Spodnje perilo
Pozdravljeni,
imam malo čudno vprašanje, vendar vseeno; moje dekle vedno nosi spodnje perilo. Zanima me koliko je to dejansko zdravo za nožnico, ker koža tako ne diha. Dekle ima večkrat glivično vnetje, bolečine v spodnjem delu trebuha, poleti je imela vnetje mehurja in posledično ledvic…
Čeprav vedno uporablja bombažno perilo, ne vem kako je to dobro zanjo.
Lahko dobim vaše mnenje?
Lep pozdrav
Spoštovani,
iz podtona vašega pisma razberem, da ste bolj zagovornik vsaj občasnega nenošenja spodnjega perila. Postavili ste odlično vprašanje, saj je takih in drugačnih prepričanj med ljudmi veliko. Poglejmo torej, kaj je res.
Prva stvar, ki jo moramo razjasniti, je dihanje kože. To je popolnoma napačen koncept! Dihanje pomeni prenos kisika in v tem smislu koža ne diha popolnoma nič. To lahko hitro preizkusimo tako, da si zamašimo nos in usta ter poskusimo dihati s kožo. Ne bo šlo.
Nošenje spodnjega perila ali česar koli že na koži (oblačil, nakita, pokrivala, večinoma tudi uporaba krem) vpliva na tisti del kože, ki je v stiku s perilom, na druga tkiva ali organe pa ne. Zato vnetje mehurja ali celo ledvic z nošenjem spodnjega perila nima nobene zveze. Generacije in generacije deklet so celo prepričevali, da je tako ali drugačno perilo koristno za to, da si ne “prehladijo” jajčnikov ali ledvic, kar je čisto nasproten koncept od vašega. Z neprimernim perilom, ki je preozko ali neudobno, lahko povzročimo vnetje zaradi drgnjenja. Če je perilo tesno in/ali iz umetnih materialov, tako da ustvarja toplo, vlažno okolje, kjer se zadržujejo izločki – temu v medcini rečemo okluzija – pa lahko nastane vnetje, bodisi zaradi draženja, izločkov ali gliv, ki v takem okolju najdejo ugodne pogoje za pretirano razmnoževanje. Primer okluzivnega okolja je koža dojenčkov ali starostnikov pod plenico, tam je lahko težav zelo veliko.
Edine težave v rodilih, ki bi jih lahko povzročalo neprimerno /okluzivno/ perilo, je glivično vnetje nožnice, ko bi se to v nožnico razširilo z zunanjega spolovila.
Nošenje ali nenošenje perila, če upoštevamo teh nekaj osnovnih pravil in ustrezno skrbimo za osebno higieno, je stvar osebnega izbora. Področja spolovila ob tem ni potrebno dodatno “predihavati”, tako kot ni potrebno dodatno “zračiti” katerega koli drugega področja kože.
Pri ženskah s pogostim glivičnim vnetjem vedno priporočamo nošenje udobnega, zračnega, bombažnega perila; ni pa nobenih dokazov, da bi občasno odrekanje spodnjemu perilu vodilo v izboljšanje ali zmanjšanje pogostosti vnetij.
Lep pozdrav,