Najdi forum

Pozdravljeni!

Lepo prosim, če mi lahko poveste kaj več o diagnozi, ki so jo hčerki postavili ob rtg slikanju:

Deksrtokonveksna deviacija lumbalne hrbtenice. Sacrum acutum
Ostali del skeleta je prikazan brez posebnosti.

Zraven bi rada dodala, da se hčerka že več let ukvarja s plesom. Na treningu je že pred časom naredila neke vaje, kjer jo je sprva zabolelo, kasneje pa ima tudi povečano izboklino v ledvenem predelu. Bolečina je sicer izginila (niti ni bila prehuda), le kadar dela določene vaje jo izboklina moti.

Zanimam me tudi kaj mi svetujete za naprej, glede na to, da ima hčerka komaj 16 let.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Pozdravljeni,

z veliko verjetnostjo ugotavljam, da gre za t.i. lumbago. Namreč, med plesom je ledveni del precej obremenjen, gre za hkratno raztezanje in obremenjevanje mišic v tem delu. Obstajata dve možnosti:
1. da je prišlo do zakrčenost mišice ob nepravilnem gibu
2. da je prišlo do draženja živca v tem delu, ki je posledično zakrčilo mišico

Dekstokonveksna deviacija pomeni, da je hrbtenica (po vsej verjetnosti kot posledica poškodbe) razvila t.i. protibolečinsko držo. Sacrum acutum je sicer razvojna posebnost, ki medicinsko ni pomembna in v večini primerov ne povzroča težav.

Hkrati naj poudarim, da se težave ne bodo sanirale same od sebe oziroma bodo bolečinski občutki prisotni dalj časa. Priporočam vam strokovno pomoč, tehnike manualne medicine so še posebej priporočljive za zdravljenje tovrstnih simptomov.

Naročite hčerko za pregled v vam najbljžji ordinaciji, z nekaj obiski bomo simptome verjetno v celoti pozdravili, izdali pa vam bomo tudi posebne vaje, ki jih izvajate doma.

Pozdravljeni,

Vezano na vaš izvid naj najprej poudarim, da izvid nikakor ne kaže kritičnih sprememb. Gre za obrabne sprememe v ledvenem delu hrbtenice, obstaja možnost draženja korenine v predelu L4-L5, simptomi, ki jih navajate pa bi sam prej povezal s spremembami L5-S1. Predvidevam, da gre za določeno vrsto išijasa, pri katerem pa je samo zdravljenje precej zahtevno, predvsem zato, ker zahteva aktivno udeležbo pacienta.

S tehnikami manualne medicine lahko namreč glavne simptome omilimo ali jih začasno celo v celoti odpravimo, vendar je poleg terapij največkrat potrebna tudi sprememba načina življenja (dolgotrajno sedenje, prisiljena drža, gibanje, morda tudi znižanje telesne teže) ter izvajanje posebnih vaj, priporočljive so tudi t.i. preventivne terapije.

V naših ordinacijah sicer zdravimo številne podobne primere, dolgoročna uspešnost pa je kot rečeno odvisna od pacienta samega oziroma od vzdrževanja zdravstvenega stanja tudi po odpravi simptomov, ker se sicer težave povrnejo.

Priproočam vam, da se naročite v vam najbližji ordinaciji, s seboj pa prinesete tudi vse izvide in slike.

Posredujem vam povezavo do kontaktov ordinacij za naročilo: http://mo-gy.si/ordinacije-5/

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

New Report

Close