pomanjkanje testosterona
Pozdravljeni
Soprog (30let) je bil pred 10 meseci popolnoma brez energije, brez libida, z hudimi nihanji razpoloženja… Osebna zdravnica ga je poslala k endokrinologu, saj je imel zelo nizek testosteron (pod 1). Pri endokrinogu so mu ponovno vzeli kri, kjer je bil testosteron nekoliko višji a še vedno globoko pod mejo za njegovo starost. Naj povem še to, da se akrivno ukvarja s športom (vzdržljivostni šport- 8-10 treningov na teden). Zaradi tega mu je endokrinologu rekla, da mora treninge omejiti oz zmanjšati njihovo intenzivnost. To je tudi naredil. Stanje se je nekoliko izboljšalo, imel je sicer nekoliko več energije, vendar nikakor ne enako, kot pred tem. Pred enim tednom se je stanje ponovilo, kljub temu, da treningi niso niti slučajno tako intenzivni in, da zaradi poškodbe mesec dni sploh ni treniral.
Zanima naju, kaj je za narediti? Ali zdravljenje s testosteronom pride v poštev? Endokrinolog mu je takrat rekel, da ne bosta zdravila s testosteronom, ker naj bi bilo po zmanjšanju treningov bolje.
Glede na to, da se trudiva zanosit, bi rada zadevo rešila čim prej.
Najlepša hvala in lep pozdrav
Spoštovani!
Moški, če mu dodajamo testosteron, postane neploden. Pri nekaterih začasno (to je metoda kontracepcije), lahko pa tudi trajno.
Preden se endokrinolog odloči za nadomeščanje testosterona gotovo opredeli, kateri vzrok je za nizek testosteron. Zato opravi številne laboratorijske preiskave (že samo urolog pregleda pred predpisom testosterona vsaj prolaktin, LH, FSH, TSH, železo, transferin, TIBC… saj so vzroki hipogonadizma lahko zelo različni – takole enostavno s predpisom testosterona se zdravi samo starostni hipogonadizem z laboratorijskimi parametri, ki usrezajo moški menopavzi. Vzroki pa so lahko tudi drugi, lahko tudi taki, ki zahtevajo resno zdravljenje, ne zaradi seksa, ampak npr. tumorja, hemokromatoze… skratka bolezni, ki so lahko življensko nevarne (tumorji testisa, tumorji hipofize, HIV…).
Pa ste res obiskali endokrinologa v UKC Ljubljana? V marsikateri manjši bolnišnici se endokrinologi s tem ali ne ukvarjajo ali pa si niti ne morejo privoščiti vseh preiskav. Ali so laboratorijske preiskave pokazale, da gre za tako vrsto hipogonadizma, ki ne zahteva npr. MRI glave ali UZ testisov ali pa so bile vse te preiskave napravljene in le vi pretirano skrbite?
Omenjate vrednost testosterona 1. V kakšnih enotah pa? Kolikokrat pa je bilo to izmerjeno? Pišete, da se je ponovilo – torej ste ponovno določili vse mogoče laboratorijske parametre in je testosteron spet nizek – ampak za kakšen hipogonadizem pa je šlo glede na LH in FSH ter druge preiskave – hipogonadotropni? hipergonadotropni? Seveda je lahko pretiravanje s športom vzrok teh težav. Ampak le, če ste prepričani, da ni kaj resnega.
Nadomeščanje testosterona npr. napravi moškega neplodnega (po mehanizmu negativne povratne zanke) – dajanje testosterona je ena od metod raziskav moške kontracepcije. Če je vprašanje še oploditve, spermijev – potem ne pride v poštev za dvig testosterona pri moškem sam testosteron, temveč se povišanje testosterona doseže s predpisovanjem tamoxifena ali klomifena.
Ena sama meritev testosterona ne pomeni kaj dosti, predvsem pa se vrednoti skupaj z rezultati drugih preiskav. Ali je bila opravljena vsaj zjutraj pred 10h?
Skratka, predlagam vam pregled pri endokrinologu – pri mlajših moških predpisovanje testosterona brez da bi poznali vzrok nikakor ni primerno. Če je vse zgoraj navedeno opravil in ni nič – potem pa predlagam da se zamislita – če je poklicni športnik bo morda moral zamenjati poklic – ali mu ni telo dalo že dovolj jasnih znamenj?
Pa še to: nekateri športi prispevajo k znižanju (vzdržljivostni), drugi pa k zvišanju testosterona. Uporaba nedovoljenih poživil vsekakor povzroči lahko zelo dolgoročna ali celo trajno znižanje.
Spoštovani
Najprej se Vam opravičujem za prvo sporočilo. Pisala sva popolnoma nepripravljena, brez izvidov endokrinologa (bila sva namreč na morju).
Tokrat Vam pišem vrednosti, ki so bile izmerjene: S-Testosteron 1,88 nmol/l. Kri je bila odvzeta ob devetih zjutraj na tešče. Pri endokrinologu pa so bili izvidi naslednji: S-testosteron prosti 16,1 pmol/l, S-testosteron 8,7nmol/l. Vsi ostali izvidi so bili normalni (korigirani kalcij, S-Urat, S-SHBG, S-Glukoza, S-Kreatinin, oGF (MDRD), S-Bilirubin celokupni in direktni, S-Proteini, S-Albumin, S-kalij, S- Natrij, S-Klorid, S-Kalcij, S-Fosfat, S-A.Fosfataza, S-železo (III), S-Sečnina je bila nekoliko povišana 8,0 mmol/L). Kar se ostalih hormonov tiče: LH 1,51, FSH 1,71 (na žalost ni enot, piše le na spodnji meji normale), Prolaktin 6,6 (normalno), Feritin 136 (normalno), IGF1 229 (normalno).
Endokrinog je zaključil , da gre za funkcionalni hipotalamični hipogonadizem, kjer koncentracije testosterona močno nihajo.
Ker je torej stanje sedaj slabše kot je bilo takrat (mislim na njegovo počutje, libido, utrujenost,..), verjetno priporočate ponovni obisk endokrinologa?
Ali sicer obstaja kakšno zdravljenje za take primere? Saj veste, človek bere stvari po internetu in ne ve, kaj naj verjame. Na Pub.Med sva brala povzetek nekega članka, ki opisuje hipotalamični hipogonadizem pri vzdržljivostnih športnikih, ki so ga zdravili s Tamoxifenom. Se to dela tudi pri nas?
Vem, da je najlažje reči človeku, naj preneha s športom, vendar soprog se z njim ukvarja od 7leta starosti in ko je vmes zaradi tega prekinil za dober mesec, enostavno ni bil več isti- slabe volje, razočaran, zdolgočasen,…Najlepša hvala za prvi odgovor. Zelo ste nama pomagal. Lep pozdrav
pozdravljeni !
Imam 43 let sem nekadilec in se aktivno ukvarjam s športom. Pred približno 4-imi leti sem se začel počutiti hudo utrujen, v roku enega leta sem izgubil prbl. 6 kg mišic, nobene moči, volja do spolnosti je padla…
Po naključju sem opazil članek, ki je enake simptome povezoval z upadom testosterona, nakar sem si dal v dopoldanskih urah izmeriti vrednosti celokupnega T. Ta je bila:
2.3 nmol/L (9,9-27,8)
Dobil sem napotnico za endokrinologa in na naslednji meritvi testosterona in vseh ostalih hormonov je bila vrednost:
celokupnega: 6,11 nmol/L (9,9-27,8)
prostega: 18.7 pmol/L (ref.vrednosti ne poznam)
Zdravnik je ugotovil značilnosti funkcionalnega hipogonadizma in me naročil še na vse dodatne preiskave: MRI glave, IGF1, STH, kortizola, ACTH, FSH, LH, D-HEA-S….
Preiskava MRI ni prikazala patologije,prav tako je bilo vse v redu z ostalimi hormoni.
Na naslednji meritvi testosterona so bile vrednosti:
celokupni: 9,6 nmol/L (9,9-27,8)
prosti: 36;5 pmol/L
Hipogonadizem so izključili.
Na zadnji meritvi novembra lani so bile vrednosti:
celokupni: 8,01 nmol/L (9,9-27,8)
prosti: 29,7 pmol/L
Zdravnikov zaključek: celokupni je res nekoliko znižan vse ostalo je pa v redu.
Ponovni pregled čez 1 leto. septembra 2013
Tako…
1x na leto opravim vse meritve, ki hipogonadizem izključujejo kljub temu, da vrednosti testosterona ne dosegajo niti spodnjih mej.
Rezultate dobivam domov po pošti in zdravnika sem v vsem času videl 2x.
Prav tako nikoli nisem izpolnil AMS vprašalnika,ki ga nekateri navajajo.
Počutje pa je isto kvečjemu slabše.
Za vaše mnenje se vam iskreno zahvaljujem.
Spoštovani!
Združil sem obe vaši vprašanji.
AMS vprašalnik je vsekakor smiselno izpolniti, saj če razmišljamo o nadomeščanju, je potrebno imeti dokumentirano, da so težave. Izpolnite ga lahko npr. tule: http://www.urologija.si/vprasalniki4.php
Morda ga izpolnjenega natisnete in prinesete k zdravniku s seboj.
Sam nisem endokrinolog, zato praktičnih izkušenj s tem nimam. Predlagam, da poskusite o vašem problemu zainteresirati katerega od endokrinologov UKC Ljubljana. Po mojem mnenju (ki pa ni nujno točno), je vaš prosti testosteron zelo močno znižan, saj so normalne vrednosti 310 – 1040 pmol/l, vi pa pišete, da je vrednost pod 30 pmol/l – se pravi več kot 10x znižana.
Problem nadomeščanja testosterona je negativna povratna zanka – posledično zmanjšanje endogene produkcije in nejasnost dolgoročnih učinkov – čeprav je res, da bolniki, ki imajo npr. zaradi raka odstranjena oba testisa, so na doživljenski hormonski nadomestni terapiji z injekcijo Nebida vsake 3-4 mesece.
Omenjate tamoxifen. Druga možnost je klomifen. Sam bi razmislil o predpisu ene od teh možnosti (osebno jih nisem preizkusil, so pa jih za podobne situacije priporočili kolegi iz ZDA oz. iz Belgije) – jemlje se npr. 2 meseca, potem pa se preneha in vidi, kakšen je učinek. Odmerek: klomifen 2x 25 mg dnevno (2x pol tbl) 2 meseca. Potem pa prekiniti in izmeriti ter opazovati, kaj bo. Druga varianta poskusa zdravljenja (s tamoksifenom): 20 mg dnevno 3 mesece. Če nič od tega ne bi pomagalo, je še vedno mogoče preiti na nadomeščanje testosterona. Nadomeščanje testosterona kot takega ne pride v poštev, če planiranje družine še ni zaključeno.