Skolioza – izvidi & mnenje
Pozdravljeni,
star sem 33 let in grem naslednji teden na pregled za manualno terapijo. V ta namen sem pridobil od zdravnice pretekle izvide, povezane s skoliozo, zato prosim za razlago nekaterih stvari in mnenje.
Torej v izvidu iz leta 1990 piše:
– pri predklonu prominenca desnega hemitoraska zgoraj 4 mm, AP krivine so normalne
– S/M razdalja levo 1 cm krajša (kolka normalno gibljiva)
– RTG hrbtenice AP: leva torakolumbalna krivina 11°, minimalna rotacija, nagib medenice v levo
– RTG hrbtenice stranska projekcija: torakalna kifoza 45°, strukturnih sprememb na vretencih ni.
V kasnejšem izvidu iz leta 1993 piše:
– hrbtenica kaže malo povdarjeno kifozo in lordozo
– pri predklonu je videtni majhno prominenco desno torakalno
– sama hrvtenica ni hudo deviirana, v trebušni legi se kifoza še kar poravna.
– RTG hrbtenice AP: kaže majhno desnostran. torakalno krivino, ki gre od Th 5 do 12 st.Risser je 0%.
In pa izvid iz leta 1996:
– hrbtenica kaže povdarjeno kifozo in lordozo. Pri predklonu je prominenca desnega hemitoraksa kake 2,5 cm, levo lumbalno 1 cm.
Pred kakšnimi petimi leti sem bil na manualni terapiji (sedaj grem k drugemu specialistu), ki je pomagala, vendar vmes na občasne terapije nisem hodil, težave so se mi občasno pojavljale, ampak so tudi hitro minile (verjetno tudi zaradi redne telovadbe, plavanje, joga, vaje za moč). V zadnjih tednih sem se nekaj ukvarjal s tekom (2 teka po 10 km, običjano pretečem manj) in se mi zdi, da se mi zaradi teka pojavljajo mišične napetosti na hrbtu.
Vsekakor verjamem, da mi bo manualna terapija težave omilila, bi pa prosil za razlago pojmov iz izvidov in mora še kakšen nasvet glede skolioze.
lp, Igor
Pozdravljeni,
izvidi po obdobjih kažejo na precejšnje izboljšanje stanja, v vašem primeru gre, kot verjetno veste za ukrivljenost v desno v preddelu prsnega dela hrbtenice ter v levo v ledvenem predelu. Te spremembe bodo vsekakor ostale, potebno pa je redno vzdrževanje zdravstvenega stanja s takoimenovanimi preventivnimi terapijami, ki jih izvajamo tudi v naših ordinacijah. Pri izbiri terapevta bodite skrajno pazljivi, saj imate sicer resne degenetarivne spremembe, ki lahko sprožijo številne simptome. Naj poudarim, da imamo v Sloveniji veliko manualnih terapevtov, ki pa niso zdravniki, saj za naziv terapevta te izobrazbe ne potrebujejo. Specialist manualne medicine ima po drugi strani osnovno medicinsko izobrazbo, nadgrajeno s specializacijo nevrologije in ortopedije, teh pa je v Sloveniji ta trenutek zgolj osem.
Pripročam vam sicer redne športne aktivnosti, vendar pazljivo z aktivnostmi, ki bi preveč obremenjevale hrbtenico na primer dviganje uteži, tek in podobno.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni,
najprej hvala za odgovor. Ta teden sem bil dvakrat v Mogy v Ljubljani, danes imam še tretjo (zadnjo) terapijo. Po prvi terapiji je bilo zategovanje mišic še močno prisotno, po drugi je bilo stanje zelo ok, včeraj npr. nisem imel nobenih težav, danes pa spet čutim zategovanje mišic v zgornjem delu hrbta. Upam, da bo po tretji terapiji, tudi zato, ker bom lahko začel tudi z vajami in telovadbo, res boljše za nekaj časa.
Glede telovadbe me zanima še, ali se v mojem primeru odsvetujejo recimo vaje za moč z lastno težo, torej sklece, dvigi in podobno, kjer niso vključene uteži.
lp Igor
Pozdravljeni,
najbolje, da na vaša vprašanja odgovori dr. Kotov, ki razpolaga z vašo klinično sliko. Sicer lahko dam zelo okvirno priporočilo preko foruma, vendar bo zagotovo bolje, da se obrnete direktno na zdravnika, v kolikor ste že naš pacient.
Sicer pa predvidevam, da ste ob zaključku terapij že prejeli vse potrebne nasvete glede nadaljnjega vzdrževanja zdravstvenega stanja.
Lep pozdrav,