Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Urologija ponovitev CA prostate

ponovitev CA prostate

Po skoraj dveh letih se ponovno oglašam.

Oče je bil junija 2010 operiran zaradi raka prostate (laparoskopsko v Slovenj Gradcu pri dr. Zupančiču) – Po pregledu odvzetega materiala je bil rak ocenjen na Gleason 7, stopnja pa T3b. Pri bezgavkah – je pisalo 9/0 in 11/0 da so vse negativne. Po enem mesecu (avgust 2010) je bil kontrolni PSA 0,02, februarja 2011 je bil ponovno 0,02, maja 2011 je PSA 0,05, januarja 2012 0,03. V juniju 2012 pa je PSA poskočil na kar 0,54.

Kako ukrepati naprej? Najbrž najprej ponovitev meritve PSA in ponovni obisk pri urologu (že poslal napotnico), potem pa prijava na konzilij na OI ali hormonsko zdravljenje. Ali lahko na povišan PSA vpliva eno tedenski obisk toplic ali kako drugo vnetje?

Drugače težav nima, vložkov ne uporablja, ker mu voda ne uhaja. Počutje je OK.

Hvala za odgovor.

naj še dodam, da je imel pred operacijo nekoliko povečano prostato in povišan PSU (5,5 in 5,64). Razmerje med prostim in celotnim PSU je 0,15.

Pregled pri svojem urologu ima 20.7. ali je to prepozno ali naj gre še kam samoplačniško prej.

LP in hvala

Spoštovani!

Stopnja T3b pomeni, da je bilo najti rakave celice v semenskih mešičkih – vezikulah, kar je nekoč veljalo za zelo slab znak. Sedaj vemo, da je tako le pri eni polovici primerov. Če sedaj ne jemlje hormonskega zdravljenja, je pričakovati, da mu ga bodo sedaj predpisali. Predlagam, da se ne zadovoljite samo s tem, temveč da se na vsak način poskusi še vsaj dati v premislek konziliju na OI, ali bi opravili še obsevanje. Potrebno je iz celotnega besedila histološkega izvida ob operaciji najti nekaj, kar bo govorilo, da je možno, da rak lokalno ni bil odstranjen v celoti, da bi lahko lokalno preraščal – namreč le v tem primeru bodo razmislili o obsevanju, če bodo mnenja, da se je bolezen že razširila po telesu, se za obsevanje ne bodo odločili. 100% preiskave, ki bi to potrdila ali ovrgla – ni. Če se obsevanje opravi in PSA kljub temu narašča – potem ste napravili vse, kar ste mogli in ste vsaj dali možnost. Če pa se obsevanje ne opravi, ne moremo vedeti, ali bi koristilo ali ne.
Verjetno bodo pred razmislekom o obsevanju želeli PET CT s holinom (v KC Ljubljana, Klinika za nuklearno medicino).
Predvidevam, da bo ob kontroli uvedena neka vrsta hormonskega zdravljenja. Predlagam, da razmislite tudi o ostalih predlogih navedenih zgoraj. PETCTja s holinom ne morete opraviti privat, tudi Onkološki inštitut ne dela (vsaj kolikor vem, uradno) privat. Privat lahko opravite kontrolno določitev PSA tik pred pregledom – tako da bo jasen trend (čas podvojitve PSA je tudi potencialen napovedni dejavnik), smiselno pa je tudi, da se izmeri še testosteron (npr. Adria Lab) – ti dve številki sta pomembni za oceno, kje je bolezen in kaj lahko pričakujemo od zdravljenja. Morda pa lahko osebni zdravnik napiše napotnico za PETCT s holinom in se lahko v KC Lj, nuklearna medicina, o tem dogovorite, tako da boste imeli ob pregledu vse pripravljeno za napotitev na konzilij OI. Priporočam vam tudi, da se, če vam bodo ob pregledu svetovali/predpisali hormonsko zdravljenje, zanj odločite – v vsakem primeru tudi ob obsevanju pride to zraven.

Opozorilo – sklepam le na odnovi mojega razumevanja vaših zapisov, ki se lahko ne skladajo z dejanskim stanjem – medicina ne funkcionira prek interneta, onkologija pa še manj!!!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje – CenterUROL

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Hvala za odgovore, ki ste jih navedli zgoraj.

Robovi so bili po operaciji negativni.

Po enem mesecu od povišanega PSA na 0,54 (20. junij – prej dec 2011 0,03) je 16.7. dal ponovno kri za PSA – današnji rezultat je spet 0,02.

Ali lahko ocenite kaj je povzročilo tako velik skok – mogoče tedenski obisk toplic ali napačno izmerjena vrednost v laboratoriju. Dnevno jemlje aspirin, kar naj bi zmanjšalo vnetja, kot ste mi enkrat prej napisali.

V petek ima kontrolo pri svojem urologu – ali naj vztraja na napotitvi na konzij na OI in slikanje s holinom ali pa naj na 3 mesece kontrolira PSA.

Hvala in lep pozdrav

Spoštovani!

Laboratorijske napake so mogoče in se dogajajo. Ne samo človeške, še bolj tudi čisto tehnološke. Zato pa za recidiv po operaciji velja, da se mora dvakrat zapored ugotoviti PSA, višji od 0.2.
Če je PSA pod 0.2 in se takoj (pol leta) po operacji ni opravilo adjuvantno obsevanje, potem je najbrž smiselno, da se počaka in nadalje redno spremlja PSA. Če (ko) bo ta nad 0.2, potem pa se razmisli, ali bi bilo smiselno reševalno obsevanje in se takrat opravi PET-CT s holinom pred konzilijem OI.
Vaše mnenje – nadalje redno spremljati PSA – se mi zdi smiselno.

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje – CenterUROL

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Pozdravljeni!

Ker omenjate PET CT s holinom in nikjer drugje ne zasledim nobene temeljne razlage me zanimajo stranski učinki PET CT s holinom oz. če je tovrstno slikanje tvegano?
Ali je za nekoga, ki ima povišan PSA (kateri mu v zadnjem letu narašča, nazadnje je bil višji od 5) in je opravil že tri punkcije prostate (katere so bile vedno negativne), PET CT s holinom smiselno ali ne?

Že vnaprej se Vam zahvaljujem za odgovor!

Spoštovani!

Slikanje “PET/CT” ni nič posebnega za bolnika – gre za običajno CT slikanje, kombinirano z običajnim PET slikanjem (vrsta nuklearno-medicinskega slikanja), kjer pa uporabljajo holin – nič zelo posebnega in nič nevarnega (seveda zaradi sevanja tega ne bi napravili pri nosečnici, kot pri nosečnici načeloma ne bi napravili običajne CT preiskave), v Sloveniji pa je dosegljivo samo v UKC Ljubljana, na Kliniki za nuklearno medicino. Aparaturo ima tudi Onkološki inštitut, vendar tam dosedaj niso uporabljali holina, temveč drug označevalec, zato ni bilo primerno za bolnike z rakom prostate. “Posebno” je toliko, da je nekoliko dražje kot druge preiskave in da je izotop, s katerim se označi označevalec, ki ga vbrizgajo v telo, zelo kratkoživ in ga isti dan posebej za bolnika pripeljejo iz tujine, zato se zelo pazi, da bolnik res pride na preiskavo, če se naroči.

Običajno se za PET/CT odločamo samo v primerih, ko je rak že ugotovljen in hočemo preveriti, ali je morda zasejan po telesu. V primeru, ko je povišan PSA in rak prostate z biopsijo še ni dokazan, menim da PET/CT nima smisla. Morda, če bi bilo npr. opravljenih že 10 bipsij prostate, vsaka z odvzemom po 20 stebričkov, PSA bi bil visok (nad 10), raka pa še vedno ne bi našli – ampak to bi bil izjemen primer. PET/CT kolikor velja za aparaturo, ki je trenutno na razpolago v Ljubljani (gotovo bo kdaj bolj natančna tudi prišla), ne more smiselno povedati, kje v prostati je potrebno biopsirati. Morda nekoč to bo, sedaj pa gotovo še ni.
Če je PSA visok in bi želeli specialno biopsijo, potem predlagam bipsijo, ki se usmerja s pomočjo magnetne resonance – tu pa je že mogoče ciljano odvzeti vzorec iz mesta, kjer se z MR preiskavo določi, da gre za raka. Kolikor vem, je bila do lani nam najbližje ta preiskava na razpolago v Heidelbergu, Nemčija. Predračun za enega bolnika, ki sem ga prejel, je znašal več kot 10.000 eur (ne vem, če so sedaj že kaj pocenili). Bolnik se za to ni odločil. Druga možnost je ena od klinik na Nizozemskem.
Varianta, ki sem jo ponudil sam in je še na voljo – za cca. 550 eur (C-TRUS ANNA – vtipkajte to na internetu) se tudi ni izkazala kot uspešna.
Ali je tako iskanje raka smiselno? Predpostavimo, da se najde raka v enem ali dveh odvzemih, Gleason 6- se pravi začetni rak. Kaj bo sledilo? Pozorno opazovanje – se pravi ponovitev biopsije čez leto dni in ukrepanje šele potem, ko bo rakavih več odvzemov, več kot 20% stebrička ali bo Gleason 7 ali več. Se pravi je vprašanje, ali je mogoče in smiselno iskati majhna žarišča.
Kaj pa drugi ukrepi? Če je bila biopsija napravljena vsaj dvakrat v letu dni in je bilo vsakič odvzetih vsaj 12 vzorčkov in je bilo negativno, je mogoče npr. predpisati dutasterid ki uniči male rake in zmanjša benigno prostato – po npr. 2 letih jemanja dutasterida potem, če gre za raka, le-tega lažje najdemo s ponovljeno biopsijo. Če ob jemanju dutatestrida PSA še narašča (npr. nad 10) in so ponovljene biopsije (npr. vsega skupaj vsaj 4, tudi kakšna saturacijska – z odvezmom vsaj 20 stebričkov) negativne, potem je pa za razmisliti o TURu prostate. Če je še ta negativen bo kasneje, če bo PSA še naraščal, precej večja verjetnost za identifikacijo rakavega žarišča.
Menim, da je verjetnost za identifikacijo rakavega žarišča enaka, če ponovite biopsijo in imate podatke o opravljenem PET/CT s holinom kot če slednjega nimate in ponovite biopsijo kar tako.

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje – Center UROL

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

New Report

Close