Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Urologija KRI V URINU

KRI V URINU

Spoštovani,

pišem vam v imenu moje mame. Stara je 57 let. Je nekadilka. Pred 3 leti je zbolela za Revmatično polimialgijo in od takrat jemlje Medrol (sedaj cca. 3mg/dan).

Zaradi pogostih bolečin v trebušni votlini je bila napotena na UZ trebušnih organov.

Izvid, 8.5.2012
Trebušna slinavka je lepo vidna, normalno velika, primerne homogene zgradbe parenhima.
V žolčniku ni vidnih kamnov, stene so primerne, žolčevodi niso razširjeni.
Aorta ima normalno širino lumna. Ob njej ni povečanih bezgavk,
Jetra niso povečana, parenhim je normalne ehogenosti, Tik ob žolčniku je vidna cista 16x18mm. Drugih fokalnih lezij ni videti.
Vranica je v redu.

Obe ledvici imata normalno lego in obliko. Tudi velikost. Ledvični parenhim je primerno širok. V parenhimu obeh so posamezne drobne ciste premera do 11mm. Na meji med parenhimom in sinusom obeh ledvic je videti številne bleščajoče se punkitformne formacije. Ni jasno ali pripadajo žilju ali predstavljajo ev. pesek. V projekciji spodnjega pola desne ledvice je senca velikosti cca. 10 mm, ki ima UZ značilnosti kamna. Dilatacije votlega sistema ni.

V poteku kolona ni opaziti patoloških sprememb na steni. Ni proste tekočine v trebuhu.

Mnenje:
Cista v jetrih. Kamen v spodnjem polu desne ledvice. Lahko tudi nekaj drobirja v kaliksih drugega reda votlega sistema obeh ledvic. Za to se lahko opravi CT urografijo. Manjše intraparenhimalne ciste v ledvicah.

Mama je v zadnjem tednu opazila obarvan urin, na katerega je tudi opozorila splošno zdravnico, V tem tednu je bila pri splošni zdravnici. Medicinska sestra ji je pogledala urin s trakcem ter ugotovila, da ima prisotno kri v urinu za 4 križce ali kvadratke. Splošna zdravnica ji ni želela dati napotnice za CT, kot je bilo napisano na izvidu saj je mnenja, da je nevarno, Povedala ji je da je kri v urinu v njenem primeru nekaj običajnega. Ni ji odvzela urina in ga poslala na preiskavo.Danes pa je mama opazila še bolj obarvan urin, kot razredčen malinovec. Ne je in ne pije ničesar kar bi ji obarvalo urin.

Na vas se obračam s prošnjo po pomoči v obliki vaših napotkov. Ker se ji stanje slabša je razumljivo, da je ona ter vsi mi zaskrbljeni. Ali je možno, da se ji je kamen premaknil ter ji povzročil krvavitev? Trebutno nima nobenih bolečin v trebušni votlini.Zanima me ali je res normalno, da ima glede na izvid UZ, kri v urinu. Kaj lahko stori sama in kaj lahko “zahteva” od splošnega zdravnika. Kaj predlagate?

V naprej se vam lepo zahvaljujem za vaš odgovor in vas lepo pozdravljam.

Tina

Spoštovani!

Krvav urin je vsekakor stvar, ki jo je smiselno raziskati. Čeprav bi v idealnem svetu bilo res super, če bi osebni zdravnik napisal napotnico za CT urografijo v primeru krvavega urina (ker je tako predlagal radiolog, ki je opravil UZ), to vendarle ni običanjo. Običajno je, da se, glede na siceršnja obolenja bolnika, osebni zdravnik odloči zaradi hematurije napisati napotnico ali za nefrologa ali pa za urologa. Specialist nefrolog ali urolog pa potem bolnika pregledata, pogosto si ga še “podata” – se pravi napišeta napotnico nefrolog za urologa ali urolog za nefrologa (če ne potrdita vzroka na njunem področju – urolog išče in zdravi vzrok hematurije – krvavega urina v mehurju, sečevodih in kamnih ali tumorju ledvice; nefrolog pa išče in zdravi vzrok krvavega urina v boleznih ledvic – nefritisih…).

Napotitev na CT urografijo je seveda lahko v pristojnosti radiologa – če sam na osnovi UZ meni, da je to potrebno, predvsem pa v pristojnosti urologa, če ta oceni, da z drugimi preiskavimi ne more ugotoviti, za kaj gre. CT urografija ni mogoča, če je prisotna alergija na kontrast ali če gre za preveč slabo ledvično funkcijo.

Skratka – krvav urin sicer ni razlog za urgentno obravnavo isti dan (razen če zaradi krvavitve pride do zapore urina ali kaj podobnega) – je pa lahko razlog za prednostno obravnavo pri urologu. Kamen v sečilih seveda lahko povzroča krvav urin, če je kamen večji od 5 mm, ga je smiselno nadalje opredeliti in morda ukrepati, lahko pa je vzrok krvavega urina tudi kaj drugega, pri starejših od 45 let moramo vedno pomisliti tudi na možnost, da se v mehurju pojavi tumorček, zato je urološka obravnava vsekakor verjetno smiselna.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Spoštovani

Imam še eno vprašanje z vas ki je povezano z uriniranjem. Lani sem bil na urologiji kjer so mi postavili diagnozo prostatitis acuta i.o. Ker sem imel tudi težave z občutkom vročine v glavi pesnisa so mi vzeli brise ki je pokazal pozitiven izvid na Chlamydio. Ta čas sem prejemal 20 dni pancef 400mg na 24 ur. Ostali tetsti na bakterije so bili negativni. Pri otipu je bil levi del prostate boleč in rahlo povečan ( tako je povedal Urolog ). Napotil me je k dermatovenerologu, ki pa me zaradi prezasedenosti lani ni obravnaval- z pojasnilom da sem bil že delno zdravljen zaradi bakterije. Naročen sem komaj letos konec Julija za kontrolo te bakterije. Težava pa je v tem da imam skoz občutek da curek ni pravilne moči, čeprav začnem in končam z uriniranjem brez težav prav tako lahko prekinem uriniranje brez težav. Tudi voda ne kaplja ali da bi samo tekla iz penisa. Pač imam občutek da ko hočem povečati pritisk curka mi ne uspe. zadnja dva dni pa me tišči non stop na vodo. Ko izpraznim sečnico me po par minutah ponovno tišči ( vsaj občutek je tak-čeprav ne rabim iti na vodo ), ko pa grem na vodo pa začnem urinirat brez težav in tudi končam ( ne izločam vodo po kapljicah. Imam občutek kot da bi me tiščalo na vodo samo v glavi penisa. Bi lahko nagajala prostata ali lahko nagaja bakterija?? Spolnih odnosov nisem imel zadnjo leto in pol. Star sem 43 let in sladkoni bolnik. (malo je prisoten strah zaradi raka prostate ).

Hvala za odgovor

Spoštovani!

Našteli ste več težav.
Glede raka prostate – načeloma se s tem pred 45 – tim letom starosti ne obremenjujemo. Potem pa se določi PSA in če je ta manj kot 1, ni skrbi za naslednji 2 leti, če je ta med 1 in 3 se svetuje ponoviti PSA čez 1 leto, če je ta nad 3, pa ugotoviti pri urologu, ali je na mestu aktivno iskanje raka, ali pa je bila morda povišana vrednost PSA zgolj naključje zaradi prisotnosti vnetja ob odvzemu ali česa podobnega. Torej v vašem primeru: 1. niste stari nad 45 let in 2. lahko da gre za trenutno za vnetje.

Glede klamidije – cefalosporin ni zdravilo za klamidijo – če je ugotovljena aktivna okužba s klamidijo, se ta zdravi – se mora zdraviti z drugimi antibiotiki (doksacilin ali azitromicin). Nekaj drugega je, če zgolj serološka preiskava ugotovi, da ste bili nekoč v stiku s klamidijo. Če so pri brisu sečnice našli klamidijo, potem potrebujete drug antibiotik kot Pancef. Klamidijo lahko pozdravi Ciprobay, skoraj vedno jo pozdravi Tavanic, izbor pa je doksaciklin ali azitromicin (Zitrocin, Sumamed). Iz vašega zapisa ni jasno, kaj se je dogajalo, predlagam ponoviti bris.

O “moči curka” nima smisla razpravljati – to se da izmeriti – tako imenovani “uroflow”. K slabši moči curka v vašem primeru bo nedvomno prispevala sladkorna bolezen in posledična okvara živčevja, ki bo povzročila slabša krčenje mehurja. Tako da – če želite karseda dolgo ohraniti stanje, kot ga opisujete sedaj (se pravi brez prevelikih težav pri uriniranju), je potrebno poskrbeti za optimalno kontrolo sladkorne bolezni, za idealno telesno težo (če ste prekomerno prehranjeni morate shujšati). Le tako boste zmanjšali tveganje za razvoj zapletov sladkorne bolezni, ki lahko povzroči tudi veliko težav z uriniranjem.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Spoštovani,

ponovno se obračam na vas glede težav moje mame. Kot sem vam že razložila v sporočilu, katerega sem vam poslala 17.maja 2012 ima mama od začetka maja težave s krvjo v urinu.

23.maja 2012 je prejela napotnico (oznaka nujno) za pregled pri urologu. Mamo sem odpeljala na Klinični center kjer so jo sprejeli. Izvid je sledeč:

Prihaja na pregled zaradi krvavega urina, ki ga opazuje že dalj časa, drugače ima revmatično polimialgijo in jemlje Medrol 2mg. Dozo postopno znižuje. Opravili so krvne preizkave, kjer so retenti v mejah normale, prav tako hemogram, CRP 11, UZ trebuha je opisal 2 cm veliko cisto v jetrih, 1 cm velik kamen v spodnjem polu desne ledvice, manjše intraparenhimalne ciste v ledvicah. Mehur ni opisan. Bolečin v ledvicah nima.

STATUS
Ledveni poklep neboleč. Trebuh mehak, neboleč.

RTG pregledana slika urotrakta:
V projekciji desne ledvice ni jasnih senc za konkremente. Veliko negativnega kontrasta s strani črevesja.

UROGRAFIJA:
Izločanje obojestransko pravočasno v primerni koncentraciji, kaliksi primerni, ni jasnih amputacij ali defektov. Možen je odlivni kamen srednjega kaliksa v desni ledvici, vendar diagnoza ni zanesljiva. Drugje sečevodi po paristaltiki do mehurja. Izmerimo PH urina.

CISTOSKOPIJA:
Uretra gladko prehodna, ejakulacije čiste, nobenih suspektnih sprememb v mehurju.

DIAGNOZE: /

TERAPIJE:
Jasnega razloga za prisotnost E v urinu nismo ugotovili z našimi preizkavami. Predpišem Uralit U za topljenje konkrementa, ki je lahko uratne narave. Kontrolni UZ čez 6 mesecev. Do takrat Uralit U.

Ker se težave še kar naprej nadaljujejo me zanima sledeče:
1. ali je možno, da je krvi posledica drsanja kamna v ledvicah (“drsanja kamna ob tkivo”) ter da je obenem neboleče?
2. zdravnica je moji mami malo pred zgoraj omenjenim zdravniškim pregledom, predpisala Primotren. Med jemanjem Primotrena je bi urin ves čas krvavkast. Par dni po prenehanju Primotrena, ko je že jemala Uralit U, so ji odvzeli urin za preizkavo Sanford, vendar je bil izvid zadovoljiv, za kar ni prišlo do menjave antibiotika. Ker je danes oddala mama ponovno urin v preizkavo s trakcem, ki je pokazalo prisotnost vnetja, levkocitov ter 4 x krvi v urinu, se sprašujem ali je možno, da sta tako Primotren kot Uralit U popačila rezultate izvida Sanford in bi potrebovala vseeno drugačen antibiotik, seveda v kolikor gre pri njen za vnetje.
3. ali ima lahko vnetje s krvjo v urinu brez bolečin?

Se opravičujem za dolgo sporočilo. Skrbi me za mamino zdravje in verjamem, da mi boste vi pomagali pri iskanju odgovorov z vašimi koristnimi informacijami.

V naprej se vam zahvaljujem za vaš odgovor in vas lepo pozdravljam.

Tina

Spoštovani!

Če gre za 1 cm kamen v ledvici, je to vsekakor lahko vzrok krvi v urinu.
Če gre za uratni kamen, ima srečo – takih je le 20% kamnov. Seveda pa je težko natančno reči (tudi s pomočjo dvojnoenergijskega CT, ki ga v ta nemen uporabljamo v Murski Soboti), ali gre res za uratni kamen, ki ga je moč raztopiti, ali pa so zraven primesi še drugačnega kamna, ki jih ni moč raztopiti. Zelo natančno naj se drži navodil, priloženih Uralytu U – 3 x dnevno preveri, kakšen je pH urina in sproti prilagaja odmerek zdravila. Če je urin kljub jemanju Uralita prekisel, ne bo nič pomagalo, če pa bi pH šel nad 7.2, bi si lahko napravila zelo slabo, saj je v tem obnočju nevarnost za nastanek fosfatnih, vnetnih kamnov. Predlagam torej, da skupaj z mamo posvetita vso pozornost rednim kontrolam pH urina 3 x dnevno vsak dan, da rezulate skrbno zapisuteta ter prilagajata odmerek zdravila tako, da bo pH urina ves čas (zjutraj, opoldan in zvečer) med 6.6 in 6.9. Če gre za vnetje, se med vnetjem pogosto zgodi, da se pH urina dvigne – po antibiotični sanaciji vnetja pa pH ponovno upade.

Veliko starejših od 65 ima bakterije in levkocite v urinu – tako imenovane asimptomatske bakteriurije v tej populaciji ne zdravimo, če za to ni posebnega razloga – npr. sistemskih znakov vnetja z vročino, predvidene operacije na sečilih, presajenega organa itd.

Drugače je pa stvar glede krvavega urina enostavna – če se danes ni nič našlo, se bodo preiskave pač čez npr. 6 mesecev ponovile, v primeru vidne hujše krvavitve pa že prej. Večkrat se zgodi, da pri prvi in drugi preiskavi nič ne najdemo in če se vidno rdeč urin s strdki ponavlja, pač ponavljamo preiskave, dokler česa ne najdemo. Pogosto pri starejših, ki jemljejo npr. Marevan ali druga zdravila proti strjevanju krvi pač prihaja do krvavitev.

In seveda – če urolog ni našel vzroka (oziroma je našel zgolj kamen), je to zgolj 50% možnosti za krvav urin. Drugih 50% ne ugotavlja urolog, pač pa zdravnik za ledvica – internist nefrolog. Torej – zaenkrat topite kamenček (kar je težko – treba je redno meriti pH urina!) in morda obiščete tudi nefrologa. Če bo čez 6 mes kamen velikosti 1 cm še prisoten, pa boste morda razmislili o zdravljenju tega kamna, npr. z zunajtelesnim drobljenjem – ESWL.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Pozdravljeni!
Jaz imam tudi eno vprašanje. Prosim, če mi odgovorite. Imam tudi prisotnost krvi v urinu, sem star 32 let in nimam in nisem imel problemov z zdravjem, tudi telesna teža je normalna (75kg). Dejansko se počutim čisto vredu, me nič ne boli, telesna temperatura je normalna, krvni tlak tudi, spolni odnosi dokaj redni. Ne vem nimam pojma zakaj se mi je to zdaj že drugič pojavilo v dveh dneh. Prosim za nasvet.
Hvala!

Pozdravljeni!
stara sem 17 let in po mojih znakih imam očitno vnetje mehurja. Mehur me boli, ko grem na stranišče me zelo peče in še v urinu se mi je pojavila kri. Trenutno nimam osebne zdravnice, saj sem bila pri pediatrinji vendar so mi rekli da se moram prepisati. V mojem kraju vem za 2 zdravnika ki naj ne bi bila ravno najboljša, drugi več ne sprejemajo. Če nebo drugo bom si zdravnico pač poiskala v drugem kraju….
No zato me zanima če obstajajo kakšne stvari y katerimi bi si lahko sama pomagala. Se lahko vse to samo pozdravi? Ali je NUJNO da moram k zdravniku?

Spoštovani!

Že teoretično vam na spletu ne morem svetovati, da ne pojdite k zdravniku, če pa pišete, da imate krvav urin in se pri tem še mladoletni…
Res je, da pred 60 leti ni bilo antibiotikov in so mlade ženske vnetja sečil pač “prebolele”. Najpogosteje je pričakovati, da bo organizem enostavno vnetje mehurja pri mladi ženski premagal tudi sam – seveda pa to traja dalj časa, kot če se zdravi.

V primeru vročine, mrzlice, bolečin ledveno ali podobnega je pregled in zdravljenje pri zdravniku nujen. Enako v primeru ponavljajočih se vnetij. Navajate, da gre pri vas za krvav urin, še posebej, če se je to pojavilo prvič se zdi smiselno, da se posvetujete z zdravnikom.

Kar se tiče “samopomoči” – o vnetjih mehurja pri ženskah se veliko piše, vsaka lekarna ponuja svoj zvarek – od urološkega čaja, raznih preparatov brusnic… vsaka ženska ima svoj recept za te primere.

V primerih mladih žensk se pogosto pojavijo vnetja sečil ob začetku spolnega življenja – zato je še posebej pomembno, če gre za to, da ste pozorni tako glede zaščite pred zanositvijo kot glede zaščite pred spolno prenosljivimi boleznimi. Ni nujno, da greste k osebnemu zdavniku, lahko se posvetujete tudi z ginekologom.

Torej – vsekakor obiščite zdravnika!

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Spoštovani Grega32!

Predlagam da obiščete osebnega zdravnika, ki bo najverjetneje dal urin laboratorijsko pregledati in se bo na osnovi tega ter pogovora z vami odločil, ali je potrebna napotitev naprej ali ne.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Igor

Sem v 59 letu in pri zadnji kontroli pri svojem zdravniku je bila prisotna kri v urinu, pregled sva ponovila po nekaj dnevih in po laboratorijskih izvidih ni bilo spremembe. Nato sem bil napoten na ultrazvok, ki pa razen ciste v desni ledvici velikosti 7.5 mm in leve velikosti 41.5, vse ostalo bi naj bilo v mejah normale,kakor tudi stene mehurja gladke, prostata mejne velikosti in normalnega izgleda. Ni proste tekočine ne patološko spremenjenih odsekov črevesa.
Tudi pri uriniranju nimam nikakršnih težav ali bolečin.Sem imel poseg na ožilju srca, kjer so mi vstavili stenta v žili in sem na zdravilih,-atoris 20 mg, concor 2,5 mg, prenessa 4 mg, aspirin protect 100 mg,ter acipan 20 mg.
Nekaj sem že prebral tu gor , a nisem našel kar sem želel, zato bi prosil za obrazložitev, o samem orološkem pregledu mehurja- potek in o bolečini.Zanima me ali se pred pregledom pogovoriš z zdravnikom, ki obrazloži kako bo potekal pregled.
Za odgovor se vam zahvaljujem in mi bo pomagal kako naprej hvala.

Lep pozdrav!

Spoštovani!

Vašega vprašanje ste morda zastavili nekoliko nejasno. Zdi se, da vas je osebni zdravnik napotil k urologu in sprašujete, kaj se bo zgodilo. Seveda nisem vedeževalka, tako da ne vem. Medicina ni “industrija zabave”, kjer bi enako podjetje nudilo enako uporabniško izkušnjo v vseh svojih poslovalnicah – to ni kino blagovna znamka, kjer točno veste, kakšne stole in kašno pijačo pričakujete pri ogledu filma.

Tudi ne vem, ali vas je osebni zdravnik napotil na pregled k urologu ali na cistoskopijo. Načeloma se urolog po pregledu – pogovoru z vami odloči, ali je cistoskopija smiselna ali ne. Odločitev o tem, ali se bo cistoskopija opravila, ni stvar osebnega zdravnika ali kateregakoli drugega specialista (ginekologa, nefrologa, onkologa itd), temveč izključno stvar urologa. Se pravi, da je povsem mogoče, da boste naleteli na urologa, ki bo zgolj odredil ponoviti odvzem urina in če bo ta povsem bp, se za cistoskopijo ne bo odločil. Morda bo vzorec urina poslal na citološko preiskavo.
Če se bo odločil za cistoskopijo, vas bo nanjo lahko naročil in boste morali priti drugič ali pa jo bo opravil takoj – to je različno v različnih ordinacijah – vsaka ustanova ima drugačno organizacijo dela, odvisno pa je tudi od časa dneva, števila pregledov tisti dan itd…

Torej se mi zdi čisto mogoče, da cistoskopije sploh ne bo. Formalno povsem pravilno pa je seveda tudi (in teoretično prav, saj je cistoskopija smiselna pri ugotovljeni hematuriji pri starejših), če vas sploh ne bodo pogledali, ampak kar naročili. da se slečete in ležete na preiskovalno mizo za cistoskopijo. V sečnico se najprej brizgne gel, ki sečnico razširi, namaže in zmanjša bolečine. Ta začetni vbrizg je lahko zelo neprijeten. Nato urolog vstavi cistoskop – neke vrste teleskop – lahko je kovinska ravna cev (če nimate sreče, to je nekoliko bolj boleče), lahko je fleksibilen (če imate srečo in ste v ustanovi, kjer rutinsko delajo cistoskopije s fleksibilnim inštrumentom in ni ravno pokvarjen). Cistoskopija sicer ni prijetna, nekatere prav res hudo zaboli uvajanje inštrumenta, še posebej tiste, ki imajo nek resnejši problem, obolenje. Precej več pa je pozitivnih izkušenj, ko preiskovanec po koncu preiskave reče, da ne ve, zakaj so ga pred tem pregledom strašili in da je bilo bistveno manj boleče oziroma ni bilo nič hudega ter se je bal po nepotrebnem. Sama preiskava – se pravi uvajanje inštrumenta, pregledovanje traja, če je vse v redu, manj kot 5 minut, skupaj pa je čas daljši, saj si je treba sleči čevlje, hlače in spodnje hlače, pa se vleči na mizo, morda vam sestra prej vbrizga lokalni anestetik in se počaka nekaj minut, tudi 10, da začne delovati, potem se je treba obleči… 15 min do pol ure cel postopek.
Po cistoskopiji se priporoča uživati nekoliko več tekočin, da se izpere mehur, lahko vas tudi peče nekaj časa ali nenedno sili na vodo.
Ultrazvok ali druga vrsta slikanja (CT, MR) ne more z gotovostjo pokazati tumorjev v mehurju, zlasti manjših, ki pa so lahko ravno tako ali še bolj nevarni kot so večji, zato se ob ugotovljeni hematuriji opravi cistoskopija, da se dejansko vidi, ali ni kaj narobe. Najpogosteje se ne najde ničesar. To ne pomeni, da ni nič narobe, pomeni samo, da trenutno ni nič videti. Če se težave ponavljajo, se pač tudi cistoskopija ponavlja.

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

New Report

Close