RTG izvid celotne hrbtenice
Pozdravljeni,
prosim za bolj praktično obrazložitev rtg izvida hrbtenice.
Vratna hrbtenica:
Izravnana vratna lordoza, kifoza na nivoju C3-C4. Anterolisteza C2 napram C3 za 2mm. I.v. prostori so primerni. Začetna spondiloza na nivoju C3-C4 v posteriorni konturi. Foramen arcuatum C1 – prirojena varianta.
Torakalna hrbtenica:
Blaga dekstrokonveksna skolioza, precej poudarjena kifoza. Nekoliko klinast izgled Th11 – projekcijsko pogojeno ob skolizi?, drugo? Zaradi hiperprojekcije pljučnega parenhima so slabše pregledne konture srednje torakalne hrbtenice – v tem predelu je možna blaga spondiloza. I.v. prostori so primerni.
Lumbalna hrbtenica:
Primerna lumbalna lordoza. Retrolisteza L2 napram L3 za 3mm, L3 napram L4 za 2mm, L4 napram L5 za 2mm. Nekoliko ožji i.v. prostor L5-S1. Ni znakov spondiloze. Klinasto oblikovan korpus Th12 – zaklinjen navzpred za manj kot 1/3 – stanje po frakturi?, prirojeno?
Mnenje:
Prevladajo predvsem statične spremembe celotne hrbtenice. Poudarjena torakalna kifoza in dekstrokonveksna skolioza. Klinasto oblikovan korpus Th12 in Th11 – stanje po frakturi?, prirojeno= Foramen arcuatum C1 – prirojena varianta. Ligamentarna okvara celotne hrbtenice?
Naj dodam, da sem star 19 let in se redno ukvarjam s športom, hrbtenice nikoli nisem imel kakorkoli poškodovane, razen kifoze od mlajših let. Bolečine v hrbtenici se mi pojavljajo ob dolgotrajnem sedenju/stanju, slabi drži. Zanima me kaj lahko pri svojih letih naredim, da bom imel čim manj problemov s hrbtenico v prihodnosti.
Najlepša hvala, JB.
Pozdravljeni,
najprej obrazložitev vratnega dela, kjer gre za t.i. izravnano vratno lordozo: to pomeni, da je sprememba najverjetneje nastala kot posledica nepravilne drže (zaradi bolečin), zasleden je tudi rahel premik vretenca C2. Ta premik dejansko težko pojasnim, predvsem zato, ker se zdsi vretenc pojavljajo tudi v ledvenem delu hrbtenice.
V torakalnem predelu hrbtenice gre za ukrivljenost, ki jo spremlja klinasta deformacija spodnjih vretenc – morda kot posledica poškodbe/nerodnega skoka iz otroštva. Lahko je celo dejansko šlo za zlom, ki za posledice ni puščal bolečinskih občutkov, težave pa se lahko pojavijo kasneje, čez 10 let ali več.
Če podam splošno mnenje; vaš primer je precej zazhteven. Kot kaže gre za popuščanje celotnega vezivnega aparata, na vseh nivojih. Vzrok za nastalo situacijo je lahko posledica aktivnega športa, na primer pretiravanje z razteznimi vajami. V kolikor se ukvarjate z gimnastiko, je to zagotovo odgovor za vaše stanje.
Glede pomoči: zdravljenje z manualno medicino v vašem primeru ne pride v poštev. Priporočam predvsem statične vaje za krepitev mišic, ki bodo zmanjšale nove spremembe in služile kot pomoč vezivnemu tkivu na področjo celotne hrbtenice. Vsekakor niso priporočljive vse vrste športa, nikakor pa ne raztezne vaje.
Lep pozdrav,
Najlepša hvala za odgovor. Nisem mislil, da je stanje tako hudo. V mladih letih sem treniral košarko, v zadnjih dveh pa sem se ukvarjal s fitnesom in tekom, morda je to pustilo kakšne poškodbe. Zanima me s katerimi oblikami športa se je varno ukvarjati in mi jih priporočate. Koliko lahko stanje izboljšam v najboljšem primeru?
Lepo pozdravljeni
Pozdravljeni,
kot rečeno, zaradi popuščanja celotnega vezivnega aparata, je potrebno prilagoditi tudi športe; v prvi vrsti priporočam plavanje, pa tudi hojo, kolesarjenje, pilates, fitnes pod strokovnim vodstvom, brez obremenjevanja hrbtenice poosi (npr. prepovedano je dvigovanje uteži v stoječem položaju).
Zdravstveno stanje lahko izboljšate s krepitvijo mišic v splošnem, predvsem pa mišic ob hrbtenici.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni
Že več let imam bolečine v vratu, še posebej močno pa so se začele pojavljati po operaciji na ledvenem delu hrbtenice v lanskem letu,ki se širijo od vratu navzdol preko obeh ramen, širijo se preko obeh rok na notranjo stran obeh komolcev, ter čedalje pogosteje in močneje se mi pojavlja mravljinčenje in otopelost v obeh rokah na prstih, izraziteje na desni roki. Hkrati se pojavljajo popolnoma otrdeli prsti, ki jih moram potem masirati, da jih lahko čutim in da mi izgine omrtvičenost in mravljinčenje. Poleg že opisanih težav se vse pogosteje ob daljšem sedenju in sklonjeni glavi pojavlja slabost, ki se pojavi tako čez dan, kakor tudi ponoči v spanju. Zaradi tega sem opravila MR in vas prosim za razlago in vaše mnenje.
Radiološka preiskava:
MR20001 MR CERVIKALNE HRBTENICE (U01AMR031404041)
MR20003 MR TORAKALNE HRBTENICE (U01AMR031404086)
Izvid:
MR CH:
Izravnana fiziološka vratna lordoza. Vidne so zacetne degenerativne spremembe vratne hrbtenice, izraziteje na nivoju C5-C7, kjer kompleks diska in dorzolateralnega spondilofita blago zožuje spinalni kanal ( delno iztiskuje sprednji likvorski prostor duralne vrece) in obojestransko predvsem na nivoju C6-C7 tudi blago ožijo i.v. foramen. Signala medule na vseh prikazanih nivojih primeren.
MR TH:
Na nivoju T6-TH7 je vidna dorzalna fokalna desnostranska paracentralna diskus hernija, ki popolnoma iztiskuje sprednji likvorski prostor duralne vrece, hrbtanjeca je nekoliko odrinjena, blago je zožen tudi desni lateralni recesus, signala medule primeren. Manjše protruzije diska na nivoju T8-TH9 (dorzalno vidna parcialna ruptura anulusa fibrosusa) in TH11-L1 pomembnih utesnitev ne povzrocjo.
Hvala za odgovor in LP!
Pozdravljeni,
izvid kaže na precej izražene obrabne spremembe v vratnem in prsnem delu hrbtenice, ki so po vsej verjetnosti nastale kot posledica prisiljene drže. Simptomi, ki jih opisujete, v celoti sovpadajo s spremembami v vratnem delu. Zelo pozitivno je to, da v nobenem prostoru ne gre za ogroženost hrbtenjače (medule), ki bi zahtevala nujen operativni poseg.
Priporočam vam pregled v eni od naših ordinacij. S seboj prinesite vse izvide in slike. Na podlagi klinične slike vam bomo lahko natančno svetovali glede možnosti in uspešnosti nadaljnjega zdravljenja.
Posredujem vam povezavo do kontaktnih informacij za naročilo: http://mo-gy.si/ordinacije-5/
Lep pozdrav,
Pozdravljeni
Lepo prosim, če mi lahko obrazložite kaj pomeni sam izvid, ter vaše mnenje glede možnosti in uspešnosti zdravljenja brez operativnega posega.
MR SPINALNEGA KANALA LUMBALNE HRBTENICE:
Standardne sekvence.
Sinistrokonveksna deviacija. Lordoza je primerna. Zmerna spondiloza. Znaki zmerne degeneracije diskov. Višine i.v. prostorov so ohranjene.
Na T1 hipo ter T2 hipointenzivna sprememba korpusa L4. Glede na heterogen matriks in razmeroma dobro omejenost je diferenciralno diagnostično lahko enhondrom. Potrebna je primerjava tudi z rtg posnetki. Glede na leta je namreč potrebna izključitev druge etiologije.
Artroza malih sklepov ter zadebeljena ligamenta flava.
Nivo L2-L3 manjša koncentrična protruzija brez pomembnejših zožitev.
Nivo L3-L4 do 3 mm velika koncentrična ter obojestransko intrakanalikularna protruzija z delno utesnitvijo lateralnih recesusov. Foramna sta nekoliko ožja, prehodna.
Nivo L4-L5 do 4 mm velika koncentrična protruzija s fisuro v posteriornem anulusu desno. Ob izrazitih degenerativnih spremembah malih sklepov sta utesnjena oba lateralna recesusa. Foramna sta nekoliko ožja, predvsem levo. Spinalni kanal je zožen na cca 13 mm v AP premeru. V laterolateralnem pa meri do 8 mm.
Nivo L5-S1 manjša koncentrična protruzija brez pomembnejših zožitev.
Radikularna cista S1 obojestransko.
Znaki Baastrup.
Signal prikazane medule spinalis je v mejah normale.
Opravila sem še SCINTIGRAFIJO OKOSTJA kjer so mi napisali:
Ciljano slikamo ledveno hrbtenico in medenico z obkolčjem v PA in AP projekciji. Vidna je sinistrokonveksna skolioza ledvene hrbtenice. V njej in v torakalni hrbtenici so povdarjeni intervertebralni sklepi in trnasti izrastki. Patološkega kopičenja radioindikatorja ni videti (MR L4,RTG) le kje drugje.
Že vnaprej se vam zahvaljujem za vaš odgovor in mnenje.
Hvala in LP!
Marinka
Pozdravljeni,
v prsnem in ledvenem delu gre za številne izražene obrabne spremembe, ki pa niso kritične. Težave, ki jih sicer ne opisujete pa vam najbrž povzročajo spremembe v ledvenem delu od L2 do S1. Radikulatrna cista v predelu S1 je verjetno posledica vnetja. Redčenje kostne strukture vretenca L4 ni resna sprememba, kar je razvidno tudi iz izvida scintigrafije. Ukrivljenost hrbtenice je po vsej verjetnosti posledica bolečin, saj telo samo posledično razvije t.i. protibolečinsko držo.
Menim, da operativni poseg ni nujen, morda je edini razlog cista v predelu S1. Vse je odvisno od simptomov.
S tehnikami manualne medicine uspešno zdravimo številne podobne primere. Priporočam vam, da se naročite na pregled v eno od naših ordinacij, s seboj pa prinesete tudi vse izvide in slike. Na podlagi klinične sike vam bomo lahko natančno svetovali glede možnosti in uspešnosti zdravljenja.
Posredujem vam povezavo do kontaktnih informacij: http://mo-gy.si/ordinacije-5/
Lep pozdrav,
Pozdravljeni,
lepo prosim za razlago MR izvida:
Že več let imam bolečine v vratu, še posebej močno pa so se začele pojavljati po operaciji na ledvenem delu hrbtenice (opravljena mi je bila TPF in IK deza, dekompresija lat.recesusa L4-L5 oboj.) leta 2013. Bolečine se širijo od vratu navzdol preko obeh ramen, širijo se preko obeh rok na notranjo stran komolcev. Vedno pogosteje se mi pojavlja mravljinčenje in mrtvenje prstov na obeh rokah. Poleg tega me ob globokem vdihu boli preko prsi in imam občutek kot da je dihanje oteženo,kot bi me hotelo zadušiti. Ob daljšem sedenju in sklonjeni glavi se mi pojavlja slabost, prav tako se slabost pojavlja vedno pogosteje tudi ponoči zaradi česar se tudi zbujam. Zaradi teh težav sem opravila MR cervikalne in torakalne hrbtenice, ki vam ga posredujem, ter vas prosim za vaše mnenje glede težav. Naj omenim, da delam z računalnikom in da je moje delo izključno sedeče.
MR CH:
Preiskava je bila opravljena v standardnih T1,T2 sekvencah, v aksialni in sagitalni ravnini.
Primerno oblikovana cervikalna lordoza v sagitalni ravnini.
Zmerne začetne degenerativne spremembe skeleta vratne hrbtenice.
Začetne degenerativne spremembe intervertebralnih diskov z znižano višino intervertebralnega
nivoja C6-C7.
Degenerativne spremembe kažejo tudi disk v nivoju C5-C6, kjer se kaže posteriorna protruzija.
Medula je videti primerne debeline in kaže normalen signal.
V aksialnih rezih je v nivoju C4-C5 spinalni kanal primerno širok.
V nivoju C5-C6 kaže manjše posteriorne naplastitve oz. najverjetneje kalcinacijo v posteriornem longitudinalnem ligamentu. Lahko gre tudi za manjšo centralno protruzijo diska brez izrazitejše stenoze recesusov.
Nivo C6-C7 pa kaže dokaj obsežne robne naplastitve na korpusih obojestransko s posledično stenozo obeh foramnov. Bistvenih razlik v stopnji stenoze med levo in desnostransko ni videti.
Nivo C7-TH1 ne kaže posebnosti.
Zaključek:
Stenozantne spremembe spinalnega kanala predvsem v nivoju C6-C7 obojestransko ter v nivoju C5-C6 centralno. Obsežnejših utesnitvenih sprememb ali herniacij diskov ni videti.
MR TH:Na nivoju T6-TH7 je vidna dorzalna fokalna desnostranska paracentralna diskus hernija, ki popolnoma iztiskuje sprednji likvorski prostor duralne vreče, hrbtenjača je nekoliko odrinjena, blago je zožen tudi desni lateralni recesus, signala medule primere. Manjše protruzije diska na nivoju T8-TH9 (dorzalno vidna parcialna ruptura anulusa fibrosusa) in TH11-L1 pomembnih utesnitev ne povzročijo
Iskrena hvala za vaš odgovor in razlago!
ale07.
Pozdravljeni,
posledice operativnega posega na hrbtenici vsekakor imajo vpliv na sodelovanje mišic. Vendar to ni edini vzrok težav, spremljajo jih tudi obrabne spremembe in prisiljena drža. Obstoječe stanje je verjetno kombinacija vseh dejavnikov.
V vratnem delu hrbtenice, na nivoju C6-C7 niso sveže, na to kažejo obsežne naplastitve, kar pomeni, da so prisotne že več kot 10 let in pomenijo posledico na obrabne spremembe medvretenčne ploščice v tem delu.
Velika posebnost pa je hernija v prsnem delu hrbtenice, ki je zelo redka. V tem delu so sicer znaki odrinjenosti hrbtenjače, vendar je pozitiven podatek, da je signal medule primeren.
Kar se tiče vratnega dela: prostor C6-C7 lahko vpliva na težave pri dihanju, ki jih opisujete, lahko je tudi posledia omenjene hernije v Th delu.
Dejstvo je, po operaciji je potrebna določena rehabilitacija, ki je povsem individualna, mišična in vezivna tkiva v delu posega, morajo najti novo ravnotežje.
Za bolj natančen nasvet glede možnosti in uspešnosti nadaljnjega zdravljenja je potrebna kliinčna slika, ki jo pridobimo ob prvem pregledu. V kolikor se odločite za zdravljenje pri nas, vam posredujem povezavo do kontaktnih informacij: http://mo-gy.si/ordinacije-5/
Lep pozdrav,
Pozdravljeni,
pišem v imenu mojega očeta. Že leto dni ima neznosne bolečine v križu (spodnji del – malo nad trtico)… bili smo tudi v bolnici, kjer smo bolečine opisali… nakar so narediti Ct in ugotovili rak na debelem črevesju – naj povem tudi to, da je bil oče bolnik Ulcerozni kolitisa.
Najprej je dobil stomo novembra 2013, nato so sledite kemoterapije v Ljubljani… med časom kemoterapij (ima kemoterapijo z biološkimi zdravili) mu je bolečina v križu malo popustila. Z novo kemoterapijo, pa so bolečine postale zoped zelo neznosne. Mislili smo, da zaradi spremembe kemoterapije… ampak, odpeljali smo ga k osebnemo zdravniku kjer je dobil napotnico za RTG LEDVENE HRBTENICE IN L/S PREHOD:(N)
IZVID JE SLEDEČI: Klinično vprašanje: Sy lumbadle
RTG ledvene hrbtenice:
Zmerna IV hondroza L5/S1.
Začetna spondiloza s posameznimi nastajajočimi premostitvenimi osteofiti in sicer v nivoju L2-L3 in TH11-L1.
Korpus TH 11 je anteriorno znižan za cca.20% – začetno posedanje?
Osteopenija.
to je pisalo na izvidu.
Naj povem, da oče jemleje proti bolečinke tablete Tramal 200mg te mu malo oblažijo bolečino, je dobil tudi močnejše protibolečinske ampak te mu bolečino še povspešijo. Lahko samo sedi, v ležečkem položaju ne mora biti zato tudi spi sede.
kaj nam predlagate, kam se naj obrnemo ali kaj naj naredimo?
hvala za vaš čas in odgovor!
Lep pozdrav
Erika Črnčec
Pozdravljeni,
izvid opisuje številne obrabne spremembe, ki pa niso sveže, temveč starejše od petih let. Stanje obrabnih sprememb nikakor ni kritično, verjetno omenjeno stanje ob odsotnosti rakavega obolenja ne bi povzročalo težav. Spremembe na hrbtenici namreč ne povzročajo težav, ki jih opisujete. Morda bi vašemu očetu pomagala nežna masaža, ki bi omogočila sprostitev mišic in povečanje krvnega obtoka, morda tudi protibolečinska terapija z metodo TENS.
Če živite v bližini Maribora, se lahko naročite na kratek posvet v moji ordinaciji. S pomočjo pregleda in posveta, ter natančnega pregleda vseh izvidov in slik bi vam morda lahko podal tudi bolj natančen nasvet glede možnosti nadaljnjega zdravljenja.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni.
Tudi jaz pišem v imenu svojega očeta. Vse skupaj se je začelo dobro leto nazaj, po nenadnih močnih bolečinah v spodnjem delu hrbtenice in potrditvijo pljučne embolije. (oče pred tem zdrav, športno aktiven, brez poškodb ipd., nekadilec, star 56 let). Zdravljenje uspešno, bolečine se nadaljujejo, večji odmerki zdravil, opravil je obremenitveno testiranje na kolesu, ki kaže vse ok. Po približno pol leta čakanja opravljena tako scintigrafija kot magnetna resonanca. Scintigrafija pokaže povečano osteoblastno aktivnost v TH6, tudi primarni ali sekundarni malignom ni izključen. Bolečina se nadaljuje, je pasasta, tiščoče narave, ni odvisna od fizičnega napora (oče je v bolniški) in ne od gibanja. Tudi po MR je bil podan sum na hemangiom. Po 1 letu konstantnih bolečin končno napoten k novim ortopedom. Na hrbtenici 2x opravijo biopsijo in nazadnje naredijo vertebroplastiko TH6. To je bilo meseca novembra. Malenkost pomagajo protibolečinske tablete, vendar je to samo izhod v sili. Oče je še vedno v bolniški, redno se giblje in izvaja aerobno fizične aktivnosti. Izboljšav po več kot 1 letu trpljenja še vedno ni! Malignom naj bi se zmanjšal in naj bi bilo bolje..? Minilo je 4-5 mesecev (vmes je bil še na rehabilitaciji Zreče) in ni nič bolje. Bolečina še vedno konstantno prisotna, kakšen dan bolje, naslednji dan za znoret, nemogoče tako živet. Sedaj čaka na ponovno MR, ki mislim, da bo čez 2 meseca in potem spet tema in na sam začetek začaranega kroga.
Prosim za kakršnokoli mnenje, pomoč…ker res ne vemo več na koga se naj obrnemo?
Najlepša hvala in lep pozdrav,
Mateja
Pozdravljeni,
v vašem primeru resnično težko svetujem glede možnosti nadaljnjega zdravljenja. Lahko, da rehabilitacija ni bila najbolj uspešna, lahko je vzrok kaj drugega. Tovrstni primeri so za zdravljenje z manualno medicino čista kontraindikacija, saj lahko pride do poškodbe prizadetega vretenca.
Priporočam, da natančno sledite navodilom onkologom in ortopedom.
Lep pozdrav,
Spoštovani!
Včeraj sem dobila izvid RTG celotne hrbtenice, ker me zelo boli v predelu vratu in križa. Naj povem, da sem delala v sedečem položaju za računalnikom cca 38. let. Je pa res, da že kot mlado dekle sem imela nekako krivo hrbtenico.
Moj izvid se glasi> Začetna hondoza C5-C6 in C6-C7.
Levostranska skolioza TH s spondilofiti na srednjih segmentih
Desnostranska skolioza LSH-S skolioza torokolumbalnega dela hrbtenice
Sacrum acutum – poudarjen LS kot
Hondroza LS prehoda.
Sedaj me zanima,kaj to pomeni in kam naj se naročim ali k ortopedu(imam že napotnico),ali bi prej poskusila še pri fizioterapevtu.
Naj še povem, da je hči bila pri 12. letih operirana za skoliozo in ima vstavljene CD inšturmente. Takrat je imela diagnozo,da je to podedovala po materi, vendar meni ni nikoli nihče povedal,da bi imela skoliozo.
Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav!
Mili
Pozdravljeni,
dolgotrajna prisiljena drža v sedečem položaju je povzročila izražene obrabne spremembe v predelu vratne hrbtenice, v prsnem delu so prisotni tudi izrastki na posameznih vretencih, kar pomeni, da spremembe niso sveže. Prav tako so obrabne spremembe prisotne v spodnjem delu, med ledvenih in križnim delom hrbtenice. Sacrum akutum je dedna posebnost, ki pa ne povzroča nobenih simptomov. Naj še dodam, da otroška skolioza nikakor ne more biti dedna, gre za idiopatsko bolezen, katere vzrok je (še do danes) neznan. Skoliotične spremembe, ki so navedene v vašem izvidu pa so posledice bolečin, gre za t.i. protibolečinsko ukrivljenost, do katere pride zaradi razdraženosti živčnega pleteža.
Omenjene težave uspešno zdravimo s tehnikami manualne medicine. Priporočam, da se naročite na pregled, s seboj pa prinesete tudi vse izvide in slike.
Lep pozdrav,