Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Bolezni prebavil (gastroenterologija) Gastroskopija v sedaciji

Gastroskopija v sedaciji

Spoštovani!

Na forumu sem zasledila, da izvajate gastroskopijo v sedaciji. Dva krat sem že poskušala opraviti preiskavo, pa mi zaradi strahu (sem anksiozna z napadi panike) in močnega refleksa “bruhanja” ne uspe. Ko me začne siliti na bruhanje, me zgrabi panika in nikakor ne morem normalno zadihat (čeprav so mi gastroskopijo delali z nazalnim aparatom skozi usta, ker imam nosnice preozke). Vem, da celo otroci prestanejo gastroskopijo, in me je zaradi tega prav sram.
Ko sem zdravnika vprašala za gastroskopijo v sedaciji, mi je rekel, da mi tudi to ne bo pomagalo. Čisto sem že obupana.
Drugače sem stara 38 let in me po obroku močno napihne in tišči v želodcu. Poleg tega sem shujala 7 kilogramov. Res je, da zaradi težav manj jem, ne jem več sladkega, vseeno pa imam na dan 5 obrokov in izguba kilogramov se noče ustaviti. Strah me je raka na želodcu (strah me je že čisto ohromil), jaz pa ne morem opraviti gastroskopije.

Razmišljala sem že o rtg želodca – če ne bi bilo vidnih sprememb, bi se lahko pomirila in gastroskopija ne bi bila potrebna.

Ker me strah pred rakom tako hromi, sem dobila tudi antidepresive, vendar z njimi še nisem začela.

Ali se sedacija lahko opravi, če jemlješ antidepresive (cipralex)?
Kako zgleda sedacija – ali strah povsem izgine in nato mirno preneseš poseg? Zakaj je zdravnik rekel, da mi tudi sedacija ne bo pomagala? Ali se med sedacijo kontrolira dihanje, puls, pritisk?

Vem, da sem zelo težavna in zahtevna, a vseeno bi bila vesela, če bi me z vašim odgovorom vsaj malo pomirili.

Hvala in lep pozdrav.

Pozdravljeni!

Gastroskopija v sedaciji se opravi z zdravilom midazolam (Dormicum). Učinek zdravila je različen od posameznika do posameznika, v večini primerov so osebe odsotne, nekateri tudi zaspijo. Nekateri so samo pomirjeni. Včasih sedacija ni učinkovita, če ljudje uživajo veliko zdravil za pomiritev pa tudi antidepresive. Vsekakor je vredno poskusiti. Med sedacijo spremljamo pulz ter saturacijo (koncentracijo kisika v krvi). Je pa ob oddaji napotnice potrebno napisati, da želite poseg v sedaciji.

Lp,Nataša Smrekar

New Report

Close