po operaciji raka prostate
Pozdravljeni,
lepo prosim za razlago priloženih izvidov, ki jih je prejel oče po operaciji oz. po odpustitvi iz bolnice.
Poleg tega me zanima kakšna je praksa zdravljenja.oz.. kako poteka nadaljnje zdravljenje. Do sedaj je namreč lečeči zdravnik očetu na vprašanje kakšni so izvidi in kaj lahko pričakuje v bodoče odgovoril, da je vse OK in da bo ob pravem času še vse izvedel. Oče ima vstavljen kateter, vmes so mu ga enkrat že vzeli ven, vendar so mu ga po enem mesecu ponovno vstavili. sedaj ga ima približno en mesec (ali ga mora kaj zamenjat – čisti ga redno), 16. 10. pa je naročen na pregled, vendar ne pri svojem zdravniku ampak na cistoskopijo. Urina ne more zadrževati, poleg tega pa mu urin uhaja tudi mimo katetra in mora imeti dodatno še plenice.
Do lečečega zdravnika nikakor ne pridemo (baje je tako zelo zaseden), oče od njega ni dobil nobene uporabne informacije, pa me zanima ali imamo svojci možnost, da se pri zdravniku zmenimo za sestanek na katerem nam pove kako zadeve stojijo? Kakšen pa je postopek da do zdravnika sploh pridemo? Ne moremo pa si privoščiti, da bi se pri njem naročili v privatni ordinaciji, ki jo tudi ima.
Hvala za vaše odgovore
Vanja
Spoštovani!
Priložena dokumentacija je sicer skopa, pa vendarle dovolj, da se da sklepati na situacijo. Lahko da bom kaj povzel napačno – tako kompleksno vprašanje zahteva več časa in bi vsak (tudi sam) tako stvar raje razlagal osebno, seveda v samoplačniški svetovalnici, potem ko bi se pogovoril z bolnikom, svojci in pregledal dokumentacijo. Kaj pa vseeno lahko rečem?
1. Izvidi pred operacijo niso kazali na tako hudo stanje (Gleason 7 v 1 stebričku), pri starosti nad 75 let in ob jemanju Marevana se postavi vprašanje smiselnosti operacije, kjer je precejšnja možnost za komplikacije, ki so se tudi zgodile.
2. Izvidi po operaciji – glede raka – Gleason 9, 40% prostate zajete, R1 resekcija – preraščanje, pa pokažejo, da je bila operacija skupaj z vsem slabim, kar je prinesla (kateter in tovrstne težave) smiselna, saj gre za zelo resnega raka. Če bi okrevanje po operaciji sledilo normalo, bi ob takem histološkem izvidu verjetno predlagali še dodatno obsevanje na Onkološkem inštitutu in hkrati hormonsko zdravljenje (injekcije na 3-6 mesecev in/ali tablete). Ker pa je prišlo do komplikacij s celjenjem anastomoze med mehurjem in sečnico je mogoče, da se bo obsevanje odložilo na kasneje ali pa celo izbralo samo hormonsko zdravljenje – precej je odvisno tudi od meritve PSA, ki se prvič opravi praviloma 2-3 mesece po operaciji. Če bo PSA 0.00 oziroma nižji od 0.2, je precej možnosti, da se bo čakalo in pozorno spremljalo PSA na 3 mesece. Če bo PSA več od 0.2 in manj kot 1.0, potem bi bilo smiselno obsevanje. Če bo PSA nad 1 ali če se bo zdelo, da je obsevanje problematično zaradi težav z anastomozo, je mogoče tudi, da se bo uvedlo samo hormonsko zdravljenje.
3. Kaj bo z uriniranjem – ali bo držal vodo in kako bo se razvijalo naprej, tega ni mogoče napovedati. Tega nihče ne ve in zato vam tudi nič ne morejo reči. Bo se videlo. Pri bolniku je prišlo do zapletov, zato postopek ni standarden, tudi “lečeči zdravnik” – verjetno mislite tistega, ki ga je operiral, sedaj ne more vedeti, kako se bo odločil: ob predvideni kontroli bo precenil stanje in se na podlagi tega odločil – kateter ven – da ali ne in ostalo.
4. Kateter v mehurju lahko ostane 4-6 tednov, vrečke pa menjavate na 2-3 dni, predpiše jih osebni zdravnik na naročilnico. Kaj lahko sami napravite – skrbite za optimalno hidracijo – toliko tekočin, da izloči 2 litra urina v 24 urah. Hrana primerna okrevanju – dovolj beljakovin, meso, mleko, vitamini… – to pomaga pri celjenju, hkrati pa tudi žveplo v beljakovinah, ki se izločajo v urinu, zmanjšuje vnetno dogajanje. Zdravnik lahko predpiše antiholinergik, npr. Emselex 7.5 mg dnevno, da se zmanjša draženje zaradi katetra. Kateter se sicer menjuje s strani osebnega zdravnika, vendar seveda v tem primeru, ko gre za stanje in zaplet po operaciji, to odpade in je smiselno, da se počaka in ravna tako, kot so svetovali v odpustnici.
Skratka – sprašujete kako stvari stojijo – kaj bo – tega ne more v opisanem primeru nihče napovedati, tega nihče ne ve, zato vam tega tudi ne povedo in tudi “lečeči” ne more nič smiselnega dodati. Dejstvo je, da je bila kljub vsem težavam, ki jih je zaradi operacije prestal in ki jih še bo, glede na zelo slab histološki izvid (Gleason 9) odločitev za operacijo edino pravilna. Kako naprej glede raka bo pokazal PSA – meritev v krvi (dodatno obsevanje da ali ne, kdaj….).
Ob cistoskopiji oz. ponovnem slikanju bodo kateter vsekakor odstranili, ali pa ga bodo ponovno vstavili nazaj, je odvisno od tega, kaj bodo našli. Če bodo kateter odstranili, potem bo pač čas, da se naslednjega pol leta uči držati vodo – koliko mu bo uhajala se ne ve. Če bo uhajala, bo v začetku nosil plenice, potem so pa še druge možnosti, tudi dodatne operacije, seveda če bo rak pod kontrolo. Večji problem je, če se voda zapira – če potem ne more urinirati – potem pa spet kateter. Kaj bo v konkretnem primeru, bo pokazal čas.
Torej – počakajte s kateterom na predvideno preiskavo, menjujte vrečke in skrbite za čimboljše okrevanje – hrano ter upajte, da se bo anastomoza zacelila in bo vrednost PSA, ki pokaže stanje raka, čim nižja. Uhajanje nekoliko urina ob katetru pa kaže na dražen mehur in je sicer neprijetno, vendar ni nič posebnega.
Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje – Center UROL
Spoštovani!
Ponovno se vam oglašam in vas sprašujem za vaše mnenje glede razvoja dogodkov. Oče je bil 16. 10. naročen na pregled, kjer mu je njegov zdravnik z aparatom (?) pregledali prostato in rekel, da je OK. Najprej je imel namen kateter odstraniti, potem pa si je premislil in ga ponovno vstavil. Razloga ne vem (oče ni vprašal). Mu je pa namesto katertra z vrečko dal kateter s čepkom (urin se zadržuje v cevki, ki jo oče prazni).
Kar se nadaljnjega zdravljenja tiče ni predlagano zaenkrat nič. Najbolj me je zmotilo, ker sem, glede na vaše besede pričakovala, da mu bodo izmerili vsaj PSA, pa mu ga niso. Vrednost tega naj bi bila tudi izhodišče za zdravljenje (samo hormonsko ali tudi obsevanje). Ali to pomeni, da je stanje tako slabo, da jim ne bi ta vrednost nič pomenila? Dobil je datum kontrole – junija 2013 (vmes čez dva meseca menjava katerta). Zanima me ali je možno, da mu kateter vmes odstranijo ali ga bo dejansko imel do junija 2013?
Oče je potem opravil odvzem krvi pri svojem zdravniku, dobljena vrednost PSA je 0.003.
Predvsem me zanima zakaj mu niso na pregledu preverili PSA niti ga niso napotili, da odvzem krvi opravi pri svojem zdravniku?
Hvala za vaše odgovore.
p.s. posvetovanje z vami je bilo predvsem zame zelo koristno in mi je razjasnilo marsikaj o čemer nisem imela pojma. Sem pa mnenja, da bi moral tak posvet s pacientom opraviti vsak operater oz. urolog, ko posatvi diagnozo RAK PROSTATE. Sploh starejšim ljudem je to v veliko pomoč, saj sami niti ne vejo kam naj pogledajo in se podrobneje seznanijo svojo diagnozo.
Spoštovani!
Glede PSA – očitno je pozabil ali pa ni poznal celotne zgodbe. Verjetno vas ni bilo zraven, da bi ga na to opozorili oziroma povedali, kakšno je očetovo stanje – da lahko skrbi sam zase, da se pripravlja še na ortopedsko operacijo itd.
Glede katetra – očitno je presodil, da mu bo lažje, če bo imel kateter ves čas noter – eni ga dobro prenašajo, drugi pa težko. Vsekakor je mogoče poskusiti z odstranitvijo, ki lahko povzroči kup sitnosti – zaporo vode – potem je potrebno dati kateter nazaj in seveda uhajanje – potem pa plenice in npr. urinal kondom. Kaj je konkretnemu bolniku lažje prenašati, je težko napovedati, najbolje je preizkusiti.
Ker je PSA pod 0.2, velja da je zdrav. Predlagam kontrolo PSA na 3 mesece, če bo PSA naraščal proti 0.2 oz. celo prebil to mejo, pa je potrebno ukrepati s predstavitvijo na Onkološkem in prošnjo za dodatno obsevanje in ob tem še hormonsko zdravljenje.