Odstopanje dlesni
Pozdravljeni,
stara sem 35 let. Že nekaj časa opažam, da mi pri posameznih zobeh umikajo dlesni. Najbolj kritično je pri 4-ici levo spodaj, kjer je dlesen umaknjena že kakšne 3 mm. Razen estetskih, zaenkrat drugih težav nimam. Zobe si nitkam in čistim redno. Je pa res, da ne uporabljam posebne paste proti paradontozi, temveč navadno. Zaradi vsega, kar sem prebrala na internetu o tej bolezni, sem zelo zaskrbljena. Seveda se najbolj bojim izgube zob. Sploh 4- ica, ki je najbolj kritična, je sicer povsem zdrav, neplombiran zob. Kaj storiti? Moram najprej k svojemu zobozdravniku ali k osebnemu zdravniku po napotnico za paradontologa?
V naprej hvala!
M.
Pozdravljeni,
umik dlesni je lahko posledica parodontalne bolezni. Zaradi razgradnje čeljustne kosti ob zobeh, ki jo povzročajo bakterije zobnega plaka, ki se nahajajo v žlebu ali žepu med zobom in dlesnijo, se odmika tudi dlesen. Vnetje občajno ne povzroča posebnih posebnih težav, krvavitev pri ščetkanju je zelo dolgo edini znak vnetja. Žal mnogi zmotno menijo, da je to normalno, ali se zaradi krvavitve področja ob dlesni pri ščetkanju celo izogibajo. Kar je seveda narobe. Nezdravljeno vnetje tako nepreduje, razgradnja kosti je vedno večja, kar ima za posledico majavost zob, lahko pa pride tudi do njihove izgube.
Zobne paste, ki bi preprečevala ali celo zdravila parodonozo, kljub reklamiranju, ni. Učinek zobnih past je predvem kozmetičen. Omogočajo boljše drsenje ščetke in dober ustni zadah, dodatki v pastah pa pomagajo pri preprečevanju nastanka zobne gnilobe ali omilijo skelenje pri razgaljenih zobnih vratovih. Bistven pripomoček pri ohranjanju zdravja zob in obzobnih tkiv je zobna ščetka in zobna nitka oziroma medzobne ščetke, s katerimi mehansko odstranimo obloge iz zob in medzobnih prostorov.
Odmik dlesni pa je lahko tudi nevnetne narave. Nastane kot posledica mehanskih poškodb – običajno zaradi uporabe trde zobne ščetke in nepravilne tehnike ščetkanja, lahko je posledica položajne nepravilnosti zob ali kombinacije naštetega. Neprijeta posledica tovrstnih odmikov je lahko skelenje zob, ki se pojavi zaradi razgaljenih koreninskih površin, ki so izpostavljene dejavnikom okolja. Vendar pa ta vrsta odmika običajno predstavlja zgolj estetsko pomanjljivost in ne ogroža zob. Odmike, ki niso nastali kot posledica vnetja, je moč kirurško prekrivati, namen posegov pa je, kot rečeno, predvsem estetski.
Odgovora na to, za katero vrsto odmika pri vas gre, iz opisa ni mogoče podati. Za to je potrebno opraviti pregled in analizirati ortopantomogram – rentgen zgornje in spodnje čeljusti.
Predlagam, da obiščete svojega zobozdravnika. Ta vas bo po potrebi napotil k specialistu parodontologu.
Lep pozdrav, Ana Mikuž