Medicinske gobe
Spoštovani!
Do vašega vprašanja težko zavzamem jasno stališče. Pravzaprav je najbolj enostavno reči: ne vem. Delovale naj bi morda na osnovi spodbujanja imunskega odziva, vendar je od mojega magisterija s tega področja že več kot 12 let in takrat sem se ukvarjal z bazičnimi raziskavami imunologije raka in ne neposredno s kliničnimi študijami.
Pred cca. 3 leti je bilo vprašanje aktualno in takrat sem imel vtis, da so mnenja v Slo medicini o tem vprašanju izrazito deljena: na eni strani večina zdravnikov internističnega oddelka onkološkega inštituta, ki so bili izrazito proti. Na drugi strani ugleden profesor na Univerzi v Ljubljani, Fakulteti za farmacijo, ki je bil izrazito za in je to raziskoval. Menda (prosim – rekla kazala) je bil do tega zelo naklonjen tudi eden od zdravnikov na OI, vendar on ni bil internist, se pravi tisti, ki bi se ukvarjal s kemoterapijo. Takrat (pred cca. 3-4 leti) je Državna komisija za medicinsko etiko odobrila raziskavo uporabe Ganoderme pri bolnikih z napredovalim rakom prostate. Raziskava je bila izredno dobro zastavljena, bila je celo dvojno slepa randomizirana prospektivna s placebo skupino, financiral jo je eden od takratnih uvoznikov kapsul Ganoderme. Potem so se pa dogajali paradoksi – bolnika smo (sodelovala sta KC Ljubljana in UKC Maribor ter Fakulteta za farmacijo Univerze v Ljubljani) vključili v raziskavo, potem pa je pri pregledu na Onkološkem inštitutu bilo bolniku povedano, da naj prekine z raziskavo in preneha s tem. Hkrati pa vemo, da na Onkološkem inštitutu bolnikom rutinsko priporočajo razne vitaminske preparate, za katere velja, da tako kot spodbujajo zdravi del organizma in imunost, lahko spudbujajo tudi rakave celice. In v primeru teh gob gre ravno za to – poskuša se organizmu dodati “nekaj”, kar naj bi mu pomagalo, da bo lahko dalj časa obvladoval, premagoval raka. Niso namenjene zdravljenju, so zgolj kot pomoč ob hkratni uporabi vseh zdravil in postopkov, zdravljenj zahodne medicine. Teh zdravljenj ne motijo. Zaenkrat ne vem, da bi škodile.
Žal sem kasneje zamenjal službo, tako da ne vem, ali je bila raziskava izpeljana do konca in kakšni so bili zaključki.
Zadnji dve leti se s tem vprašanjem nisem več ukvarjal, anekdotično pa vidim včasih, da ljudje (tudi zdravniki, ki sami zbolijo za rakom) to jemljejo.
Kdaj jih sam priporočam? Žal kar pogosto. Vsakič, ko moram bolniku povedati, da mu ne moremo več pomagati, ali ko menim, da bi bilo morda smiselno še poskusiti z novejšimi zdravili, vendar pa bolnika (npr. zaradi starosti ali drugih vzrokov) na Onkološkem inštitutu zavrnejo. Ali, kadar se bolnik zaveda, da je situacija glede prognoze slaba, pa želi nekaj napraviti in mu zahodna medicina s svojimi strogimi pravili, pogosto vezanimi na materialne možnosti posamezne države ali preprosto njeno majhnost, npr. Slovenije, ne more ponuditi tistega, kar lahko dobijo tuji državljani, ki se lahko vključijo v klinične študije novih zdravil in pristopov k zdravljenju…
Opažam tudi, da je na trgu več ponudnikov Ganoderme v kapsulah.
Skratka – medicinske gobe, vsaj pripravki, ki so zasedaj na tržišču, zagotovo ne zdravijo raka prostate. Ali kaj pomagajo pri zdravljenju ali ne, pa je težko reči in o tem obstajajo različna mnenja.
Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje – CenterUROL
Spoštovani!
Na temo prehranskih dodatkov pri bolnikih z rakom ne morem dodati ničesar novega. Nekateri menijo, da polisaharidi, ki jih zaužijemo, lahko ugodno vplivajo na imunski sistem bolnikov, ki se zdravijo zaradi raka. Na primer: Phase 1 Clinical Trial of Trametes versicolor in Women with Breast Cancer ali Immunomodulatory dietary polysaccharides: a systematic review of the literature. Ampak seveda – vedno izključno kot dopolnilo pravemu zdravljenju (npr. obsevanju ali kemoterapiji). In seveda – navedeni članki so sicer indeksirani v “PubMed”, vendar to niti približno niso prvovrstni medicinski časopisi.
Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje – Center UROL