zdravljenje koreninskih kanalov
Pozdravljeni
Zobozdravnica mi zdravi koreninske kanale na petici desno zgoraj. Predlagala mi je, da bi po zdravljenju namesto kompozitne zalivke dala inlay. Danes, pri drugem čiščenju kanalov pa mi je rekla, da zdravljeni zobi zdržijo le nekaj let, potem pa se vnetje ponovi in je potrebno zob odstraniti.
Razmišljam, če to drži je potem inlay povsem nesmiselen zaradi visokih stroškov.
Hkrati me pa zanima, če se težave z vnetjem na zdravljenem zobu ponovijo ali je možno z zdravljenjem s pomočjo operativnega mikroskopa zob rešiti in za koliko let?
Za odgovor se vam zahvaljujem.
Nina
Spoštovana,
opisanega žal ne morem opredeliti kot primer dobre klinične prakse. Naj navedem nekaj dejstev: v strokovni literaturi je nedvoumno dokazano, da 10-letno preživetje koreninsko zdravljenih zob presga 85% primerov. Torej napoved, da koreninsko zdravljeni zobje zdržijo le nekaj let nima strokovne osnove. Zobozdravnik, ki ima v svoji klinični praksi tako uspešnost, potrebuje dodatno izobraževanje s področja koreninskega zdravljenja, ali pa naj – iz etičnih razlogov – zahtevnejše primere napoti na zdravljenje k specialitu endodontu.
O potrebnosti oskrbe zoba z inlay-em le na osnovi Vašega dopisa ne morem presojati, odvisno je od stopnje prizadetosti naravne zobne krone zoba; načelno pa se z vašim pomislekom strinjam.
S sodobnimi metodami koreninskega zdravljenja je mogoče tudi zobe, ki so že bili zdravljeni, predvidljivo ozdraviti z enako stopnjo uspešnosti, kot pri prvem zdravljenju. V nekaterih primerih je za to potreben kirurški pristop (apikotomija), ki ga s pomočjo mikrokirurške metode in operativnega mikroskopa opravljamo z visoko stopnjo uspešnosti.
Lep pozdrav,
Igor Potočnik