Najdi forum

CMV

Spoštovani,

sem mamica 10 dni starega novorojenčka. Doma imamo tudi skoraj dve leti starega fantka. Starejši fantek se je v oktobru 2013 okužil s CMV (ne vemo kje, saj deček ne hodi v vrtec). Po vsem strahu, ki smo ga preživljali skozi nosečnost (v času okužbe otroka sem bila noseča 14 tednov), smo kot že rečeno pred 10-imi dnevi dobili zdravega fantka. Naj povem še, da sem se s CMV sama okžila že enkrat v preteklosti (rezultati testiranja v nosečnosti – IgG pozitivno, IgM negativno), vendar naj bi kljub vsemu obstajala možnost ponovne okužbe oz. reaktivacije virusa.
Sedaj pa nas je zelo strah, da se s CMV ne bi okužil naš dojenček. Rečeno nam je namreč bilo, da se ta virus pri strajšem otroku lahko izloča s slino in urinom še celo leto ali tudi več. Ker ima mož delo v izmenah (12 ur dnevno, 12 ur nočno delo) bom v kratekem z obema otrokoma sama – starejši fantek ne hodi v vrtec. Kljub temu da se trudimo s higieno, le-te v popolnosti ne moremo zagotavljati – starejši fantek namreč dela zobke in se nepestano slini, pogostokrat si v usta tlači rokice in z njimi prijema vse naokoli … tako da lahko ves dan le hodim za njim in ga umivam. Poleg tega fantek gotovo čuti, da nekaj ni v redu, saj mu mamica ne da poljubčka, pa tudi od bratca ga držimo stran … Bojim se, da takšnega načina življenja ne bomo zdržali dolgo … V zvezi stem me zanima vaše mnenje, kako naj postopamo, da bo vse skupaj znostno in da bomo dojenčka čim bolj zaščitilio? Kakšne so lahko posledice okuže pri dojenčku? Trenutno je minilo 6 mesecev od sveže okužbe s CMV pri starejšem fantku – ali bi bilo smiselno testirati dečkov urin na prisotnost CMV? Pa še to – ali novorojenčka sploh lahko dojim, saj sem v stiku s CMV takorekoč dnevno in še vedno obstaja možnpost ponovne okužbe?
Za odgovor se vam že v naprej zahvaljujem, obenem pa se opravičujem za zmedenost, vendar smo res že obupani …

Spoštovana,

vaš obup in strah je povsem odveč. Okužbe s CMV so zelo pogoste predvsem v otroški dobi – in ker večinoma potekajo neopazno, me bolj preseneča dejstvo, da ste prepoznali okužbo pri vašem prvorojencu kot pa to, da je prebolel CMV okužbo.
Poleg tega drži, da po preboleli okužbi virus ostane “skrit” in neaktiven v našem telesu – in se lahko kadar koli reaktivira, kar se bolj kaže z njegovim izločanjem v slini in urinu kot pa z razvidno boleznijo (izjema so stanja imunske pomanjkljivosti, npr. AIDS).

Najbolj nevarna za otroka je sveža okužba nosečnice – ko v njej še ni protiteles, ki bi ščitila imunsko nezrel in zato za negativne učinke virusa zelo dovzeten plod. Po rojstvu sveže okužbe novorojenčka – dojenčka potekajo bistveno bolj milo in celo neopazno – kar še zlasti velja za novorojenčke tistih mam, ki so CMV okužbo nekoč prebolele in so vsaj za prve mesece dale otroku zaščito s protitelesi.

Drži tudi, da se CMV izloča tudi v maminem mleku – a se hkrati izločajo v njem tudi številni obrambni dejavniki (npr. imunoglobulini), ki razmnoževanje virusa v mleku in dojenčkovih prebavilih preprečijo. Zato je virus “potencialno” nevaren le pri izjemno nezrelih nedonošenčkih, ki jih hranimo z izbrizganim materinim mlekom – v tem večina obrambnih celic in snovi postane neaktivnih v času shranjevanja mleka (med brizganjem in uporabo mleka za hranjenje lahko mine tudi dan ali več), poleg tega ti nezrelčki tudi nimajo maminih protiteles, saj so bili rojeni pred časom, ko preko posteljice prehajajo zaščitni IgG.

Svetujem vam, da malo globje zadihate in se pomirite, skušajte normalno zaživeti in se držati osnovnih higienskih ukrepov (ne toliko, da bi preprečili okužbo s CMV, ki ga lahko dobi tako od vas kot od bratca, bolj za preprečevanje okužb z drugimi, bistveno bolj nevarnimi klicami) – kar pomeni običajno umivanje rok pred tesnimi stiki z novorojenčkom.

Testiranje urina na CMV ne bi imelo nobenega smisla – in kot že napisano: tveganje, da bo vaš dojenček enkrat (v otroštvu) dobil CMV okužbo, je seveda veliko (rezultati pregledov slovenskih krvodajalcev kažejo, da je med njimi 80% pozitivnih – kar pomeni, da so enkrat – tako kot vi – preboleli okužbo s tem virusom; in večina nima pojma, kdaj bi to bilo). In vsi ti lahko kadar koli izločajo virus v slini, urinu, pa tudi preko kože z znojem. Torej tudi vi – ki ste bili morda celo vir okužbe prvega otroka, ki pa mu očitno ni bilo (in ne bo) nič hudega.

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,
najlepša hvala za vaš odgovor, s katerim ste nas kar malce pomirili. Da se je naš prvorojenec v starosti 17 mesecev okužil s CMV, smo izvedeli na Pediatrični kliniki v LJ, kjer ima fantek vsake tri mesece kontrolo zaradi hemolitične bolezni novorojenčka (vzrok ni bil nikoli odkrit) – fantku so takrat izrazito zatekle vratne bezgavke (v velikosti cca 3,5 x 3 cm), blato pa se mu je obarvalo v belo barvo, drugih vidni težav pa ni imel.
V zvezi s CMV in našim novorojenčkom bi nas zanimalo še to – naš dojenček se je rodil 14 dni pred rokom (38 t 1/7) ali je še ujel čas, ko preko posteljice prehajajo zaščitni IgG in je tako vsaj delno zaščiten?
Za odgovor že v naprej lepa hvala in veliko uspehov pri vašem delu.

Spoštovana,
večina protiteles razreda G (IgG) prehaja posteljico pospešeno po 32. tednu, zato kar brez strahu – do 38. tedna si je vaš novorojenček že pridobil varno zalogo…

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close