Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Ah te buške

Ah te buške

Pozdravjena!

Sem mamica nagajivega 16 mesečnika. Kot večina mam se tudi pri nas spopadamo z buškami ( bolj ga pazimo slabše je). Predvsem je težava v tem, ker naš mali večinoma prileti na isto mesto, na sredo čela. Buško mu takoj po padcu probam hladiti, kar je sicer težko, ker mali ne pusti in se ponavadi dere kot sraka.
Problem je v tem, ker se mu buška ne uspe zaceliti do konca, ko ponovno pokasira novo buško. Kar pa mene najbolj skrbi pa je to, da mu le ta ne bi ostala. Pred časom jo je kasiral konec avgusta, začetek septembra, in še predno mu je izginila do konca je včeraj ponovno dobil novo.
Mesto na katerem je imel buško, se je dalo otipati, da je “trdo”, tudi barva buške ni še povsem izginila ( še vedno se je videla rdeča barva) in tudi, če sem otroka pogledala s strani se je buška videla, če sem ga pogledala naravnost, potem le ta ni bila vidna. je pa res, da se je buška v zadnjih cca 4-5 tednih zmanjšala, ni pa izginila.

Zanima me, kolikšna je verjetnost, da buška ne izgine, da ostane ztrdlina na čelu?
Koliko časa ponavadi traja, da buška popolnoma izgine?
Kaj lahko jaz kot mama naredim, za kurativo pri buškah, poleg hlajenja z gel vrečkami oziroma hladnimi obkladki?

Za odgovore se vam lepo zahvaljujem in vas lepo pozdravljam,

Meta

Draga Meta,

čisto prav imate, ko pravite “ah, te buške”. Lobanjska kost je res trda obramba, ki dobro ščiti možgane. A je prekrita s pokostnico, ki je polna žilic in živčnih – bolečinskih končičev. In ko se natrga (kar je ob udarcu skoraj pravilo), boli (dete se zato dere) in se lahko med pokostnico in kostjo nabere tudi malo krvi. Ta se v nekaj tednih razgradi, preostanek se posrka v limfne žile, hkrati pa draži kost, ki se na tem mestu zadebeli – kar se jasno tiplje ne le nekaj dni ali tednov, ampak včasih celo mesecev po udarcu. Tudi koža s podkožjem je zelo dobro prekrvljena – zato najprej vijoličasta, zatem modra in končno rumena podplutba. Ta izgine hitreje – a ne prej kot v 2-3 tednih.

Večina bušk iz zgodnjega otroštva izgine vsaj do takrat, ko začno fantje osvajati punce. Vseeno pa se danes – v dobi, ko so moderne “krtačke” ali obrite glave – tudi na kakšni čisto odrasli lobanji vidijo in tipljejo “bojne” poškodbe iz otroštva. Ampak moški trdijo, da jih to naredi bolj zanimive 🙂

A ker je to za vas slaba tolažba, vseeno skušajte zmanjšati tveganja za takšne buške – s tem, da umaknete iz njegovega okolja oglate, ostre robove (nekateri starši imajo v stanovanju vse vogale prelepljene z blazinicami) in seveda da v primeru, ko do buške tudi pride, zmanjšate njeno velikost s hlajenjem v prvih urah po udarcu. Čudežnega zdravila za preprečevanje bušk ali njihovo hitro zmanjševanje pa žal ni.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Najlepša hvala za vaš izčrpen odgovor.

Bi vas pa vseeno še nekaj dodatno vprašala. Kot nam je vsem znano, otrok ko pade, ponavadi ne pusti, da mu obolelo mesto hladimo z mrzlo krpo, ledom ali pa gel vrečkami ( ki jih imam vedno v zamrzovalniku a kaj ko mali ne pusti, da mu hladim obolelo mesto). Zato me zanima, ali mu lahko obolelo mesto namažem s kakšnim hladilim gelom, ki se dobi na tržišču. Ti geli po aplikaciji oziroma nanosu hladijo obolelo mesto. Ne vem pa, ali jih lahko uporabljam pri 16 mesečnem otroku? Če se to lahko dela, me zanima katere substane gel ne sme vsebovati. Namreč vem, da vse zadeve z mentolom do 3 leta niso dovoljene ( vsaj tako so me informirali).

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav,

Meta

p.s. drugače pa imamo pri nas robove vse zavarovane, težava nastane zunaj. Za našo malo kamikazo sta predvsem nevarna asfalt in tlakovci. Trava namreč ni dovolj zanimiva zanj :), ker se žoga prepočasi kotali :):)

Draga Meta,

večina gelov je prav varnih tudi pri 16-mesečnikih, še zlasti, če koža nad udarjenim mestom ni poškodovana. Svetujem, da se o tem pozanimate v lekarni – potem nabavite gel in ga najprej preskusite na majhnem delčku kože (npr. nekje na roki ali nogi). Če ne bo reakcije (ne le rdečica, bolj moteča bi bila oteklina, urtike), lahko ob “pravi” nesreči gel varno uporabite.

Mentolu bi se jaz izogibala tudi kasneje, pri nekaterih deluje zelo pekoče. Varen pa je Fenistil – ki je odličen tudi za prvo pomoč ob komarjevih pikih.

Pozdrav in čim manj bližnjih srečanj glave s podlago vam želim,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close