živečen otrok????
pozdravljeni!
pri 4,5 leta stari hčeri opažamo, da ne zna biti pri miru, bolj kot to pa me zanima kaj bi lahko pomenilo dejstvo, da ima non stop nekaj v ustih. ali je to roka (pa ne grize nohtov, le v ustih jo ima) ali pa karkoli drugega, deka, zadrga na bundi, papir, …. vse vlači po ustih. opominjamo jo non stop, ampak to je kot bi govoril steni. zadnjič je bil povšter cel poslinjen, pa dejansko grizlja zadeve, … prav moteče je to!
skrbi me, da bi se za tem skrivalo kaj drugega, ne vem ali to pomeni kake stiske otroka…. drugače je zelo zelo živahen otrok, z neomajno voljo (ki meji na trmo, tudi v vrtcu pravijo, da ona bo vztrjala, da doseže svoje do konca, ) jo poskušamo obvladovat, ampak je res zelo zelo naporna, ker hoče imeti vedno vedno zadnjo besedo, in poskuša pri vsem in skoraj vedno, da bi bilo po njenem.
sicer ni “problematična” v smislu, da bi bila povsem neposlušna, nevzogjena… v vrtcu jo zelo pohvalijo, le ta njena “tako bo kot sem si zamislila pa naj stane kar hoče” je pa obupno naporna lastnost. in že od dojenčka dalje je nepopustljiva (drla se je v ozičku ker se je hotela nosit, včasih več kot eno uro in to tako da je bila naslednji dan povsem hripava)…
ko naleti na kontra (da kaj ne bo takrat ko želi …. ) je pogosto jok, izsiljevanje, togota,… in se moramo prav obvladovati, da ne popenimo prevečkrat. Sva pa oba s parnetjem precej hitre jeze in to so potem vzajemne reakcije. ob pol šestih zjutraj cepetanje, jok… ker nekaj ni po njenem,..
mogoče mi lahko daste kako iztočnico kaj pomeni grizenje vse mogočih strvari in kako ji naj pomgam.
lep pozdrav, .
Lepo pozdravljeni!
Najverjetneje vaša hčerkica ni zaključila oralne faze. Le ta običajno traja nekje od rojstva do 18.mes. Otrok v tej fazi svet spoznava preko ust. Sesanje mu povzroča ugodje, saj se tako tudi crklja. Značilna je simbioza med materjo in otrokom. Morda pri njej ta simbioza z vami ni zaključena in išče nadomestne objekte. Morda se vas ni dovolj naužila.
V tem obdobju trma običajna. Poskušajte najti vsaki dan (najbolje takoj ko greste po njo v vrtec oziroma ko pridete domov) čas samo zanjo. Lahko je samo 15min ali pol ure. Pomembno je, da otrok čuti, da ima vašo pozornost. Ni pomembna kvantiteta, temveč kvaliteta. Tako se otrok pomiri, dobi kar potrebuje. Tako se običajno v nadaljevanju potem tudi zna in želi zamotiti sam (igra sama s seboj).
Prav tako so pomembne konstantne meje. Ko jih določite, ne popouščajte. V kolikor mej ni določenih, otrok izsiljuje in manipulira dokler ne doseže svojega. Poskušajte biti potrpežljivi in poišite čas tudi zase, ko se sprostite in “napolnete baterije”, da lahko potem dajete…Tako boste zadovoljni pri sebi, kar bo čutil tudi vaš otrok in bo postal bolj umirjen, kljub živosti.
Lepe praznike vam želim,
Barbara Sarić, psihoterapevtka
[email protected]