Streptokok B
Pozdravljeni ga. Kornhauser Cerar,
v 35 t. nosečnosti sem pri ginekologu opravila test za ugotavljanje prisotnosti streptokoka B. Rezultat je bil pozitiven. Sedaj sem v 38. t nosečnosti (37 t. in 6/7). Gre za mojo tretjo nosečnost. Seznanjena sem s tem, da ob porodu dobi nosečnica antibiotik, ki naj bi dosegel optimalno zaščito po 4 urah od injiciranja. Težava pa je v tem, da sta bila oba moja prejšnja poroda hitra (prvi 3 urah od začetka popadkov, drugi v 1 uri od začetka popadkov (v drugo sem prišla odprta v porodnišnico 10 cm in takoj rodila)). Glede na to, da bom sedaj tretjerodka, me zanima ali morda priporočate, da bi antibiotik jemala že sedaj, saj če bo porod tako hiter kot prejšnji, potem ne bo niti časa za antibiotik oz. bo preteklo premalo časa, da bi začel učinkovati?
Kako pa je z opazovanjem otroka v porodnišnici in po odpustu iz le-te (to sprašujem zaradi možnosti poznega pojava prvih znakov okuženosti), če antibiotika zaradi hitrega poroda nisem uspela dobiti, prav tako pa antibiotika pred porodom nisem jemala?
Na kakšno obnašanje novorojenčka bi morala biti posebej pozorna po odpustu iz porodnišnice?
Glede na to, da sem okužena s streptokokom B, kaj menite o ginekološkem pregledu odprtosti materničnega vratu, ali lahko to poveča tveganje za okužbo otroka (ob zadnjem pregledu je ginekolog ugotovil, da sem že odprta cca 1,5 cm)?
Za odgovore se vam že vnaprej zahvaljujem.
Spoštovana,
streptokoki skupine B (S. agalactiae) poseljujejo rodila (in črevesje) dobre tretjine slovenskih nosečnic. In živijo z nami v sožitju – potencialno nevarni so le plodu – novorojencu, ki ima še slabšo obrambo proti bakterijam, še zlasti v primeru, ko so izpostavljeni velikemu številu bakterij, ki so vnešeni preko velikega števila vstopnih “vrat” (plod se med porodom dobesedno “potopi” v rezervoar bakterij, jih tudi vdihuje, požira). Potencialno pomeni, da so vsaj z nekaj bakterijskimi kolonijami poseljeni vsi novorojenčki SGB pozitivnih mam – a le pri kakšnem 1% njihova obramba ni dovolj učinkovita, zato novorojenčki zbolijo.
Z visokimi odmerki antibiotika (na prvem mestu penicilina, v 5x odmerku v primerjavi z običajnim) v času poroda zmanjšamo poseljenost, še vedno pa ne uničimo vseh bakterij. In če novorojenčka poseli bistveno manjše število bakterij, je njegova obramba učinkovita in tudi pri 1% ne pride do težke zgodnje okužbe. Še vedno pa velja, da antibiotik med porodom ne prepreči kasne okužbe – ki se pojavi več kot 2 tedna po rojstvu in je še bistveno bolj redka kot zgodnja.
Antibiotik, ki bi bil dan več dni ali tednov pred porodom, nima nobenega učinka – pravzaprav je škodljiv, saj omogoča “vzrejo” tistih sevov, ki so razvili mehanizme razgrajevanja penicilina – in so tim. na penicilin rezistentni sevi.
Raziskave (pa tudi izkušnje) kažejo, da je za vsaj delno zaščito dovolj, da porodnica dobi en sam odmerek penicilina (pod pogojem, da je dan v žilo in v visokem odmerku – 5 milijonov enot) – tudi, če rodi v kratkem času, torej v manj kot 4 urah od odmerka (penicilin začne delovati takoj, ko je dan v žilo).
Streptokok je ena redkih bakterij, ki lahko preidejo na plod tudi ob “intaktnih” ovojih (da voda še ni odtekla); pa vendar se to zelo redko zgodi – in so pomembnejše okužbe novorojenčka povezane predvsem z daljšim intervalom med razpokom in rojstvom ter z nezrelostjo otroka – nedonošenostjo.
O znakih okužbe je bilo na tem forumu že veliko napisanega – zato le na kratko:
kadar vemo, da je mama SGB pozitivna in ni dobila antibiotične zaščite, smo pozorni predvsem na dihalne težave in stokanje, slabše hranjenje, zaspanost. Preiskav (zlasti rutinskih brisov) pa ne jemljemo, saj kolonizacija novorojenčka s SGB ni pomemben dejavnik tveganja za zgodnjo ali kasno bolezen in je nikoli ne zdravimo.
Torej, kar mirno pričakujte vašega potomca – hiter porod je tudi najboljši zaščitni dejavnik novorojenčka pred okužbo z bakterijami, tudi s SGB.
Srečno,