Stalno tiščanje na vodo
Pozdravljeni,
našla sem na forumu sicer že veliko odgovorov na podobne težave kot je moja vendar ne v tako hudi obliki, zato se obračam na vas.
Stara sem 28 (kmalu 29) let ter sem slabih 5 mesecev po porodu (prvi otrok). Očitno je hiter porod prinesel marsikatere nevšečnosti, ki so mi drastično znižale kvaliteto življenja. 3 mes imam že težave z zelo pogostim odvajanjem, vendar je bilo znosno kljub temu da sem včasih šla tudi 4 x v 10 min. Zadnjih 14 dni pa je situacija neznosna. Tišči me popolnoma vsako minuto dneva, kar je zelo boleče in pekoče. Zvečer tudi po štiri ure ne zaspim in mi že pošteno udarja na živce. Sedaj se sploh ne trudim več z odvajanjemvendar gledam na uro, da grem na vsake 1,5 h, ker če grem pogosteje itak ne izstisnem nič vode. Pri zdravniku sem že bila in ni vnetje.
Kaj menite da se mi dogaja? Tako ne zdržim več, zato bom šla nazaj k zdravniku. Brala sem nekaj o zastojnemu urinu in možno, da bi lahko bilo to, sploh če se mi je naredila cistokela, za kar dopuščam možnost, saj imam tudi zdrs nožnice (zadnja stena). Prosim vas če mi lahko več poveste o zastojnem urinu. Ali se to da ozdraviti in kako?
Hvala za odgovore in lp
Spoštovani!
Sprašujete glede zastojnega urina. Mehur ima dve funkciji – zbiranje urina – shranjevanje in praznjenje. Med zbiranjem se nabere v mehurju med 200 in 500 ml urina (idealno) – to imenujemo kapaciteta mehurja. Nato sledi praznenje mehurja – uriniranje. Uriniranje je proces, pri katerem pride do sočasnega, koordiniranega krčenja mišice mehurja ter sproščanja prečnoprogastih in gladkih (hotnih in nehotnih) mišic zapiralk. Mehur se praviloma izprazni v celoti. Količino urina, ki v mehurju zaostane po uriniranju, imenujemo zastojni urin. Še sprejemljiva količina je do 50 ml ali do 10% funkcionalne kapacitete mehurja oziroma tudi več v posebnih primerih, ko zaradi tega ni posledic (vnetij, težav).
Zastojni urin se najlažje izmeri tako, da se opravi ultrazvok pred uriniranjem – se izmeri količina urina v mehurju – torej ko bolnico tišči lulat – da se potrdi, da je mehur res poln in jo ne tišči iz kakšenga drugega razloga in ima zgolj občutek, da bi morala na vodo, pa je problem drugje – nato gre bolnica lulat, potem se pa še enkrat izmeri volumen urina v mehurju z ultrazvokom.
Meritev je zelo enostavna, opravijo jo povsod, kjer delajo UZ trebuha. Če enkrat ugotovimo zastojni urin, to ne pomeni nič, zelo pogosto se pri ponovljeni meritvi izkaže, da problema ni – namreč pogosto se pred UZ trebuha pretirava s pitjem tekočine (da bi imeli “poln” mehur) – če nekaj preveč napolnimo, je potem težje izprazniti.
Bolj natančno se zastojni urin izmeri tako, da se preprosto po uriniranju v mehur vtakne kateter in se izmeri, koliko priteče ven.
Če gre res za zastojni urin, je seveda pred vsakim drugim razmišljanjem potrebno urediti statiko medeničnega dna (sanirati cistokelo in podobno). Pogosto pa se pri ženskah zgodi, da jim svetujemo samokateterizacijo in se mehur (ali pa celotno medenično dno) po kakšenem mesecu rehabilitirata, zastojni urin izgine, ženska se spet nauči izpraznjevati mehur in cevke (samokateterizacija) ni več potrebna.
Sicer pa ni nujno, da gre pri vas za problem zastojnega urina. Bolj verjetno je, da gre za kaj drugega – vnetje mehurja na način prisotnosti bakterij v urinu je samo 50% vzrokov za težave, ki jih opisujete. Drugih 50% predstavljajo vnetja nožnice in spolno prenosljive bolezni. Tega ne moremo zaznati z analizo urina, za to so pristojni dermatovenerologi in ginekologi.
Seveda pa je UZ trebuha (abdomna in sečil) z določitvijo RU (zastojnega urina) pri radiologu (privat UZ ambulant je vsepovsod polno) vsekakor smiselno opraviti.
Lepo pozdravljeni!