Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Parodontologija Smrdeča dlesen nad popravljenim zobom

Smrdeča dlesen nad popravljenim zobom

Pozdravljeni!

Približno 2 leti nazaj se mi je šestica zgoraj odlomila na pol. Zobozdravnica je tisti zob nekako “zacelila”. 4 mesece nazaj sicer petica zgoraj (na drugi strani ) sicer zdravljena ( imel sem belo plombo ) , kar naenkrat poči in gre na pol. Sedaj zadnje mesece opažam ( mogoče je bilo že prej vendar ne vem ), da mi ob šestici zgoraj ( tisti zaceljeni ) smrdi dlesen , ko podrsam po njej. Prav tako mi ob nitkanju ( včasih ) teče tam kri. Če večkrat podrgnem in “očistim” tisto mesto je vredu za nekaj ur.

Dlesen mi smrdi samo nad tistim popravljenim zobom. Drugod je normalno in ne oddaja nobenega vonja. Moja dlesen je svetlo rožnate barve.

Vprašanje: Zakaj mi tam smrdi nad tistim popravljenim zobom ? A je z zobom kaj narobe(me (še) ne boli ta zob), ali je kaj drugega narobe?

Pozdravljeni,

ko se zob zlomi v oziroma pod nivo dlesni, so postopki plombiranja in protetične rehabilitacije zaradi nepreglednosti področja manj natančni. Pred saniranjem zoba je zato potrebno opraviti parodontalnokirurški postopek – kirurško podaljšanje klinične krone, pri katerem se odstrani del dlesni in obzobnih tkiv, ki pokrivajo lomno plombo. S tem omogočimo boljšo preglednost delovnega polja in s tem natančnejšo sanacijo zoba, kot tudi lažje čiščenje.

Brez tega postopka so plombe oziroma prevleke pogosto previsne, ali pa je obrobna zapora protetičnih izdelkov slaba; po domače povedano, med robom plombe/prevleke in robom zoba je prisotna špranja. Ustrezna ustna higiena tega kritičnega področja je zato omejena, kar ima za posledico nastanek zobne gnilobe in kroničnega parodontitisa.

Lep pozdrav, AM

Torej, to pomeni da bo morala zobozdravnica ponoviti vajo , s tem da bom moral iti še odstraniti del dlesni?

Ali se to lahko popravi kako drugače?

Kot rečeno, na podlagi opisanih težav sklepam, da bi bilo potrebno opraviti kirurško podaljšanje klinične krone. Na kakšen način se postopek izvede, se lahko oceni le na podlagi kliničnega pregleda in rentgenske analize. Najobičajneje pa le odstranitev dlesni ne zadošča, potrebno je odstraniti tudi pas čeljustne kosti okrog zoba.
Postopek je načeloma v domeni specialistov parodontologije.

New Report

Close