik. oboje je objavljeno tudi na internetu.

Srečno!

New Report

Close