Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Prehrana (in spanje) šestmesečnega dojenčka

Prehrana (in spanje) šestmesečnega dojenčka

Spoštovani!

Sin bo v naslednjem tednu dopolnil šest mesecev. Ob rojstvu je tehtal 2870 g in meril 49 cm. Trenutno tehta malo čez 8 kg in meri okoli 70 cm. Dojila sem ga en mesec, potem sem, ker mi je zmanjkalo mleka, prešla na izključno hranjenje z nadomestnim mlekom. Ko je bil star štiri mesece in pol, sem mu začela uvajati gosto hrano. Trenutno je njegov dnevni jedilnik takšen:
– med 7. in 8. uro: 200 ml nadomestnega mleka (=180 ml vode + 6 meric praška) – Novalac
– okoli 12. ure: 150 g zelenjavne ali zelenjavno-krompirjeve ali zelenjavno-riževe kašice + 10 ml zelenjavnega soka (mesa mu ne dajem in bi želela, da ostane vegetarijanec – tako kot sva to tudi oba z možem –, pri čemer bi mu kasneje, čez kakšen mesec, začela dajati jogurte in skute)
– med 16. in 17. uro: 200 ml Novalaca
– med 22. in 23. uro: 200 ml Novalaca
– med 3. in 4. uro: 200 ml Novalaca.
Ali menite, da je jedilnik primeren? Bi moral pojesti več?
Čez kakšen teden bi mu začela dajati sadne in sadno-žitne kašice. Za kateri obrok naj mu jih dajem oz. v kateri del dneva naj jih uvrstim?
Kako pa narediti, da ponoči (med 22. in 23. uro in med 3. in 4. uro) ne bi jedel (in bi spal neprekinjeno od 19., 20. ure do 5., 6. ure) oz. da bi 5 obrokov pojedel čez dan?

Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor in vas lepo pozdravljam!

Spoštovana,

glede na njegovo starost ocenjujem, da je pridobivanje teže primerno, da pa bi lahko dobil več obrokov goste hrane in manj Novalaca (večina dojenčkov njegove starosti ima mlečni obrok le še zjutraj – za zbujanje – in v kombinaciji s kakšnimi kašicami zvečer). Če ne zahteva, bi kazalo izpustiti tudi nočni obrok – kar pa lahko dosežete le, če ga hranite količinsko po njegovih željah in ne po mericah in mililitrih. In seveda, da naredite večerni obrok bolj nasiten (po mleku se želodček izprazni v 3 urah – in občutek lakote ga zbudi).

Spoštujem vegetarijanstvo, ko se rast in razvoj zaključujeta – še zlasti, če tako odločitev sprejme otrok sam. Odsvetujem pa popolno vegetarijanstvo v obdobju dojenčka, ko otrok mora dobiti tudi tiste beljakovine živalskega izvora, ki jih v mleku, jajcih in njihovih izdelkih ni ali vsaj ni dovolj. Narava tega pač ni predvidela in ni prav, da starši svoja prepričanja in načela postavljajo pred otrokove življenjske dobrobiti.

Če vztrajate pri prehrani brez mesa, se pogovorite s pediatrom vsaj o alternativah, ki bi zmanjšale tveganje za kakšne bolj dolgoročne posledice striktne vegetarijanske prehrane – zlasti za slabši kognitivni (umski) razvoj in slabšo odpornost na okužbe.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close