Najdi forum

Anksioznost ali depresija?

Lepo pozdravljeni,

Star sem 23 let in pred parimi leti mislim,da pred 2,5 sem doživel prvi panični napad,težko sem dihal in se tresel in to brez pravega razloga.V družini smo imeli veliko problemov vendar to ni toliko vplivalo na mene,da bi me tako potrlo,ali pa vsaj mislim,da ni.Sedaj v tem času sem vedno napet,sploh se ne morem sprostiti,hitro se razjezim,v notranjosti me nekako razjeda in po glavi mi vedno rojijo nečedne misli.V družbi še nekako funkcioniram le to je problem,da 5 minut govorim o nečem,potem pa me vse mine in mi vse in vsi začnejo iti na živce,ter postanem tiho.Dobre volje že nisem bil dolgo dolgo časa in sploh nevem,kaki je sploh občutek,ko si dobre volje.Nisem pa tudi nekako slabe volje in to je najhujše počutim se,kot,da bi bil nekako iz svojega telesa oz.le še mlahavo telo brez vsebine in brez uma,saj sem po paničnem napadu tudi začel pozabljati stvari in izgubil zanimanje za stvari,ki me veselijo.Lahko bi na kratko rekel,da se zelo težko skoncentriram in mi je muka biti že malo dlje časa na istem mestu,in,ko kaj berem si več nič ne zapomnim kot nekoč.Ne vem,kako bi si lahko sam pomagal v tem primeru.če kaj obstaja sploh takega.Lp in hvala

Pozdravljeni Mobs,

Se spominjate kaj se vam je dogajalo pred 2,5 leti? Vzrok za panični napad lahko leži tudi v tem, da ste imeli v družini veliko problemov, katerih se niste direktno lotili, ampak nekako potlačili. Reakcija vašega telesa, ki potlačitve ne more izničiti, bi lahko bil panični napad.

Po vsej verjetnosti so vzroki za vaše težave (panični napad in ostale težave, ki jih opisujete) bolj kompleksni in večplastni, saj je naš psihični ustroj zelo zapleten in nima enoznačnega odgovora.

Da boste našli vzrok vaših simptomov, ki jih opisujete, bi bilo smiselno, da se obrnete v sebe. S samoraziskovanjem in sledenju vašim simptomom do pravega vzroka težav. Ob spominjanju in predelovanju lahko te težave izginejo same po sebi. Ste kdaj razmišljali o psihoterapiji?

Lep pozdrav,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Pozdravljeni,

sem kar precej razmišljal o psihoterapiji vendar sem vedno imel/imam premalo poguma,da bi to tudi uresničil,saj me je po eni strani sram povedati zdravnici za napotnico.Ne vem neke spremembe bodo res potrebne,ker res več ne vem kako naprej

Pozdravljeni Mobs,

Naš zdravstveni sistem nima veliko posluha za psihoterapijo in je zato z napotnico težko priti do psihoterapevta. Lahko poizkusite pri osebni zdravnici ali pa se odločite za samoplačniško opcijo.

Nedvomno so lahko ti prvi koraki težki. Poizkusite začutiti kaj si želite in katera pot je za vas prava.

Veliko uspeha vam želim.

Lep pozdrav,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Pozdravljeni,

zadnje čase se mi dogaja, da kmalu ko utonem v spanec (cca pol ure po tem), se nenadoma zbudim v totalni grozi, s pospešenim utripom in lovim zrak. Občutek je včasih podoben, kot bi v spanju pozabila dihati, ali nekaj podobnega, ali pa imam občutek, da me zbudi hitro utripanje srca. Težko vam natančno opišem, ampak gotovo poznate podobne opise. Velikokrat me to dobesedno vrže v zrak da se zbudim sede na postelji.
Po tem se seveda skušam čimbolj umiriti, če sem zelo utrujena, mi to običajno hitro uspe, včasih pa traja dlje časa, ker sem prestrašena, razmišljam kaj in zakaj se mi to dogaja, občutek imam da so moje roke mravljinčaste, skratka neprijetni občutki.
Včasih vstanem, kaj spijem, ali pa berem, gledam tv, dokler me ponovno ne premaga utrujenost.

V zadnjem letu se mi je to zgodilo že večkrat, recimo 1x mesečno. Kakšen poseben stres ali drugi neprijetni dogodki v tem obdobju se niso dogajali, s težavami se skušam ukvarjati sproti in jih rešiti, da me ne obremenjujejo.
Naj povem še, da sem omenila to hitro utripanje srca na sistematskem pregledu, zdravnica na EKG ni ugotovila nič posebnega.
Pred približno 10imi leti sem imela težave z napadi panike, ki pa sem jih z ureditvijo zasebnega življenja in pogovorom z zdravnikom / terapevtom premagala v nekaj mesecih in se od takrat niso več ponavljali.
Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem,
lep pozdrav N.

Pozdravljeni,

opisujete tesnobne napade, ki se vam dogajajo po tem, ko zaspite. Glede na to, da se vam napadi dogajajo v spanju in se potem še nekaj časa v zavesti mirite, vam nezavedno sporoča nekaj, kar vam v zavesti ni dostopno. Omenjate tudi napade panike izpred 10 let, ki ste jih “odpravili z ureditvijo zasebnega življenja in pogovorom z zdravnikom/terapevtom”. Kakšne vrste terapije ste obiskovali? Kako ste jih premagali?

Napadi panike so lahko indikator, da so v vas določene teme, ki še niso predelane. Občutek imam, da ste napade pred 10 leti obvladali in ne predelali vzroka ter se vam zdaj javljajo še iz večjih globin vaše duševnosti – v spanju, ki je v vladavini nezavednega.

Morda vam ne delajo težave sprotni dogodki, ki jih kot pravite sproti rešujete, ampak nekaj, kar vam je ostalo iz vaše zgodovine?

Lep pozdrav,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Spoštovani,
hvala za odgovor. Kakšne daljše terapije nisem obiskovala, le obisk splošnega zdravnika 2 daljša pogovora pri dr. Gerkmanu.
Kot sem že napisala, sem imela stresno obdobje v zasebnem življenju, ki se je začelo reševati tudi kot posledica mojih težav, saj sem videla da tako ne gre več naprej.
Več sem se začela ukvarjati s sproščanjem, rekreacijo. Res kakšnih globljih vzrokov nisem več iskala, ker je bilo k sreči kmalu bolje. Pozabila sem še omeniti, da sem imela tudi strah pred vožnjo z avtom (če sem vozila sama), pa je tudi to minilo sčasoma. Za umiritev sem takrat imela pri roki apaurin, vendar sem se mu skušala čim bolj izogniti. Mi je pa pomagalo, če sem vedla, da je pri roki.
Skratka o tem nisem več razmišljala, dokler se težave niso pojavile v tej obliki. Torej mislite, da to so napadi tesnobe in ne posledica kakšnih nočnih mor?
Lep pozdrav in vnaprej hvala za odgovor, N

Pozdravljeni,

ne glede na to ali gre za more ali tesnobo – to ni toliko pomembno, ampak dejstvo, da vam nezavedno nekaj sporoča. Nekje obstaja vzrok za vaše težave in sproščanje, rekreacija ali zdravila vam zgolj pomagajo pri kontroli nad simptomi in ne dejansko soočenje s samim vzrokom za vaše težave.

Lep pozdrav,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Zahvaljujem se za odgovor,
očitno obstaja nek razlog, da se težave ponovno ponavljajo po desetih letih v drugačni obliki.
Glede na vaše odgovore sklepam, da se bo potrebno poglobiti v zadevo in priti do dna s kako psihoterapijo, saj sama ublažitev simptomov dolgoročno ne bo dovolj.
Lep pozdrav, N.

New Report

Close