Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Čpranje mleka:adaptirano mleko

Čpranje mleka:adaptirano mleko

Pozdravljeni,

na vas se obračam, ker ste mi že večkrat pomagali s strokovnimi in življenjskimi nasveti.
Naša princeska, ki se je rodila z dopolnjenim 27.tednom, je pred nekaj dnevi dopolnila 3mesece. Do sedaj sem si črpala mleko (5 obrokov) in dodajala moje zamrznjeno mleko (2obroka)Ker je mož odšel nazaj v službo, doma imamo pa še 3-letnika (začasno ne hodi v vrtec), je priložnosti za črpanje manj, ker starejši sin zahteva kar veliko pozornosti pa tudi hranjenje mlajše traja kar dolgo ( s podiranjem kupčkov in njenim zvijanjem lahko traja nekje 45min). Pogostost črpanja se je zato zmanjšala, dodajati bom morala adaptirano mleko. Zavedam se prednosti mojega mleka-predvsem imunološke in hčeri bi rada ponudila le najboljše (še posebej zato, ker je nedonošenček), zato me zanima, kako hudo jo bom “oškodovala”, če bo dobivala adaptirano mleko. Bo res manj odporna? Črpati nameravam dokler bo mleko, vendar se bojim, da bo zaloga kmalu usahnila.

Zahvaljujem se Vam za odgovor.

Draga STICKY,

materino mleko je res bogato z zaščitnimi snovmi, še zlasti, če je otrok dojen. Pri hranjenju z izbrizganim mlekom (kar je seveda nujnost pri nedonošenčkih) je mleko že bolj osiromašeno, saj v njem ni več živih celic, tudi imunoglobulinov (zlasti velikih molekul, tim. sekretornih Ig) je manj, saj se nalepijo na steno stekleničke.
Raziskave kažejo, da so nedonošenčki po tem, ko dosežejo korigirano starost 1-2 mesecev, enako odporni (in enako dovzetni) za bakterijske in virusne okužbe kot donošeni vrstniki. Razlike v zbolevanju med tistimi, ki so bili hranjeni izključno z materinim mlekom in tistimi, ki so rasli ob nadomestkih, so sicer dokazljive s statističnimi analizami, a so v resnici tako majhne, da so življenjsko gledano komaj pomembne. Drži pa, da predvsem virusne bolezni dihal potekajo pri nedonošenčkih bistveno težje in z več posledicami – take okužbe pa se da najbolj učinkovito preprečevati s higienskimi ukrepi in izogibanjem virom okužb (torej tudi s tem, da bratec ostane doma in ne hodi v vrtec, ko so epidemije raznih virusov na pohodu).

Ta uvod ni namenjen temu, da bi se vi še bolj “žrla”, da vaša princeska ni dobila (oz. ne dobi) dovolj obrambnih snovi z mlekom, ampak v pojasnilo, da je materino mleko le kamenček v mozaiku vzpostavljanja obrambe organizma dojenčka. Če ste uspeli vzdržati 3 mesece, je velika verjetnost, da vam mleko ne bo popolnoma usahnilo in bo ostalo še toliko, da bo predstavljalo en obrok. Če pa ne, ne bo nobene “panike”. Živite čim bolj sproščeno, bodite čim več zunaj in se vsi v družini varujte okužb.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Najlepša hvala za Vaš odgovor. Ste me malo pomirili. Kar se tiče preprečevanja okužb pa nameravamo bratca obdržati doma do konca aprila, vsi pa si razkužujemo roke-le dedka in babico je bilo treba navaditi na to. V stiku z zunanjim svetom sta le očka in dedek (služba, trgovine) ostali del družine pa le ko gremo kaj ven na sprehod-v tem vremenu zelo poredko 🙁 ali k zdravniku (pa še to se za cepljenja zmenimo tako, da dobi čim več cepiv naenkrat, da ne hodimo preveč okrog zdr.doma). Tako bo nasl.cepljena za pneumokok (2.doza) dobi Synagis (5.doza) potem davica-tetanus…(2.doza) In še rota virus (2.doza). Pediatrinja pravi, da se lahko vse cepi naenkrat. Kakšnega mnenja ste Vi?

Hvala, lep snežni pozdrav.

Draga Sticky,

drži, da lahko dobi vse našteto skupaj – še zlasti to velja za Synagis, ki ni cepljenje, ampak pasivna zaščita – protitelesa. “Težava” je le v tem, da je v primeru sopojava (npr. vročina) težko določiti “krivca”. A ker so po vsem naštetem sopojavi vseeno redki, prehodni in nenevarni, je pravzaprav vseeno. Si pa zato prihranite eno pot med potencialne darovalce virusov…

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close