Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija dojenček in gh v koščkih

dojenček in gh v koščkih

Spoštovani

Zopet se obračam na vas ,ker ste mi že velikokrat pomagali.Naš 12mesečni fantek(korigirano 10mescev) noče jesti gh če so manjši koščki če mu pa spasiram pa poje.Prosim svetujte mi kako naj navadim sinčka da poje tudi hrano v koščkih.Ponudila sem mu tudi žemljico in takoj ko da v usta košček odgrize in se začne daviti.Ima spodaj 2 zobka zgoraj so mu trije pokukli ven.
Res bi bila vesela kakega nasveta .

Hvala za odgovor

Lp
Slađana

Draga Slađana,

na hitro in na silo ne boste nič uspešni. Poskušajte pasiranje počasi zamenjati s pretlačenjem z vilico, z velikimi koščki pa pač čakajte, pa magari do 2. leta 🙂

Fantu pa ne bo nič škodilo, če bo še nekaj časa mučil mamo in jedel lepo pasirano hrano. Tudi kakovost hrane ne bo nič slabša v primerjavi s tisto v koščkih.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani

Lepa hvala za odgovor .Ste me zelo pomirili,sem bila že čisto iz sebe,ko sem gledala druge dojenčke kako pridno jejo kruh,smoki, jabolkp,piškote…..našemu pa pe vedno moramo pasirati.
Imam pa še 2 vprašanja:
-Kako je s pregledom pri 1 letu v porodnišnici.Mi smo pri 6 mesecih imel pregled pri dr.Štucin in takrat so nam rekli da se vidimo pri 1 letu.Ali oni pošljejo vabilo ali ae je potrebno prej naročiti.
-Pa še vprašanje kako je s pregledom oči pri dojenčku.Hvala bogu nimamo nobenih problemov ampak kdaj se naroča za pregled pri okulistu.

Hvala za odgovore
Lep dan
Slađana

Draga Slađana,

za pregled pri dr. Štucinovi dobite vabilo po pošti – in to v korigirani starosti 1 leta (torej 1 leto od termina, ko naj bi se rodil, ne od datuma dejanskega rojstva).

K okulistu naročamo predvsem zelo nezrele nedonošenčke (rojene pred 30. tednom) in tiste, ki so imeli v porodnišnici več težav (zdravljene z višjimi koncentracijami kisika, respiratorjem, tiste, ki so imeli hude bakterijske okužbe). Če je bil v porodnišnici pregledan in je bilo vse OK, ni nobene potrebe za kontrole, še zlasti ne ob 1. letu, ko je za kakšno težavo zaradi nedonošenosti (tim. retinopatijo) že zdavnaj minila nevarnost.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Dr. Cerarjeva, ali vse nedonošenčke vabite nazaj k vam na pregled ali le tiste, ki kakor koli pašejo v vaše kriterije spremljanja? Je merilo koliko prej se je rodil otrok ali so merila bolj vsebinska?

Draga zonaeda,

imamo merila, po katerih vabimo otroke v našo ambulanto – predvsem je merilo porodna teža manj kot 1500 gramov (še zlasti, če je imel novorojenček težave z dihanjem, možgansko krvavitvijo, kakšno okužbo…). Vabimo tudi tiste, ki so bili “intenzivno” zdravljeni, predvsem z respiratorjem, izmenjalno transfuzijo.

Namen pregleda je predvsem “groba” ocena rasti in razvoja, ki nam pomaga pri “oceni” našega dela in pri kasnejšem odločanju pri “podobnih” nedonošenčkih. Neprecenljiv je tudi pogovor s starši – ki dajo nam marsikateri koristen nasvet, kako izboljšati naše delo ali razmere na intenzivni. Po nekaj mesecih doma (“z distance”) je to veliko lažje kot v času, ki ga prebijejo z otrokom na intenzivni.

Lepo se imejte,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Ja, se strinjam z vami. Po skoraj enem letu, ko je tisti stres mimo in ko sem se pogovarjala tudi z drugimi mamami, ki so dale skozi isto kot mi in “se najdemo” pri istih zadevah, na tiste tedne pri vas tudi sama gledam drugače.

🙂 Me zelo veseli, da ne izpolnjujemo teh kriterijev!

Srečno 2013 celotnemu kolektivu EINT!
Tjasa

Spoštovani Dr.Cerarjeva

Spet se vam oglašam in sicer z istim problemom glede hranjenja.Naš fantek Stefan še vedno zavrača večje koščke v hrani in vsakič ko je kakšni večji košček začne bruhati.Sem že čisto obupana in ne vem kako naj ga navadim da bo začel jesti tudi koščke,ker bo kmalu šel v vrtec mu tam nobeden ne bo pasiral.Bili smo tudi pri pediatrinji,ki je bila mnenja da bi morali na delovni terapiji(fizioterapiji) vaditi z njim kako ga navaditi na zvečenje ampak zaenkrat fizoterapevtka ni omenila tega kljub temu da smo omenili težave.
Kaj storiti da naš fantek začne jesti koščke in ali je to znak da je kaj narobe z njim?
Sem že malo obupana.

Hvala za odgovor

Lp
Slađana

Draga Slađana,

zakaj je vaš Stefan “tako trmast”, mi ni jasno. Še najverjetneje je, da bo kar naenkrat začel jesti tudi večje koščke in za razlog nikoli ne boste vedeli. Seveda je možno tudi, da gre za “preobčutljivost” refleksov v žrelni sluznici, ki se aktivirajo, čim vanje “zadane” kaj bolj konkretnega. Ta težava je pri zelo prezgodaj rojenih nedonošenčkih (kar pa Stefan ni bil) pogosta, a mine najkasneje do 2. leta.

Vsekakor se strinjam z vašo pediatrinjo, da bi bila napotitev k delovnemu terapevtu (ki ima zanesljivo kup bolj praktičnih nasvetov kot jaz) koristna.

Sicer pa jaz ne bi zelo skrbela, kolikor poznam vzgojiteljice v vrtcih, se znajo zelo prilagoditi – bodisi s pasiranjem hrane ali pa z načini, ki bodo Stefanu pomagale prenašati tudi večje koščke. Še zlasti ko bo videl svoje “sošolce”, kako se mastijo s kakšno dobro papico.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljena Slađana,

hotela sem vas samo potolažiti: vaš sin zveni podobno kot naša pupa-čeprav naša ni bila nedonošena. Do nekje 10. meseca je zavračala vso gosto hrano (tudi pasirano) in je živela samo na mleku. Ko je končno začela z gosto hrano, se je ravno tako davila na vsaki pikici. Tako smo pasirali tam nekje do 18. meseca, potem pa se ji je takorekoč čez noč odprlo 🙂 Zdaj je stara 22 mesecev in je kot profesionalec – je pa vse: meso, zelenjavo, sadje – sploh ni izbirčna. Mene tole ni pretirano skrbelo, ker sem bila po pripovedovanju moje mame jaz popolnoma enaka. Tako, da je mogoče to tudi dedno ???
Pa še to: nikoli ni bila zaradi nenavadnih prehrambenih navad slabokrvna in je nasplošno zelo zdrav otrok.
Mogoče nekaj trikov za navajanje na koščke: morate biti vztrajni in vsak dan ponuditi kaj nespasiranega-vendar ne puščajte otroka samega ko je. Vem, tole davljenje grozno zgleda, ampak otrok si s tem pridobiva izkušnje in se navaja na hrano v koščkih – v resnici mu ne bo nič hudega, če ga imate pod nadzorom. Če pa mu dajete samo pasirano hrano, mu ne daste priložnosti da se navadi.
Poskusite mu dati v roko košček banane – to je ena izmed prvih nepasiranih stvari, ki jo je hči začela jesti. Ker je mehka jo otrok sam spasira v ustih, tudi če še nima veliko zob. Dobro se obnese tudi sredica svežega kruha-vendar mu vi natrgajte kruh na majhne koščke.
Probajte mu dati faširano meso namesto zrezkov. Moja hči obožuje špagete z bolonjsko omako (lahko naredite samo iz govejega mesa). Uporabite najtanjše možne špagete in jih narežite na zelo kratke koščke (ko se otrok navadi, podaljšate koščke).

srečno 🙂

Evo, takega uporabnega nasveta sem se nadejala…

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni

Hvala maffi za spodbudne besede im dr.Cerar za potrpežljivost …..
Poročam kako nam gre.

Lp
Slađana

VESELE VELIKONOČNE PRAZNIKE

New Report

Close