Pomoč prijateljici – paranoja
Spoštovani,
rade bi pomagale prijateljici, pa ne vemo kako. Stara je 28 let, diplomirana, brez prave službe (občasno najde priložnostna dela), brez fanta. Mislimo, da je bilo vse to povod za dogajanje v zadnjem mesecu.
V družini sicer ni psihičnih bolezni.
Simptomi: – začelo se je z nepovezanim govorjenjem (tudi o dogodkih, ki se niso zgodili: udeležba na večerji, umetna oploditev itd.)
– paranoja, da jo vsi nadzirajo (da je nekdo vdrl v računalnik, nadzira njen Facebook profil, vse smsje in klice ima za nenaključne), vsi ji želijo nekaj slabega, vse je del zarote, vsak stavek je sumljiv, za vse kar povemo želi dokaz (ampak potem reče, da so tudi dokazi ponarejeni), misli, da je vse nastavljeno njej – proti njej (voznik, ki vozi počasneje jo opazuje itd.), čisto vse je sumljivo
– pravi, da šele sedaj razume svet in vse kar se dogaja
– čeprav smo prijateljice, nam nič ne verjame (vse kar povemo po njeno ni res), ne zaupa nam (in nobenemu drugemu)
– pravi, da se mora oddaljiti od družbe
– nazadnje, ko smo se srečale je bila nekaj časa “normalna”, potem ji je pa naredilo “klik” v glavi, zaradi nekega banalnega stavka
– omenile smo prijateljico, ki se ji je dogajalo podobno in ji namignile, da ona sedaj enako govori in da rabi pomoč, odvrnila je, da se je tisti prijateljici samo zdelo, da je nekdo nadzira, češ, da njo pa čisto zares
Dejstva: – pravi, da noče k zdravniku, ker jo bo nafilal z zdravili (smo že imele prijateljico, ki se ji je dogajalo podobno in je videla kakšna je bila prijateljica po teh zdravilih – odsotna)
– družina je sicer opazila spremembe, vendar nič ne naredijo (v smislu, saj bo minilo)
– en družinski član je ubral napačno taktiko, ko je dejal, da je “čist zmešana” (sedaj misli, da to mislimo vsi).
Kaj lahko naredimo? Kako naj se z njo pogovarjamo, ravnamo (nič nam ne verjame, oddaljuje se)? Na družino ne računamo preveč, ker so pasivni, oziroma skrivajo pod preprogo ta problem.
Odklanja pomoč zdravnika in jemanja zdravil. Kako bi jo pripeljale do strokovnjaka, ki bi mi zaupala? Kaj se ji sploh dogaja, kakšno psihozo ima?
Skrbi nas za njo!
Hvala za pomoč!
Lepo pozdravljeni!
Lepo, da prijateljici stojite ob strani in vztrajate. Vprašanje, kaj je dejansko motnjo povzročilo. To bi vedela razložiti le sama…Vsekakor potrebuje zaenkrat psihoterapevtsko obravnavo. Potrebna je strokovna pomoč. Lahko vam dam svoj kontakt, v primeru, če se odloči.
Povejte ji, da vas iskreno skrbi, da jo imaste rade in da ji želite le najboljše, zato ste ji priskrbeli na primer kontakt, kamor se lahko obrne po pomoč, saj sama žal ne bo mogla rešiti problema. Povejte ji, da ne gre za zdravila, ampak pogovor.
Lep pozdrav,
Barbara Sarić, psihoterapevtka
Pozdravljeni,
na ta forum in to temo smo naleteli med googlanjem podobnih simptomov, ker se eni naši prijateljici nekaj zelo podobnega dogaja in ne vemo več, kako ji pomagati.
Največja težava je v tem, da prijateljici ni mogoče niti omeniti, da bi si poiskala pomoč, ker če se pogovor slučajno približa podobni temi, reče da noče spet na tablete (sama je že imela podobne težave in je enkrat tudi bila prostovoljno hospitalizirana), da v tabletah ni vse, in potem drastično zamenja temo. Nazadnje, ko smo z njo imeli podoben pogovor, je začela kar agresivno govoriti, da jo pustimo pri miru in da ji nimamo kaj soliti pamet.
Zelo nas skrbi za njo in nimamo niti približne ideje, kaj bi lahko naredili. Pogovor z njeno družino sploh ni opcija, ker z njimi ima zelo slabe odnose in je odgovornost padla največ na njene sostanovalke. Radi bi ji pomagali, vsekakor preden situacija eskalira, ker trenutno se nam zdi, da je to še edino kar se lahko zgodi. Zelo nas skrbi za njo in bomo veseli kakršnekoli pomoči.
Za odgovor se vam vnaprej zahvaljujemo in vas lepo pozdravljamo.
Lepo pozdravljeni!
Razumem vašo skrb zanjo, vendar je vedno problem, kadar človek nečesa sam ne želi in odklanja. Žal ne moremo nobenega v nič prisiliti, razen če se sam ni zmožen odločati (ker je lahko tudi nevaren sebi in drugim) in ima skrbnika.
Največ kar lahko storite je, da tista oseba, ki ji je najbližje poskuša še enkrat s pogovorom. Usmerite se na tiste stvari, ki jih ima rada, ki jih rada počne in jo poskušajte vzpodbuditi. Povejte ji, da obstajajo tudi druge možnosti kot so psihiatrija in zdravila…na primer psihoterapija, pa ostale alternativne oblike zdravljenja, ki ji lahko pomagajo. Povejte ji, da jo imaste radi in ji želite le najboljše. Objemite jo…morda sprejme ali razmisli,
Lep pozdrav,
Barbara Sarić, psihoterapevtka
Holistic center